Hayata gözlerini açtığın ilk andan itibaren farkında bile olmadan yapmaya başladığın bir eylem var ki o da nefes almak… Bu yazımızda doğru nefes alımı üzerinde duracağız.

Nefes Nedir?

Nefes almak, en kestirme tabiri ile havanın akciğerlerin içine alınıp sonrasında dışarıya verilmesi hareketidir. Bu sayede vücudun, gereksinim duyduğu oksijeni içeri alarak içerideki karbondioksiti de dışarı atmış olur. 

Nasıl Alınır?

Doğru nefes alımı ağızdan ve burundan olmak üzere iki şekilde gerçekleşir. Ağızdan nefes alındığı sırada ağız açık bir pozisyonda kalır. Bu da fizyolojik dengesizlik yaratarak yorgunluk, baş ağrısı, kalitesiz bir uyku düzeni, şişkinlik, ağız problemleri, stres, omurga bozuklukları gibi pek çok rahatsızlığa yol açabilir.

Sağlıklı nefes alabilmenin yolu ise ağzın kapalı olduğu şeklinde iken nefes almaktır. İdeal olan nefes alma şekli, ağzın kapalı konumda kaldığı ve burundan alınan nefestir. Peki, daha sağlıklı bir yaşam için doğru nefesi nasıl alman gerekir?

nefes

Doğru Nefes Alımı Nasıl Yapılır? 

Doğru bir solunumun en önemli şartı, yukarıda da belirttiğimiz gibi burundan nefes almaktır. Burnun nefes alımı sırasında bu denli önemli bir rol üstlenmesinin sebebi, soluma yoluyla içeriye alınan havayı ısıtması, nemlendirmesi ve nefes alırken içeri girebilecek olan yabancı maddeleri filtreleyerek akciğerlere kaliteli bir hava gönderilmesini sağlamasıdır.

Bunu sağlamak için karnını burnundan içeri giren hava ile şişir. Böylece karın boşluğun nefesin ile dolacaktır. Daha sonra buradaki havayı diyafram kasının da yardımı ile önce göğsüne, ardından da soluk boruna taşı. Son olarak burnundan dışarıya ver. 

Diyaframını ve kaslarını kullanarak nefes almaya alışmak için bu yöntemi gün içindeki beş dakikalık egzersizler ile uygulayabilirsin. Doğru bir şekilde nefes almak hem sağlığın hem de yaşam kaliten üzerinde inanılmaz farklılıklar yaratacaktır.

nefes

Doğru Nefes Almanın Faydaları Nelerdir?

Günlük hayatın içerisinde yapacağın çok küçük bir değişiklik ile aslında çok büyük faydalar elde etmen mümkündür. Bunun yolu ise doğru nefes alma tekniğinden geçer. Ağız yerine burnundan nefes almaya başladıkça yaşamında meydana gelecek değişiklikleri şöyle sıralayabiliriz:

Daha sağlıklı bir yaşama merhaba: Burundan alınan nefes, havada bulunan partiküllerin ve mikropların akciğerlere girmesini engeller. Böylelikle içeriye sadece filtrelenmiş, temiz hava girmiş olur. 

Zayıflamaya yardım eder: Yapılan bir araştırmaya göre, burundan nefes alırken ağızdan nefes aldığımızdan tam 150 kat daha fazla enerji yakımı gerçekleşmekte. Yani bütün bir gün boyunca sadece otururken dahi doğru nefes alarak enerji harcamış olursun.

Kalp ve damar sağlığını korur: Doğru nefes almanın kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu etkileri vardır. Arterleri açarak kan dolaşımını rahatlatır, damarları açar ve genişletir. 

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Soluma ile birlikte havada olan ve gözle görülmeyen bakteriler, tozlar, polenler, parazitler, mantarlar ve mikroplar vücuduna girer. Burundan alınan nefes sayesinde bu gibi yabancı maddelerin yerine temiz havanın alınması bağışıklık sistemini de güçlendirir.  

nefes

Koku duyusunu güçlendirir: Bütün bir gün boyunca hiç mola vermeden çalışan tek duyun, koku alma duyusudur. Koyu duyusunun doğru bir şekilde çalışması davranış fonksiyonlarından sorumlu olan limbik sistemle ilişkilidir. Burundan nefes almak limbik sistemin sağlıklı bir şekilde çalışmasını, bu da koku alma duyusunun güçlenmesini sağlar.

Tıkanmış burun deliklerini açar: Nezle iken burun deliklerin tıkandığında burun yerine ağızdan nefes almak nitrik oksit yataklarının pasif şekilde kalmasına sebep olur. Bu da burnunun daha çok tıkanmasına yol açar. Böyle bir durumda sinüs içerisinde biriken sümükleri temizledikten sonra burnundan yavaş yavaş nefes almaya çalışman fayda sağlayacaktır.

Doğru bir şekilde nefes almak, sağlıklı bir yaşam için göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir adımdır. Sen de nefes deyip geçmek yerine bu adımı atarak sağlıklı bir yaşama “merhaba” diyebilirsin.

Glütensiz beslenme ve sporcu sağlığıyla alakalı yazımız için hemen buraya tıkla!

Tüm sportif ihtiyaçların için mağazalarımıza gelebilir veya decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!