Yüzme, hem en keyifli hem de en yararlı spor dalları arasında bulunuyor. Vücuttaki pek çok kas grubunu aynı anda çalıştıran yüzme, her yaşta uygulanabilmesiyle de öne çıkıyor. Peki, bir sporcunun olmazsa olmaz malzemeleri nelerdir, biliyor musun? İşte, yüzme sporuyla ilgilenen herkesin mutlaka edinmesi gereken ekipmanlar…

Terlik

Terlik, yüzücülerin güvenliği açısından son derece büyük önem taşıyor. Hem havuz kenarında hem de deniz kenarında ihtiyaç duyacağın terlikler, seni tehlikeli olabilecek kaymalara, düşmelere ve yaralanmalara karşı koruyor. Terlik modelleri ise havuz ve deniz için ayrı özelliklerde üretiliyor. Bu sebeple terlik satın alırken kullanacağın alana uygun bir model seçmende yarar bulunuyor.

Havlu

Düzenli olarak yüzen sporcuların mutlaka sahip olması gereken ekipmanlar arasında havlular da bulunuyor. Sudan çıktıktan sonra kısa sürede kurulanabilmene yardımcı olan havlular, bu sayede seni soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı koruyor. Vücut ısını dengelemeni kolaylaştıran ürünler, kişisel hijyen açısından da önem taşıyor.

Bone

Bone modelleri, özellikle havuzda yüzen sporcular için olmazsa olmaz malzemeler arasında. Hem havuz temizliği hem de sporcu sağlığı için faydalı olan boneler, aynı zamanda performans esnasında sürtünmeyi azaltarak yüzme performansına da katkıda bulunuyor. Bone seçerken başından düşmeyecek ya da başını sıkmayacak ölçüde modellere yönelmen ise hem sağlığına hem de performansına fayda sağlıyor.

Tüm bone modellerimiz için hemen tıkla!

File

Su içinde ekipman değiştirmen ya da yanında yedek malzeme taşıman gerekirse mutlaka file de edinmen öneriliyor. Fileler, hafif yapıları sayesinde su içinde kolayca taşınabiliyor ve su tutmadıkları için ıslanma sebebiyle ağırlaşmıyor. Su içinde rahatça hareket edebilen fileler, eşyalarını yanında taşımanı kolaylaştırıyor.

Gözlük

Yüzücülerin yüksek performans sergilemesine ve su içinde yaşanabilecek sağlık sorunlarından korunmasına yardımcı olan ekipmanlar arasında gözlük modelleri de bulunuyor. Hem denizde hem de havuzda yüzerken kullanabileceğin gözlükler, su içinde daha net bir görüş elde etmene yardımcı olurken gözüne su kaçmasını da önlüyor.

Palet

Palet modelleri de yüzücülerin olmazsa olmazları arasında… Yüzme hızını artıran paletler, hem ayak hem de el için üretilebiliyor. El ve ayak paletleri, kısa sürede son derece yüksek bir hıza ulaşabilmene yardımcı olarak sana önemli bir avantaj sağlıyor. Palet çeşitleri, özellikle kuvvet ve dayanıklılık gerektiren uzun süreli performanslarda sporcuların sağlığını korumalarına da olanak tanıyor.

Palet modellerimiz için hemen tıkla!

Matara

Yüzme, en eforlu spor dalları arasında alıyor ve bu sebeple de uzun süre performans gösteren sporcular ciddi oranlarda sıvı kaybı yaşayabiliyor. Kaybettiğin sıvıyı kısa sürede yerine koyman ise sağlığın açısından büyük önem taşıyor. Yüzme çantanda mataraya yer vermen dehidrasyon riskinden korunmana yardımcı oluyor. İçme suyu ya da sporcu içeceği taşımana olanak tanıyan mataralar, kaybettiğin sıvıyı hemen telafi etmene olanak tanıyor.

Bonus: Atıştırmalık

Her ne kadar bir “ekipman” olmasa da yüzücülerin taşıması gereken unsurları sayarken atıştırmalıkları da unutmamak gerekiyor. Spor esnasında kan şekerinin ve tansiyonunun düşmesini önleyerek sağlığını korumana yardımcı olan atıştırmalıklar, aynı zamanda sana enerji desteği sağlayarak performansını da güçlendiriyor.

Tüm yüzme ihtiyaçların için mağazalarımıza gelebilir veya decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Yüzme sporunda hangi kaslarımızın çalıştığını anlattığımız yazımız için hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!