Sporcularda polen tüketimi… Arı poleni özellikle son yıllarda popüler olmuş bir besin olup doğanın sunduğu bir hediye olarak kabul edilir. Arıların bal yapmak için taşıdıkları besinlerin bir kısmı kanatlarına yapışır ve kovanın dibinde birikir. Bu besine arı poleni denir. Genellikle sarı renk ve tonlarında gözükmekle birlikte bölgedeki bitkilerin rengine ve mevsime göre farklı renklerde olabilir.

Polenin Faydaları

 • Polen, kronik yorgunluk yaşayanlar için oldukça etkili bir besin olup gün içerisinde kendini daha enerjik hissetmene yardımcı olur. Bu nedenle sporcular tarafından antrenman sonrasında tüketilebilir.
 • İçeriğinde yer alan aminoasitler, cildin ve saçların dış etmenlere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Özellikle uyku öncesinde tüketeceğin polen daha canlı saçlara ve cilde sahip olmana yardımcı olur.
 • Düzenli polen tüketimi bağışıklığın güçlendirilmesinde etkilidir. Bu sayede hastalıklara karşı daha dirençli hale gelirsin.
 • Antioksidan açısından da oldukça zengin olan polen mantar, egzama, sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde destekleyici olarak kullanılabilir.
 • Emziren annelerin de kullanabileceği arı poleni anne sütünün kalitesi ve miktarı üzerinde etkilidir. Bu sayede bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimlerini destekler.
 • Demir eksikliğinde kullanılan polen, çabuk yorulma ve üşüme gibi kansızlığa bağlı sorunların minimuma inmesinde yardımcı olur.
 • Yüksek B vitamini içeriği sayesinde hafızanın güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca yapılan araştırmalar düzenli tüketildiğinde Alzheimer riskini de azalttığını ortaya koymuştur.
 • Solunum sistemi hastalıklarında faydalı bir besindir ve akciğerlerin temizlenmesinde etkilidir. Bu nedenle astım gibi kronik hastalıklarda sıklıkla kullanılır.

Polenin Besin Değerleri

Polen zengin besin değerleriyle ön plana çıkmakta olan bir ürün olup özellikle sporcu beslenmesinde sıklıkla kullanılır.

 • Polenin içeriğinin %20’si proteinden oluşur. 100 gramında 20 gram protein bulunan polen, günlük ihtiyaç duyacağın proteinin önemli miktarını karşılar.
 • 100 gramında 40-45 gram karbonhidrat bulundurur ve antrenmanda ihtiyaç duyacağın karbonhidratı pratik ve sağlıklı bir şekilde almanı sağlar.
 • %4 oranında C vitamini içerir ve bu sayede yağ yakımını hızlandırırken metabolizma hızını arttırır.
 • Polenin toplandığı bölgeye göre değişmekle birlikte yaklaşık 10-12 gram magnezyum içerir ve ani kramp sorunlarına karşı destekleyici olarak kullanılabilir.
 • Yağ oranı oldukça düşük olup 100 gramında yaklaşık 5 gram yağ bulunur.
 • B vitamini açısından oldukça zengindir. 1 çay kaşığı arı poleninden 8 tam buğday ekmeğinden alabileceğin B1 vitaminini karşılayabilirsin.

Polenin Kullanım Şekilleri ve Miktarı

Arı poleninin etkisini hissedebilmek için düzenli kullanmanda fayda vardır. Günlük tüketeceğin 15 gram polen vücudunun pek çok eksiğini karşılar. Ayrıca her 6 ayda bir kez 15 gün sürecek şekilde detoks olarak kullanabilir ve günlük 30-50 gram aralığında tüketebilirsin.

Polen aktarlarda genellikle kurutulmuş olarak satılır. Ancak bu şekilde besin değerleri düştüğünden dolayı mümkünse taze olarak tüketmende fayda vardır. Taze poleni arı ürünleri satan mağazalardan satın alabilir ve 1 yıl boyunca derin dondurucuda saklayabilirsin.

Poleni doğrudan çiğneyerek tüketebilirsin. Fakat özellikle sonbahar döneminde toplanan polenler acı olabileceğinden dolayı çiğnerken zorlanabilirsin. Tadını bastırmak için meyve suyu ve sütün içerisine karıştırmak mümkündür.

Polenin Sporculara Katkısı

Arı poleni sporcularda doğal doping olarak kullanılabilir. İçeriğinde bulunan protein, vitamin ve mineraller vücudun dayanıklılığını arttırır. Ayrıca vücudun iyileşme sürecini artıracağından dolayı kasların daha kısa sürede kendini onarmasını ve sakatlanmaların minimuma inmesini sağlayabilir.

Yapılan bir çalışmada, ağırlık gibi dayanıklılığın da oldukça önemli olduğu, sporla ilgilenen 30 yaşından küçük bireyler incelenmiştir. Antrenman öncesinde 15 gram polen tüketen deneklerin performansı kontrol grubuna göre daha yüksek çıkmıştır. Çin’de yapılan bir başka araştırma ise polen tüketen gönüllülerin, 120 günün sonunda daha fazla kas geliştirdiklerini ve kalplerinin daha sağlıklı olduğunu göstermiştir.

Maden suyunun sporcu sağlığındaki önemine dair yazımız için hemen buraya tıkla!

Tüm sportif ihtiyaçların için mağazalarımıza gelebilir veya decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!