Tüm dünyanın nefesini tutarak beklediği ve koronavirüs pandemisi sebebiyle 1 yıl ertelenen Tokyo Olimpiyatları, heyecan verici yarışmaları ve şaşırtıcı sonuçlarıyla hâlen konuşuluyor. Olimpiyatların sürpriz ülkeleri arasında tarihinin madalya rekorunu kıran ve pek çok branşta madalyayı son anda kaçıran Türkiye de bulunuyor. Toplam 13 madalyayla yurda dönen sporcular, Türkiye’nin son yıllarda sporda ne kadar önemli bir gelişim kaydettiğini de ispatlıyor. Peki, Tokyo 2020 olimpiyatlarında kürsüye çıkmayı başaran sporcular kimler, biliyor musun? İşte, Türk bayrağını göndere çektirmeyi başaran isimler…

Karateye Damga Vuran İsimler

Türkiye’nin 2020 olimpiyat karnesinde en çok öne çıkan branş, sürpriz bir şekilde karate… Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda toplam 4 sporcu, madalya zaferi yaşamanın gururunu taşıyor. Karate branşında madalya kazanan isimler ise Ali Sofuoğlu, Merve Çoban, Uğur Aktaş ve Eray Şamdan. Sofuoğlu, Çoban ve Aktaş bronz madalyayla kürsüye çıkarken Eray Şamdan ise gümüş madalya kazanmanın sevincini yaşıyor. Altın madalya şansını son anda kaçıran Eray Şamdan, karate branşının yıldız adayları arasında kabul ediliyor.

Türk Güreşçiler Her Zamanki Gibi Formda

Tokyo Olimpiyatları’nda Türkiye’nin en çok madalya kazandığı ikinci branş, Türkiye’nin tarih boyunca en başarılı olduğu spor dalları arasında yer alan güreş… Güreş branşında toplam 3 bronz madalya kazanan sporcular ise Rıza Kayaalp, Yasemin Adar ve Taha Akgül. Türkiye’nin altın madalya umudu olan Rıza Kayaalp, yarı final karşılaşmasında Kübalı Miajin Lopez Nunez’e mağlup olup hedefinden uzaklaşmanın hüznünü yaşarken Yasemin Adar ise olimpiyat madalyası kazanan ilk Türk kadın güreşçi olmanın gururunu taşıyor.

Tekvandoda Madalyalara Türk Damgası

Türkiye’nin 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda madalya sevinci yaşadığı branşlar arasında tekvando da bulunuyor. Hakan Reçber’in erkeklerde, Hatice Kübra İlgün’ün ise kadınlarda çok zorlu rakipleri geride bırakarak bronz madalya kazanması Türkiye’nin bu branşta da gelecek adına umutlanmasını sağlıyor.

Kadın Boksörlerden Tarihe Geçen Performans

Kadın sporcuların Türkiye tarihine geçtiği Tokyo Olimpiyatları’nda, boks branşında elde edilen madalyalar da hâlen konuşuluyor. Busenaz Sürmeneli’nin 69 kilogramda, Buse Naz Çakıroğlu’nun ise 51 kilogramda final müsabakasına çıktığı boks branşında artık Türkiye’nin iki madalyası bulunuyor. Çakıroğlu’nun kazandığı gümüş madalya, Türkiye’nin kadın boksunda kazandığı ilk madalya olmasıyla öne çıkıyor. Sürmeneli’nin kazandığı altın madalya ise Türkiye kadın boks tarihinin ilk altın madalyası olma özelliği taşıyor.

Okçulukta Tarih Yazan Genç Sporcu

Türkiye’nin 2020 Tokyo Olimpiyatları macerası, genç bir isim açısından da büyük önem taşıyor. O isim, başarılı performansı ve sempatik tavırlarıyla tüm dünyanın hayranlığını kazanan Mete Gazoz… Eski milli okçu Metin Gazoz ve İstanbul Okçuluk Kulübü başkanı Meral Gazoz’un oğlu olan ve doğuştan sporcu olmasıyla öne çıkan Mete Gazoz, artık Türkiye’nin okçuluk branşında kazandığı ilk altın madalyanın sahibi… Türkiye’nin Mete Gazoz’un tarihi başarısından önce okçuluk branşında kazandığı herhangi bir olimpiyat madalyası bulunmuyor. Bu durum da Gazoz’un performansının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. 

Bir İlk de Jimnastik Branşında

Türkiye için çok sayıda ilke sahne olan Tokyo 2020 Olimpiyatları, jimnastik branşı açısından da ayrı bir önem taşıyor. Ferhat Arıcan’ın erkekler artistik paralel bar finalinde kazandığı bronz madalya, Türkiye’nin jimnastikte kazandığı ilk olimpiyat madalyası… Ferhat Arıcan’ın çok az puan farkıyla gümüş madalyayı kaçırdığı finalde gösterdiği başarı, Türk jimnastiği için umutların daha da yeşermesini sağlıyor. Türkiye’nin madalya rekoru krımasına katkıda bulunan sporcuların güçlü performansı ise spora yönelmeyi düşünen gençler için büyük bir ilham kaynağı oluşturuyor.

Tokyo Olimpiyatlarına katılan ve milli coşkumuza ortak olan tüm sporcularımıza tek tek teşekkür ediyoruz. Gelecek olimpiyatlarda çok daha güzel sonuçlar yaşamak dileğiyle!

Sağlıkla ve sporla kalın!