Pandemi sürecinde spordan seyahate kadar pek çok konuda önemli aksamalar yaşandığını görmek mümkün. Özellikle toplu kullanım alanlarında koronanın çok hızlı yayılıyor olması, pandemi önlemleri kapsamında spor salonları gibi alanların kapanmasına yol açmıştır.

Korona tedbirlerinin kaldırılması ile spor salonlarının kullanılmaya başlanması akıllarda yeni soru işaretleri oluşturmuştur. Peki, pandemi sürecinde spor salonu kullanmak güvenli mi? Spor salonuna gitmeyi düşünüyorsan dikkat etmen gerekenler nelerdir?

Pandemi Sürecinde Spor Salonunda  Nelere Dikkat Etmelisin?

Spor salonuna gittiğinde yaptığın egzersiz türü ve kullandığın ekipman korona bulaşma riskini etkileyebilir. Egzersiz türüne göre olası risklere karşı dikkat etmen gerekenler ise aşağıdaki gibi açıklanabilir:

Kardiyo Egzersizleri

Koşu bandı gibi kardiyo makineleri kullanmak korona açısından yönetilmesi zor bir egzersiz sürecine yol açabilir. Çünkü koşu bandı üzerinde koşarken çok fazla nefes alıp verme eğiliminde olman gerekir. Covid-19 bulaşan bir kişi, seninle aynı anda spor salonunda kardiyo egzersizi yapıyorsa bulunduğun ortama virüs bulaştırabilir. Böylesi bir durumda koronadan korunabilmek için kardiyo aletlerinin arasında en az 1.5 metrelik bir mesafe bulunması gerekir. Ayrıca her kullanımdan sonra ekipmanın iyice temizlendiğinden ve elle tutulan yerlerin hijyenik olduğundan emin olunmalıdır. 

Ağırlık Kaldırmak

Serbest ağırlıklar ve direnç makineleri spor salonunda çok fazla kişinin temas ettiği aletlerdir. Ayrıca bunlar üzerinde hijyen kontrolü sağlamak oldukça zordur. Bu tarz spor aletleri ile spor yapıyorsan ellerinle gözlerine, burnuna veya ağzına dokunmaktan kaçınmalısın. Bu esnada eldiven takmak yüzüne dokunmamak adına caydırıcı olabilir. Fakat bu önlem el hijyeninin yerini asla tutmaz. Ayrıca dokunduğun bütün yüzeyleri silmeli, ardından ellerini sabun ve su ile yıkamalısın. Herhangi bir ortak ekipmanı kullandıktan sonra el dezenfektanı sürmeye de özen göstermelisin.

Fitness

Spor salonlarındaki nemli ve sıcak ortam yoğun fiziksel egzersizlerin yol açtığı türbülanslı hava akışıyla birleştiğinde korona mikrobu içeren damlacıkların daha yoğun bir şekilde iletilmesine neden olabilir. Ayrıca kapalı alanlarda bisiklete binme veya yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman gibi uzun süreli yoğun grup egzersizleri koronaya yakalanma olasılığını artırabilir.

Grup halinde fitness veya benzeri bir egzersiz yapıyorsan bunu bir süre daha online olarak yapmayı deneyebilirsin. Bir diğer yol ise açık havada düzenlenen fitness programlarına dahil olmaktır. Yine de spor salonuna gitmeyi tercih ediyorsan diğer kişilerle aranızda en az 1.5 metrelik bir mesafe bırakmayı ve maske takmayı ihmal etmemelisin. Ayrıca kullandığın alanın egzersiz öncesinde dezenfekte edildiğinden emin olmalısın.

Yüzme

Covid-19’un havuz veya doğal su kütlesi gibi eğlence amaçlı sular yoluyla yayıldığına dair kesin bir kanıt yok. Ancak spor salonunda yüzmeyi potansiyel risk haline getiren durum havuzda karşılaşabileceğin diğer insanlardır. Yüzme egzersizi yapmak için kişilerin belirli süreler dahilinde kullandığı spor salonlarını tercih etmelisin. Ayrıca sudan çıktıktan sonra maske takmalı ve en kısa sürede duş almaya çalışmalısın.

Son olarak, pandemi döneminde spor salonlarını kullanmayı düşünüyorsan aşağıdaki genel hususları mutlaka göz önünde bulundurman sağlığın açısından hayati öneme sahiptir:

• Spor salonu kullanmak için yoğun olmayan zamanları tercih etmelisin.

• Mutlaka maske takmalı ve diğer insanlardan en az 1.5 metre uzakta spor yapmalısın.

• Banyo, soyunma odaları ve duşların kullanımına ilişkin kuralları öğrenmelisin.

• Sık dokunduğun yüzeyleri kullanmadan önce ve kullandıktan sonra dezenfekte edebilirsin.

• Egzersiz öncesinde ve sonrasında ellerini yıkamalı veya el dezenfektanı kullanmalısın.

• İç mekanlarda egzersiz yaparken yüksek yoğunluklu aktiviteleri sınırlamalısın.

Bağışıklık ve spor ilişkisini incelediğimiz yazımız için hemen buraya tıkla!

Tüm sportif ihtiyaçların için mağazalarımıza gelebilir veya decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!