Yeni bir kilo verme programı için ne düşünürsün? Spora başlayarak kilo vermek mi istiyorsun? Bunun için en iyi yöntem koşu bandında koşmaktır. Yeni başlayanlar için hazırladığımız ideal programa bir göz at.

Koşarak kilo vermenin sihirli formülü nedir? Aralıklı antrenman: Saatte 500-1000 kalori yakar ve antrenman bittikten sonra da kalori yakmaya devam eder. Buna antrenman sonrası kalori yakma etkisi adı verilir. Başlangıç seviyesindekilere özel olarak geliştirdiğimiz dört haftalık programla bu yöntemi kullanmaya başlayabilirsin. Bir DECATHLON koşu antrenörü olan Hortense tarafından hazırlanan bu program, koşu bandında koşmaya başlamana ve mümkün olduğunca kalori yakmana yardımcı olmak için tasarlandı. Tekrar forma girmek mi istiyorsun? Öyleyse hazır, başla!

4 HAFTALIK PROGRAM

Isınmak için her antrenmana on dakikalık bir yürüyüşle başla. Antrenmanın sonunda ise hareket etmeye devam ederken nefesini ayarlamak için beş dakikalık bir yürüyüşle soğu. Bu aktif güç toplama, kardiyovasküler sistemini çalıştırmaya devam etmeni ve antrenmanını daha yoğun hale getirmeni sağlar.

Son olarak, hedeflerine hızlı bir şekilde ulaşmak istiyorsan sağlıklı ve çeşitli beslenmeni de şiddetle öneriyoruz.

HAFTA 1

ANTRENMAN 1

20 dakika: Bir dakika boyunca istediğin hızda koşma ile bir dakika boyunca yürüme arasında geçiş yap.

ANTRENMAN 2

20 dakika: Bir dakika 15 saniye boyunca istediğin hızda koşma ile 45 saniye boyunca yürüme arasında geçiş yap.

Not: İkinci antrenman her zaman ilkinden daha zordur (ağrı, yorgunluk vb.). Bu nedenle elinden gelenin en iyisini yap! Biraz teşvike ihtiyacın varsa motivasyon paketimizi incele.

HAFTA 2

ANTRENMAN 1

25 dakika: Bir dakika boyunca koşma ile bir dakika boyunca yürüme arasında geçiş yap. Koşu bandının eğimini %2 ila %5 olacak şekilde ayarlayarak zorluğu ve antrenmanın faydalarını artır.

ANTRENMAN 2

25 dakika: Bir dakika 15 saniye boyunca koşma ile 45 saniye boyunca yürüme arasında geçiş yap.

ANTRENMAN 3 (İSTEĞE BAĞLI)

Kas güçlendirme

HAFTA 3

ANTRENMAN 1

25 dakika: %3 ila %5’lik bir eğimle 30 saniye boyunca koşma ile 30 saniye boyunca yürüme (eğim olmadan) arasında geçiş yap.

ANTRENMAN 2

30 dakika: %3 ila %5’lik bir eğimle 30 saniye boyunca koşma ile 30 saniye boyunca yürüme arasında geçiş yap.

koşu bandı programı

HAFTA 4

ANTRENMAN 1

25 dakika: Bir dakika 30 saniye boyunca koşma (koşu bandı eğimli olmalı ve eğim, antrenman çok kolay gelirse artırılmalıdır) ile 30 saniye boyunca yürüme arasında geçiş yap.

ANTRENMAN 2

30 dakika: Bir dakika 30 saniye boyunca koşma (koşu bandı eğimli olmalı ve eğim, antrenman çok kolay gelirse artırılmalıdır) ile 30 saniye boyunca yürüme arasında geçiş yap.

ANTRENMAN 3 (İSTEĞE BAĞLI)

Kas güçlendirme

Programı sevdin mi? Sonuçlardan memnun musun? Öyleyse formda kalmak için tekrarlamaktan çekinme. İlerleme kaydettikçe antrenmanları daha zorlu bir hale getirerek (daha uzun bir süre boyunca ve daha yüksek bir hızla koşarak) seviyene uyarlayabilirsin. Buraya kadar geldin, durumun iyi görünüyor, kendini de iyi hissediyorsun. Öylece bırakamazsın! 🙂

Tüm koşu ve yürüyüş bandı seçeneklerimiz için buraya tıkla!

Performansını geliştirmek amacıyla koşu bandında kondisyon antrenmanına dair yazımız için hemen buraya tıkla!

Tüm sportif ihtiyaçların için mağzalarımıza gelebilir veya decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!