Elektrikli scooter modelleri, son dönemin en popüler taşıtları arasında yer alıyor. Bireysel olarak kolayca kullanılabilmeleri, hem şehir içine hem de doğal ortamlara uygun olmaları gibi avantajlarıyla geniş kitlelere hitap eden elektrikli scooter modelleri, belli bir orana kadar su temasına da dayanabiliyor. Özellikle aniden yağmura yakalandığın ya da taşıtını deniz ve göl kenarı gibi ortamlarda kullandığın günlerde sana büyük avantaj sağlayan suya dayanma özelliği, elektrikli scooter modelini uzun süre güvenle kullanabilmeni sağlıyor. Yine de taşıtını kullanırken su teması konusuna dikkat etmen gerekiyor. Peki, elektrikli scooter modellerinin suya karşı direnci ne kadar ve dikkat etmen gereken detaylar neler, merak ediyor musun? İşte, bilmen gereken tüm noktalar…

Elektrikli Scooter’ların Suya Karşı Direnci Ne Kadardır?

İlk olarak, elektrikli scooter modellerinin farklı markalar tarafından üretildiğini ve her markanın farklı özellikleri ön plana çıkardığını mutlaka aklında tutman gerekiyor. Bu sebeple de scooter modellerinin suya dayanıklılık oranı markaya ve modele göre değişiklik gösteriyor. Kimi markaların modelleri suya karşı düşük bir direnç gösterirken kimi markaların imzasını taşıyan ürünler ise yoğun temaslarda bile herhangi bir problem yaşamıyor. Bu nedenle de elektrikli scooter modeli satın alırken ürün özelliklerini dikkatli bir şekilde incelemende ve suya dayanıklı olup olmadığını araştırmanda yarar bulunuyor. Suya karşı en dirençli elektrikli scooter modelleri arasında Decathlon tarafından sana sunulan Voit ürünleri de bulunuyor. Orta seviyeli temasa kadar dayanıklı olan Voit ürünleri, bu sayede doğa keşiflerinde sana büyük bir avantaj sağlıyor ve basit sebeplerden kaynaklanan arızalarla karşılaşmanı önlüyor.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Elektrikli scooter modelinin suya karşı en hassas kısmı, motor bölümünde yer alıyor. Pek çok marka, motor kısmını su ve toz gibi yabancı unsurlara karşı koruma altına alsa da kimi durumlarda bu kapak aşılabiliyor ve motor suyla temas edebiliyor. Elektrik motoruna su kaçması ise büyük oranda arızayla sonuçlanıyor. Bu sebeple, scooter modelinin motorunu dikkatli bir şekilde koruman büyük önem taşıyor. Su temasına karşı dikkat etmen gereken diğer detaylar ise aşağıdaki gibi sıralanıyor:

  • Scooter modelini ıslak zeminde kullandıktan sonra mutlaka bakım işlemi uygulaman öneriliyor. Bu sayede temas eden suyun hassas bölümlere ulaşmasını engelleyebilir ve aracını güvende tutabilirsin.
  • Motora su kaçtığından şüphelendiğin zaman taşıtını hemen durdurman büyük önem taşıyor. Motora su kaçtıktan sonra taşıtın devam etmesi suyun yayılmasına ve daha büyük bir arızaya yol açmasına neden olabiliyor.
  • Scooter modelini kullanırken yanında bir kurulama bezi taşıman, olası sıvı temaslarında hemen müdahale edebilmen ve riski en düşük seviyeye indirmen açısından büyük önem taşıyor.
  • Taşıtının aydınlatma sistemini de sıvı temasından koruman öneriliyor. Lambalara ve elektrik kablolarına temas edebilecek sıvı düşük miktarda olsa dahi arızaya yol açabiliyor.

Yağışlı Havalarda ve Yıkamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Scooter kullanmak dünyanın en keyifli etkinliklerinden biri, bu yüzden de pek çok scooter tutkunu, her fırsatta araçlarıyla yolculuğa çıkıyor. Peki, bu yolculuk esnasında yağışa yakalanırsan ne olur? Bu durumda, taşıtını hemen durdurman ve bulabildiğin en korunaklı yere taşıman öneriliyor. Aracını güvenli bir noktaya çektikten sonra temas eden suyu silmen de arızaları engellemene yardımcı oluyor. Scooter kullanıcılarının kafasını kurcalayan noktalar arasında yıkama işlemleri de bulunuyor. Parklarda ve diğer doğal ortamlarda sıklıkla kullanılan scooter modelleri, bu sebeple kolayca kirlenebiliyor ve sık sık temizlik gerektirebiliyor. Bu temizlik işlemini ise hafif nemli bezlerle yapman ve taşıtını yoğun bir suyla yıkamaktan kaçınman olası problemleri engellemene yardımcı oluyor.

Elektrikli scooter modellerimizi görmek için mağazalarımıza gelebilir veya decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Scooter korumalıklarına dair yazımız için hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!