Uluslararası çapta düzenlenen en büyük spor organizasyonlarından biri olan Olimpiyat Oyunları, Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından dört yılda bir düzenlenir. 1904’ten beri katılımcılara başarı düzeylerine göre altın, gümüş ya da bronz madalya verilen Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’nin de yaşanmışlıklarla dolu köklü bir geçmişi var. Olimpiyat Oyunları, 2020 yılında Tokyo’da düzenlenmesi gerekirken yaşanan pandemi süreci nedeniyle bir yıl ertelendi ve içinde bulunduğumuz 2021 yazında, halihazırda Türkiye’den de çok sayıda sporcunun katılımıyla devam etmektedir. Bütün dünya tarafından takip edilen ve günün her saati farklı müsabakalara sahne olan 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın heyecanını yakından yaşarken bir yandan da Türkiye’nin Olimpiyat oyunlarında ülkemize yaşattığı heyecanları, sevinçleri ve bu yolculukta olimpiyat tarihine geçmiş efsane milli sporcularımızı hatırlayarak geçmişten günümüze dolu dolu bir yolculuk yaşayabilirsiniz. Şimdi ülkemiz olimpiyat tarihi turuna başlayabiliriz!

logo olympics GIF by Isabella Carapella

Unutulmaz Türk Sporcular ve Başarıları

Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye adına ön plana çıkan ilk isimler, doğal olarak defalarca kez madalya kazanarak ülkeyi gururlandırmış olan sporculardır. Olimpiyatlarda her biri yoğun emek harcamış olan yüzlerce sporcumuz arasından unutulmaz başarıları ile ön plana çıkan sporcuları özellikle hatırlamakta yarar var.

  • Naim Süleymanoğlu: Olimpiyat tarihinin en büyük haltercileri arasında isminden söz ettiren ve “Cep Herkülü” lakabı ile ülkemizde sevgiyle anılan Naim Süleymanoğlu, üç altın madalya kazanarak Türkiye’nin gururu oldu. 1988 Seul Olimpiyatları ile ilk kez ülkemizi temsil eden ve şampiyonluklarını 1992 ile 1996 yıllarında da sürdüren Süleymanoğlu, Olimpiyat tarihinin Türkiye adına en başarılı sporcularından biridir.
  • Hamza Yerlikaya: Türkiye’nin Olimpiyat şampiyonları arasında yer alan bir diğer unutulmaz sporcu olan Hamza Yerlikaya, grekoromen güreş dalında ülkemizin en önemli temsilcilerinden biri oldu. Yerlikaya, 1996 yılında Atlanta’da ve 2000 yılında Sidney’de düzenlenen Olimpiyat Oyunları’nda altın madalyanın sahibi olarak Türk spor tarihine çok değerli katkılarda bulundu. 
  • Hülya Şenyurt: Olimpiyat tarihine adını altın harflerle yazdırmış Türk sporculardan biri de Judocu Hülya Şenyurt. 1992 Barselona Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazanarak bu anlamda ilk Türk kadın sporcu unvanına henüz 19 yaşında sahip olan Şenyurt, bu başarıyı yakaladığı dönemde Türkiye’nin en genç madalyalı sporcusu unvanını elde etmişti. 
  • Halil Mutlu: Türk halterciler arasında Naim Süleymanoğlu’nu örnek aldığını belirterek onun başarılarını devam ettiren Mutlu; 1996, 2000 ve 2004 Yaz Olimpiyatları’nda üst üste üç kere altın madalya kazandı. Dinamo lakaplı efsane sporcu, kendi dalındaki başarılarıyla Türkiye’nin Olimpiyat Oyunları tarihine geçti.
  • Nurcan Taylan: Türkiye’nin Olimpiyatlar’da altın madalya kazanan ilk kadın sporcusu unvanına sahip olan Taylan, 2004 Atina Olimpiyatları’nda halter dalında şampiyon oldu. Bu başarısı ile Türk sporcular arasında çok önemli bir yere sahip olan Nurcan Taylan, tarihe geçmeyi başarmış sporculardan biridir.

Türkiye’nin Olimpiyatlardaki Hayal Kırıklıkları

Türkiye, Olimpiyat Oyunları için birçok iddialı sporcu yetiştirdi. Bu sporcuların bazıları Türkiye’yi birçok müsabakada sürekli olarak başarılı kılarken aynı zamanda beklentinin altında kalıp hayal kırıklığı yaratanlar da oldu.

Yüzmede Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmiş sporculardan Derya Büyükuncu, tam altı kez üst üste Olimpiyatlar’da yer almış ve 200 metre sırtüstü yarışında mücadele etmiştir. Ancak son katıldığı Londra Olimpiyatları’nda 35 sporcu arasından 33’üncü sırada yer alarak elenen başarılı sporcu, bu müsabakada Türk Olimpiyat tarihinin en büyük hüzünlerinden birini yaşadı. 

Yine genç ve potansiyelli bir sporcu olarak Galatasaray ve Fenerbahçe kulüplerinde spor yapmış olan Burcu Dolunay’ın 2012’de genel klasmanda 34. sırada yer alıp yarı finale kalamaması Türk spor tarihinin hayal kırıklıklarından biridir. 

Tokyo Olimpiyatlarındaki zaferlerimize dair yazımız için hemen buraya tıkla!

Tüm sportif ihtiyaçların için mağazalarımıza gelebilir ya da decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!