Bisiklet son birkaç yıldır oldukça popüler bir ulaşım aracı. Bazılarımız için ulaşım aracından daha çok bir yaşam biçimi olmaya başladı. Her fırsat bulduğumuzda bisikletimize binip kilometrelerce yol yapıyoruz ve sürüş bittiğinde kahve eşliğinde yapılan keyifli sohbetler belki de bütün haftamızın güzel geçmesini sağlıyor. 

Bisiklete binmeye devam ettikçe gelişiminizi, yaptığınız rotaları ve sağlık durumunuzu kontrol etme ihtiyacı hissetmeye başlıyorsunuz. Bunun için sunulan birçok yol bilgisayarı var. Bu bilgisayarlar yaptığınız kilometreyi, pedal çevirme hızınızı (Kadans), ürettiğiniz güç ve bisiklet sürerken çizdiğiniz rota gibi birçok bilgiyi size sunuyor. Bu bilgiler kendi sağlığımız ve gelişimimiz için ne kadar önemliyse arkadaşlarımızla paylaşıp sürüşleri karşılaştırmak da bir o kadar keyifli. Peki yol bilgisayarları bu kadar önemliyse gelelim kritik soruya; hangi yol bilgisayarı? Şimdi kendi sürüş deneyimlerime dayanarak sizlere Van Rysel 900 hakkında ilginizi çekecek birkaç önemli fonksiyondan bahsedeceğim.

Van Rysel 900 öncelikle cep dostu. Fiyat performans olarak baktığınızda size muhteşem bir hizmet sunuyor. Estetik görüntüsüyle bisikletinizin gidonunda çok şık duruyor. Bu da sürerken ayrı bir keyif veriyor size.


Gelelim asıl konuya yani 900’ün artılarına.

  • Dahili GPS sayesinde bisikletinize herhangi bir kablo bağlamadan hızınızı, yaptığınız kilometreyi, tırmandığınız yüksekliği, ortalama hızınızı ve çizdiğiniz rota gibi bilgileri size verebiliyor. Kapalı havalarda bile kararlılıkla çalıştığını söyleyebilirim ki bu çok önemli bir yetenek.
  • Hafif olması. Tırmanış seven bisikletçiler için hafifliğiyle oldukça avantaj sağlıyor. Tırmananlar bilir her bir gram bize yokuş çıkarken ekstra ter olarak geri döner. Bu yüzden hafif bir yol bilgisayarı tırmanış yaparken büyük avantaj sağlar.
  • ANT+ bluetooth bağlantısı sayesinde size çok geniş bir aksesuar seçeneği sunabiliyor. Nabız bandı, powermetre, kadans sensörü gibi birçok sensörü 900’e kolayca bağlayabilirsiniz.
  • Strava gibi birçok sporcunun buluştuğu sosyal platformlara verilerinizi direkt olarak gönderebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey “Decathlon Connect” uygulamasını mobil cihazınıza indirmek ve 900 ile eşleştirmek. Her sürüş sonrası Decathlon Connect içinde sakladığınız verileriniz Strava uygulamasına otomatik olarak aktarılacaktır.
  • Uzun Pil ömrü sayesinde yapacağınız 10 saate kadar sürüşlerde yol bilgisayarınızı şarj etmenize gerek kalmayacak. Oldu ki 900’ün şarjı bitti, endişe etmeyin yanınıza alacağınız bir powerbank ile 900’ü şarj edebilir ve aynı anda kullanmaya devam edebilirsiniz.
  • Sürüş sırasında değiştirebileceğiniz ve görmek istediğiniz verilere göre ayarlayabileceğiniz 5 farklı sürüş ekranı sunuyor. Dilerseniz sadece hızınızı görebilir ya da ortalama hız, kalori, yapılan kilometre ve kadans sayınızı görebileceğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz.
  • Su geçirmeme özelliğini de unutmamak gerekiyor. Yağmur altında sürüş yaparken 900’ü düşünmenize gerek kalmıyor.

Son iki yıldır sürüşlerimde Van Rysel 900 bana eşlik ediyor. Sürüş sırasında ve sonrasında ihtiyacım olan, görmek istediğim tüm verileri bana sunuyor. Özellikle uzun sürüşler yapmamdan dolayı şarj süresi beni oldukça mutlu ediyor. Strava bağlantısı sayesinde her sürüş sonrasında hiç uğraşmadan verileri otomatik olarak Strava’ya gönderip kaydı oluşturuyor. 

Son olarak ülkemizde kurların yüksek olması bu tarz ekipmanlara ulaşmamızı oldukça zorlaştırıyor. Her bisikletçinin gidonunda bulunması gereken Van Rysel 900 fiyatıyla da sizi üzmüyor. Kendisini yakından incelemek ve satın almak istersen hemen buraya tıkla!

Tüm bisiklet severlere keyifli sürüşler dilerim.

Bu yazımız sevgili arkadaşımız ve kullanıcımız Şükrü Arslan tarafından yazılmış olup, kendi izniyle yayınlanmıştır.