Koşu bandında koşmak, sağlık açısından pek çok fayda sunar ve sporda en iddialı hedeflerine ulaşmana yardımcı olabilir. Hava pek de iyi olmadığında hem evde hem de spor salonunda formda kalmana yardımcı olan çok kullanışlı bir alettir.

Koşu bandında koşmaya her zaman düşük ve yumuşak bir hızla başla (hızlı yürüyüş temposundan yalnızca biraz daha yüksek bir hız).

Vücudunun alete ve bandın ayağının altından kayma hissine alışması gerekir. 

Isındığında hedeflediğin hıza ulaşmak için antrenmanın yoğunluğunu artırabilirsin (form durumuna göre saatte 6 km veya daha yüksek).

EĞİMİ AYARLAMA

Koşu bandında koşarken rüzgâr direncinin olmadığı düz bir zeminde koşarsın. Bu şekilde koşmak daha kolay gelebilir. 

Bunu telafi etmek ve açık havada koşarken karşılaştığın koşulları mümkün olduğunca yeniden yaratmak için eğimi %1 ila %2 olacak şekilde ayarlamalısın.

RAHAT BİR DURUŞA GEÇME

Duruşun, açık havada olduğu kadar doğal bir şekilde koşabilmen için çok önemlidir.

Antrenmanda aşağıdakilere odaklanmalısın:

– Sırtını dik tutmak

– Konsol ekranına değil, doğruca karşıya bakmak

– Koşu bandının çok önünde (dizlerini düzgün şekilde kaldıramazsın) veya çok arkasında (adımların çok kısa ve çok hızlı olur) durmamak

– Ayaklarının pozisyonunu kontrol etmemek (açık havada koşarken yapıyor olabileceğinin aksine)

– Rahat kalmak ve gevşemek

Koşarken bandın ne kadar ortasında olursan duruşun o kadar doğal olur. Doğal olarak dizlerini kaldırır ve tüm kaslarını (uyluk, bacaklarının arkası, kalça) kullanırsın.

Her şey duruşta bitiyor! İyi bir duruşa sahip olmak; boyun, sırt ve kas ağrısı riskini azaltır.

ADIMLARINI TAKİP ET

Koşu bandında koşarken attığın adımlar, açık havada olduğu kadar doğal değildir. Bunun nedeni, koşu bandının adımlarının nasıl olacağını belirlemesidir: Darbe emicilik eşittir, tempo sabittir ve ayaklarının zeminle teması biraz daha farklıdır. Bu da açık havada olduğundan daha kısa adımlar atmana yol açar.

Koşu bandını kullanırken göz önünde bulundurman gereken bir diğer husus da gerçekte koştuğundan daha hızlı koştuğunu hissetmendir. 

Doğru duruşla doğru hızda koşmak için antrenmandan önce ısınmaya on dakika ayır (koşu bandını örneğin saatte 2-3 km’ye ayarla), ardından en az 20 dakika boyunca yoğunluğu ve eğimi gittikçe artırarak koş.

Açık hava antrenmanları ile aynı yoğunluk düzeyine ulaşmak istiyorsan aynı uzunlukta adımlar atmaya çalış ve vücudunu dinleyerek temponu belirle.

Nefese gelince, düzgün şekilde nefes alıp vermeyi unutma. Antrenman boyunca rahat bir şekilde nefes alıp vermek önemlidir. Başka bir deyişle, nefesinin tamamen kesildiğini hissetmemelisin.

KOŞU AYNI ZAMANDA SIVI TÜKETMEYİ, SOĞUMAYI VE ESNEMEYİ DE İÇERİR

Koşu bandında koşmak, hava durumu nasıl olursa olsun antrenman yapabilmeni sağlar. Kapalı mekânlarda açık havada olduğundan daha fazla terlersin. Bunun nedeni, vücudunun rüzgâr ve hareket sayesinde yeterince havalandırılamamasıdır.

Peki, cevap nedir?

Antrenörün ipucu: Motivasyonunu korumak ve sınırlarını zorlamak için yeni meydan okumalar belirle. Aralıklı antrenmanlar yaparak ve eğimi değiştirerek koşu bandı antrenmanlarına çeşitlilik katmayı düşün.

Tüm koşu bandı modellerimiz için hemen buraya tıkla!

Koşu bantlarının bakımına dair yazımız içinse hemen buraya tıklayabilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!