Tenis, vücut koordinasyonunun büyük rol oynadığı ve yüksek kondisyon isteyen bir spor dalı olarak öne çıkıyor. Vücuttaki tüm kas ve eklemlerin aktif şekilde kullanıldığı tenis müsabakalarında, diz bölgesinin de ayrı bir önemi bulunuyor. Teniste gösterilen yüksek efor, dizlere ciddi bir seviyede yük binmesine sebep oluyor ve bu sebeple de tüm tenisçilerin diz bölgesinde yaşanması muhtemel sakatlıklara karşı tedbir almaları öneriliyor. Peki, tenisçilerin diz eklemlerini güçlendirmek için yaptığı antrenmanları ve diz bölgesine nasıl masaj uygulanacağını biliyor musun? İşte teniste daha başarılı olmak ve performans esnasında gerçekleşebilecek sakatlıklardan korunmak için mutlaka öğrenmen gereken ipuçları ve tenis sporunda diz sağlığı hakkında önemli bilgiler!

tenis sporunda diz sağlığı

Tenis Sporunda Dizin Önemi Nedir?

Tenis sporunda kas gücü, hız, çeviklik, kondisyon ve denge gibi pek çok farklı özellik öne çıkıyor. Müsabakaların heyecan verici ve öngörülemez yapısı ise hangi özelliğin hangi anda kullanılacağını bilinmez hâle getiriyor. Bir diğer ifadeyle tenis sporcuları, karşılaşma boyunca sürekli refleks göstermek ve bu refleksler esnasında da dizlerinden güç almak zorunda kalıyor. Tenisi zorlaştıran faktörlerden bir diğeri ise maçların süresi… Özellikle 5 set üstünden oynanan tenis maçları, çekişmeli karşılaşmalarda 4 saatten fazla sürebiliyor. Bu durum da tenisi dünyanın en zor spor dalları arasına sokuyor. 4 saati aşkın sürede dizlere yüksek bir ağırlık binmesi de diz bölgesini tenisçiler için son derece kritik hâle getiriyor. Diz eklemlerinde yaşanabilecek sakatlıklar, kolayca kronikleşebiliyor ve kronik diz sakatlığı da tenisçilerin kariyerini önemli ölçüde zedeliyor. Teniste diz sakatlığını tetikleyen faktörler arasında, kort zeminleri de sayılıyor. Özellikle alışkın olmadığı bir zeminde maça çıkan tenisçiler, ani hareketlerde dengelerini kurmakta zorlanabiliyor ve bu durum da diz sorunlarının ortaya çıkmasına yol açabiliyor.

Tenis Sporcularının Yapması Gereken Diz Antrenmanları

Tenisçilerin antrenmanda ya da çekişmeli bir karşılaşmada yaşayabilecekleri sakatlıklar, kimi zaman sporu tamamen bırakmalarına dahi sebep olabiliyor. Bu nedenle de her tenisçinin bacak ve diz bölgelerini düzenli olarak çalıştırmasında yarar bulunuyor. Spor hekimleri, diz bölgesini güçlendirmek için en çok pliometrik egzersizleri öneriyor. Patlayıcı özelliğe sahip olan pliometrik egzersizler, fleksiyon ve ekstansiyon kuvvet gelişimi sağlayarak dizlerin her türlü zorlanmaya karşı daha dirençli hâle gelmesine yardımcı oluyor ve böylece sakatlık riskini azaltıyor. Tenisçilerin yapabileceği pliometrik egzersizler ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Ağırlık fırlatma,
  • Koşu,
  • Zıplama,
  • İp atlama,
  • Lunge,
  • Squat,
  • Burpees,
  • Star jumps,
  • Frog hops,
  • Kutu atlama.

Patlayıcı hareketler, özenli ve dikkatli bir şekilde uygulanması gereken egzersiz programları arasında bulunuyor. Bu egzersizler esnasında kas ve eklemlerin aşırı şekilde zorlanması, önemli sağlık problemlerine yol açabiliyor. Bu yüzden de pliometrik egzersizlerin kişiye özel olarak uzman bir antrenör tarafından planlanması gerekiyor. Vücut ağırlığı, vücut yapısı, yaş, spor geçmişi ve cinsiyet gibi kriterlere göre oluşturulan kişisel pliometrik egzersizler, uzun vadede diz zedelenmelerini önemli ölçüde önlüyor.

tenis sporunda diz sağlığı

Performans Sonrası Diz Bakımının Önemi

Tenisle ilgilenen sporcuların dikkat etmesi gereken detaylar arasında, antrenman ve maç sonrasında diz bakımı yapmak da bulunuyor. Özellikle diz masajı, yoğun efor sonrasında dizde oluşabilecek ödemleri önemli ölçüde önlüyor. Performans sonrasında yapılan profesyonel masajlar, kan dolaşımını dengeliyor ve kandaki oksijenin bölge içinde dengeli bir şekilde dağılmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda kaslarda oluşan deformasyonların iyileştirilmesine de yardımcı olan performans sonrası masajlar, antrenman ya da müsabaka esnasında oluşan yorgunluğun sonradan sakatlığa dönüşmesinin de önüne geçiyor. Sen de tenisle ilgileniyor ve uzun bir kariyer hedefliyorsan, diz sağlığına önem göstermende; antrenman ve bakım işlemlerini eksiksiz şekilde yerine getirmende büyük yarar bulunuyor. 

Daha sağlıklı bir tenis deneyimi yaşamak için ise Decathlon tarafından sana özel olarak tasarlanan tenis ekipmanlarını tercih edebilir, birbirinden kaliteli modellerle tenis kariyerinin tadını doyasıya çıkarabilirsin!

Ülkemizdeki tenis altyapı okullarıyla alakalı yazımız için hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!