Sağlıklı yaşam denince akla gelen ilk besinlerden biri yeşil çaydır. Yeşil çay tüketimi sağlığını korumaya dikkat edenlerin pek çoğunda görülen bir alışkanlık haline gelmiş durumda. Gerçekten de içeriğindeki antioksidanlar sayesinde bu mucizevi çayın sayısız yararı bulunuyor.

Yeşil Çayın Yararları Nelerdir?

İçerisinde bulunan yüksek besin değerleri sayesinde düzenli tüketildiğinde sağlık üzerinde inanılmaz etkilere sahiptir. 

Fazla kilolarla savaşır: Yeşil çayın etken maddelerinden biri olan epigallocatechin-3-gallate olarak da bilinen EGCG, metabolizmayı hızlandırarak vücüdun yağ yakma hızı üzerinde olumlu etkiler sağlar. 

Bağırsak hastalıklarıyla savaşır: EGCG’nin bir başka faydası da kolite yol açan inflamasyonu engelleyici bir yapıda olmasıdır. Yeşil çay tüketimi bağırsak sendromunda da etkili olup sindirim sistemini korur.

Yaşlılığın etkileriyle savaşır: Yeşil çayın içerisindeki antioksidanlar yaşlanmayı geciktirir ve cildi güzelleştirir. Göz altlarına kompres yaparak uygulandığında göz altı torbaları ve morluklar üzerinde iyileştirici etki sağlar.

Kronik hastalıklarla savaşır: Düzenli kullanımında kötü kolesterolü azaltarak kan basıncını düzenler. Bağışıklığı güçlendirerek kalp ve damar hastalıklarına karşı adeta bir kalkan görevi görür.

Kanser ile savaşır: Kanser hücreleri ile savaşan önemli besinlerden biridir ve bu alandaki faydası ile de dikkat çeker. Meme kanserine yakalanmış 500 kadın üzerinde yapılan bir araştırmada, yeşil çay tüketiminin kanserin yayılmasının önüne geçtiği gözlenmiştir.

Nasıl İçilir?

Evinde demlemek istersen yapraklarını bir süzgece koy ve üzerine sıcak su dök. Bu şekilde üç dakika kadar bekleyip demlenmesini sağladıktan sonra fincanına dökerek keyifle içebilirsin. 

İçerisinde kafein bulunduğu için önerilen miktardan fazla tüketmen halinde uykusuzluk, sinirlilik, baş ağrısı, anksiyete gibi yan etkiler ile karşılaşabilirsin. Bu nedenle günde 2 – 3 fincan ya da 100 – 750 mg yeşil çay ekstresi tüketmen yeterli olacaktır. 

Hamileler için ise yeşil çay tüketimi bebeğin sağlığı üzerinde olumsuz bir etki yaratabileceği için doktora danışılmadan tüketilmemesi tavsiye edilir. Aynı şekilde karaciğer ve göz hastalıkları olan kişilerin de yeşil çay içmeleri önerilmez.

Quechua MH500 Paslanmaz Çelik Fincan – Yakından incelemek ve satın almak için hemen tıkla!

Ne Zaman İçilmeli?

Yeşil çayın sağlık üzerindeki faydalarını belirgin şekilde gözlemleyebilmek için düzenli tüketilmesi büyük önem taşır. Ancak günün belli saatlerinde özellikle tüketmen bu faydaları daha yoğun hissetmeni sağlayacaktır.

Gündüz saatlerinde tüketmek istersen en uygun saat aralığı 10:00 – 11:00’dir. Ayrıca enerji vermesi sebebiyle egzersizlerden önce de tüketildiği görülür. Yemeklerden iki saat sonra ya da öğün aralarında tüketmen de uygundur. Yüksek miktarda kafein barındırdığı için, uyku kaçırabildiğinden uyumadan en geç iki saat önce içmeye ara vermelisin.

Yeşil Çay ve Spor

Yeşil çay, sporcular için de tercih edilen sağlıklı bir içecektir. İçerisinde şeker bulundurmadan enerji ve performans artırıcı bir özellik taşıması onu spor yapan kişiler için de cazip kılmıştır.

Son dönemlerde yapılan araştırmalar da düzenli yeşil çay tüketiminin sportif performans üzerindeki olumlu etkilerini kanıtlar niteliktedir. Vücut yağının enerji olarak kullanılmasını sağlayan yeşil çayın, bu sayede dayanıklılık gerektiren egzersizler üzerinde de performansı yükselttiği gözlenmiştir. 

İçeriğindeki yüksek miktardaki kafeinin spor faaliyetleri üzerinde olumlu etkileri vardır. Enerjiyi artıran kafein, aynı zamanda egzersiz sırasında zinde kalmanı sağlar. Bazal metabolizma hızını artırarak yağ ve kalori yakımını hızlandırır. Kan dolaşımına etki ederek kaslara giden oksijen miktarını yükseltir. Bu da kas gelişimin üzerinde etki ederek kas dokularını korur. Konsantrasyonunu artırır. Böylece teknik gerektiren performanslar üzerinde daha başarılı sonuçlar görmeni ve hızlı hareket etmeni sağlar. 

Spor sonrasında yeşil çay içmek ise spor esnasında kaybettiğin enerjinin geri alınmasını sağlarken yorgunluğunu azaltıcı bir etki yapar. Ayrıca kas ağrılarının da önüne geçer.

Sen de vücuduna sayısız faydası bulunan yeşil çayı vakit kaybetmeden günlük rutinin içerisine eklemeyi ihmal etme.

Sporcularda polen tüketiminin faydalarına dair yazımız için hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!