Koşu sırasında dalak şişmesi, hızlı bir şekilde nefes alıp vermekten kaynaklanan göğüs sıkışması ya da uyluk kemiklerinde ağrı sorunlarına sıkça rastlanır. Ancak bunların yanı sıra koşu esnasında dişlerin sızlaması sorunu da birçok sporcunun rahatsızlık duyduğu bir durumdur. Peki, koşarken diş sızlaması ne anlama gelir ve böyle bir durumla karşı karşıya gelindiğinde nelere dikkat edilmesi gerekir?

Koşarken Diş Sızlaması Neyin Belirtisidir?

Koşarken dişlerin sızlamasının farklı sebepleri bulunur. Ancak koşu sırasında diş sızlamasına sebep olan nedenlerin başında, çürüyen diş dolguları ya da diş minesindeki çatlak oluşumları gelir. Bilhassa koşu sırasında ağızdan nefes alıp verme durumunda ağız içerisine dolan nefes bu sızlamalara sebep olabilir. Koşu sırasında dişlerde sızlama oluşmasının bir diğer nedeni olarak ise sinüzit oluşumu öne sürülür. Burun etrafında yer alan üst diş kökleri sinüzitten dolayı oluşan sızlamalardan etkilenebilir. Diş ya da sinüzit ile ilgili bir sorun bulunmamasına rağmen hala koşarken dişlerinde sızlama durumu ile karşı karşıya kalıyorsan koşu sırasında denge sorunu yaşıyor olabilirsin. Koşu sırasında vücudun bir bölgesine daha fazla ağırlık veriyorsan o bölgedeki tüm organlar gibi dişler ve diş etleri de bu durumdan etkilenebilir.

koşarken diş sızlaması

Koşarken Dişleri Sızlayanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Koşarken dişleri sızlayan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı temel detaylar bulunur. Koşu sırasında özellikle belirli bir tempoya odaklandığında dişlerini sıkman ya da dişlerini kontrolsüz bir biçimde birbirine sürtmen gibi durumlar söz konusu olabilir. Böyle bir durumda adımlarının ve zemine uyguladığın basıncın gücünü dişlerinde ve diş etlerinde de hissedebilirsin. Ayrıca koşu sırasındaki denge sorununun da diş sızlamalarına etki ettiği bilinmektedir. Bunun önüne geçebilmek için koşuya uygun, dengeni daha iyi sağlamana ve zemine uyguladığın basıncı kontrol altına almaya yardımcı olacak koşu ayakkabıları edinmen önemlidir. Zemine uyguladığın basıncı en aza indirdiğin takdirde diş ve diş etlerine uygulanan baskı da azalacak, böylece diş etlerindeki sızlama da minimum seviyeye inecektir. Eğer sinüzit ya da diş sorunları gibi klinik sorunlara sahipsen bir hekime görünerek bu sorunları giderebilir, daha verimli koşu antrenmanları yapabilirsin.

Koşarken Diş Sızlaması Nasıl Önlenir?

  • Koşarken ağızdan nefes alıp vermek hem çürük ya da çatlak dişlerin hava alarak sızlamasına sebep olur hem de çürük oluşumuna neden olan ağız kuruluğunu meydana getirir. Bu sebeple koşarken burundan nefes almayı ve ağızdan nefes vermeyi alışkanlık haline getirmek diş sızlamalarını büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olur.
  • Yanlış koşu ekipmanı seçimi hem denge sorunu oluşturur hem de zemine uygulanan basıncın normalden fazla olmasına sebep olur. Bu da diğer organlar gibi diş ve diş etlerinde de belirli bir baskı oluşturarak sızlama sorununu meydana getirir. Koşuya uygun ve zemine uyguladığın basıncı kontrol altına almaya yardımcı olacak bir koşu ayakkabısı diş sızlamasının önüne geçilmesinde rol oynar.
  • Sinüzit, dişlerdeki dolguların çürümesi ve diş minelerinde oluşan çatlaklar da koşu sırasında diş sızlamasına sebep olur. Bu sebeple bir hekime görünerek bu sorunların önüne geçmek koşu sırasındaki sızlamalarla mücadele etmek konusunda oldukça önemlidir. 
koşarken diş sızlaması

Koşarken Dişleri Sızlayanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Koşarken dişlerin sızlaması hem bir rahatsızlık hissi oluşturur hem de koşu performansını etkiler. Bu sebeple sporcular bu sorunun önüne geçmeyi arzu eder. Koşu sırasında diş sızlaması yaşayan kişiler, öncelikle bir diş ya da sinüzit sorunu olup olmadığını tespit etmek için bir hekime görünmelidir. Bir sağlık sorununun tespit edilmemesi durumunda ise zemindeki basıncın daha kontrollü bir hale gelmesini sağlayacak koşu ayakkabısı alınmalı ve koşu sırasında nefes kontrolü doğru şekilde yapılmalıdır.

Tüm koşu ihtiyaçların için mağazalarımıza gelebilir veya decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilrsin!

Koşucu bacağı sendromuna dair yazımız için hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!