Buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan glüten, bu tahıllardan elde edilen tüm yiyeceklerde de yer alan bir proteindir. Glütenin olumlu yanlarının yanı sıra olumsuz yanları da mevcuttur. Bu durumun sonucunda glütensiz beslenen kişilerin sayısı her geçen gün artmakta ve bunun doğal bir sonucu olarak glütensiz beslenme konusu oldukça önemli bir başlık olmuştur.

glütensiz beslenme

Sporcular arasında da sıklıkla uygulanan glütensiz diyet oluşabilecek performans düşüklüğünün önüne geçilmesine katkı sağlar. Bununla birlikte uzmanlar glüten hassasiyetine sahip olan kişilerin dışındakilerin bu diyeti belirli dönemlerde yapmasını önerir. Özellikle sporcular glütensiz beslenme noktasında uzmanlardan görüş alarak performanslarına olumlu etki yaratabilir.  

Glüten Hassasiyeti Nedir?

Pek çok farklı yiyecekte yer alan glüten, gıda üretiminde oldukça büyük bir role sahiptir. Glütenin faydalarının yanı sıra birçok zararı da mevcuttur. Bu olumsuz durumlardan en sık karşılaşılan ve en ciddi olanlardan bir tanesi glüten hassasiyetidir. Farklı düzeylerde görülebilen glüten hassasiyeti çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. İnce bağırsak içerisinde düzenli bir şekilde emilimi gerçekleştirilemeyen glüten, sindirim sistemini olumsuz etkiler. Bu durum diğer besinlerin emilim ve sindirimini de etkileyerek hücre hasarına neden olur ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar. Böylece farklı rahatsızlıklara karşı da vücut korumasız bir hale bürünür. Bu tarz olumsuz durumlarla karşılaşmamak adına spor performansının ve gündelik yaşamının olumsuz bir şekilde etkilenmemesi için uzmanlarla görüşerek glüten tüketimini yönlendirebilirsin.  

Glütensiz Beslenme ile Sporcu Sağlığı Arasındaki İlişki 

Sporcu sağlığı ve glüten hakkında olumlu ve olumsuz birçok farklı görüş mevcuttur. Performans düşüklüğüne neden olduğu düşünülen glütenin sporcuların performansını aşağı yönde etkilediği söylenmektedir. Yapılan bir araştırmada, bisikletçilerin glütensiz beslenerek daha az semptoma sahip oldukları ve enerjilerini korudukları görülmüştür. Bununla birlikte bazı uzmanlar glüten tüketiminde bir problem olmadığını belirtir. Düzenli bir şekilde glüten tüketiminin sporcu sağlığına olumsuz etki yapmadığını savunan uzmanların görüşleri hassasiyete sahip olmayan herkesin tüketime devam etmesi gerektiğini öne sürer. Bu noktada her sporcunun glüten hassasiyetine sahip olup olmadığını kontrol ettirmesi önerilir. Böylece glüten tüketimine devam etme ya da glütensiz diyet uygulama noktasında daha net bir karar alınabilir.  

glütensiz beslenme

Glüten Diyeti Uygulayarak Kas ve Kilo Kaybı Olur mu?

Glüten hassasiyeti veya alerjisi olan sporcuların yanı sıra hassasiyet problemi yaşamayanların da sıklıkla tercih ettiği glütensiz diyet beslenme alışkanlıklarında birçok farklılığa neden olur. Glüten kullanımını kesen sporcular karbonhidrat, protein, yağ ve sebze tüketimini çoğaltır. Glüten tüketiminin kesilmesi sonrasında yerine glütensiz karbonhidrat kaynaklarının yeterli seviyede konulmaması alınan kalorinin azalmasına ve böylece kilo kaybı yaşanmasına neden olur. Diyet sırasında yeterli seviyede besin alınamaması kas kaybına da yol açabilir. Bununla birlikte glüten tüketimini keserek glütensiz ürünlerin fazla oranda tüketilmesi kilo alınmasına da neden olabilir. Bu nedenle glüten diyeti uygulayacak sporcuların beslenme programlarını kendilerine uygun olarak bir uzman yardımıyla hazırlamaları önerilir. 

Kas ve Kilo Kaybının Olmaması İçin Neler Tüketilmeli?

Glütensiz beslenmeyi düşünen veya beslenme programını bu şekilde sürdüren sporcuların göz önünde bulundurması gereken noktalardan bir tanesi de kas ve kilo kaybıdır. Kas ve iskelet yapısı için oldukça önemli bir rol oynayan proteinlerden bir tanesi olan glüten kullanımı bırakıldığında bu boşluğu tamamlayacak seviyede tüketim yapılması gerekir. Glüten diyeti uygulayan sporcuların kırmızı ve beyaz et, deniz ürünleri, süt ürünleri ve yumurta ile protein elde etmesi önerilir. Karbonhidrat için ise pirinç, patates, mısır ve glütensiz yulaf gibi ürünler tercih edilebilir. Bununla birlikte bitkisel yağlar, taze ve konserve sebzelerle yağ alımı da gerçekleştirebilirsin. İdeal oranlarda bu besinleri tüketmen kas ve kilo kaybının ya da fazlalıklarının önüne geçer. 

Açlık kriziyle mücadele için eşsiz bir yazımız olduğunu biliyor muydun? Yazımızı okumak için hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!