Yüzme, vücudun birçok bölgesini çalıştıran bir aktivitedir. Vücut üzerinde son derece olumlu etkiler sağlayan yüzmede fiziksel durum oldukça etkilidir. Keyifli ve sağlıklı bir aktivite olmasının yanı sıra yüzmenin zor yanları da vardır. Bununla birlikte her sporda olduğu gibi belirli antrenman yöntemleri uygulanarak performansı artırmak mümkündür. Su içerisinde yapıldığı için diğer sporlardan farklı antrenmanlara da ihtiyaç duyulan yüzmede, dayanıklılık ve kondisyonun yanı sıra suya alışkanlık kazanmak da gerekir. Suyun havadan çok daha yoğun olması nedeniyle sadece kondisyon yeterli olmaz. Sen de yüzme performansını belirli antrenmanları uygulayarak ve beslenmene dikkat ederek yükseltebilirsin. Şimdi yüzme antrenmanı önerilerimize alt başlıklar halinde geçelim!

yüzme antrenmanı

Yüzme Performansını Artıran Güç Antrenmanları

Suyun yoğun yapısında rahat ve hızlı bir şekilde mesafe kat etmek için kasların güçlü bir yapıda olması gerekir. Yüzmede etkin rol oynayan kaslarını güçlendirmeni sağlayacak belirli antrenmanlarla kısa sürede performansını önemli ölçüde artırabilirsin. Bu antrenmanlardan bir tanesi top ile yapılan mekiktir. Yüzücülerin sık olarak gerçekleştirdiği bu antrenman karın kaslarının sıkılaşmasını sağlayarak vücudun hareketlerini olumlu etkiler. Antrenmanlardan bir diğeri, ayaklar yüksek bir konumda şınav çekmektir. Bu antrenmanı uygulamak yüzerken en sık kullanılan kaslardan olan kol ve göğüs kaslarının güçlenmesine yardımcı olur. Bacakların gelişiminde ise bant ile çalışmak oldukça etkilidir. Suya benzer bir direnç uygulayan bant sayesinde yüzme sırasında kullanılan kaslar aktif olarak çalıştırılır. 

yüzme antrenmanı

Yüzme Performansında Etkili Noktalar

Yüzme performansının artmasını sağlamak için uygulanabilecek pek çok antrenman mevcuttur. Yüzmedeki en önemli noktalar olan dayanıklılık, kondisyon ve hızın yanı sıra su içerisinde kalmaya alışkın olmak yüzme performansında kritik bir rol oynar. Bu alışkanlığı edinmek için düzenli olarak yüzmek gerekir. Vücut kaslarının ve iskeletinin suya alışmasını sağlamak her zaman yüzmek için hazır olmayı beraberinde getirir. Bununla birlikte düzenli olarak yüzmek kalp ve akciğerlerin güçlenmesini sağlar. Antrenmanlar sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi yüzme şeklidir. Vücut su içerisinde yüzeye paralel bir şekilde durmalıdır. Bu duruş eforu azaltarak daha rahat bir şekilde yüzmeni kolaylaştırır. Aynı zamanda yüzerken sadece kulaç atmak faza yorulmana ve yavaşlamana neden olur. Bu nedenle vücudunun her noktasını doğru bir şekilde kullanmalısın. 

yüzme antrenmanı

Yüzme Performansı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzme performansının yükseltilmesi için pratik yüzme antrenmanı düzenli ve doğru bir şekilde uygulayarak kısa sürede şaşırtıcı derecede etkili sonuçlar kazandırabilir. Birçok farklı özelliğe ihtiyaç duyulan yüzmede suyun içerisinde ve dışarısında antrenmanlar yapmak gereklidir. Kol, bacak ve göğüs kaslarının yanı sıra bel ve sırt bölgesindeki kasların güçlü olması suyu rahat bir şekilde çekip itebilmeyi mümkün kılar. Bu kasları geliştirmeye ek olarak antrenman programında sürat ve dayanıklılık artıran hareketler de bulunmalıdır. Aksi takdirde performansının sürdürülebilirliği azalarak daha kısa sürede sudan çıkmana ya da yavaşlamana neden olur. Bu antrenmanlarla birlikte yüzme stilinin düzgün olmasına da dikkat etmelisin. Doğru stilde yüzmek harcadığın eforu azaltarak vücudunu rahat bir şekilde yönlendirmeni sağlar. 

yüzme antrenmanı

Yüzmede Beslenmenin Etkisi

Düzenli yüzme antrenmanı belirli bir seviyeye gelmek adına ve kondisyonu artırmak için oldukça önemlidir Bir diğer önemli başlık ise tüm sporlarda olduğu gibi beslenmedir. Yüzme için ideal şekilde beslenmek kas ve iskelet yapısının desteklenmesini sağlar. Doğru beslenme sadece suda olduğun zamanlarda değil, antrenmanlarda da yüksek performans göstermene katkıda bulunur. Yüzme antrenman programına uygun besinlerin tüketilmesi istediğin sonuçlara çok daha kısa sürede ulaşmana yardımcı olur. Bununla birlikte beslenme vakitlerini de antrenmanlarına uygun bir şekilde ayarlaman büyük ölçüde fayda sağlar. Yüzme performansını olumlu yönde destekleyen antrenmanların yanı sıra beslenmene de dikkat ederek arzu ettiğin sonuçlara kavuşabilirsin.

Soğuk havalarda denizde yüzmenin faydalarına değindiğimiz yazımız için hemen buraya tıkla!

Tüm yüzme ihtiyaçların için mağazalarımıza gelebilir veya decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!