Dağ bisikletinin yaşayan efsaneleri arasında gösterilen isimlerden bir tanesi olan Jolanda Neff, genç yaşında bisiklet dünyasında büyük izler bırakmayı başardı. Genel olarak cross-country alanlarında yarışan Neff, cyclo-cross ve yol bisikletinde de yarışmalara katıldı. Oldukça genç bir yaşta parlayarak yeteneklerini tüm dünyaya gösteren başarılı sporcu, gelecekte de adından sıklıkla söz ettirecek gibi duruyor. Katıldığı yarışmalarda hem genç hem de yetişkinlerde birçok kez sıralamayı birinci olarak bitiren Neff, bisiklet sporunun elit seviyesindeki yarışmalarının her birinde ne kadar başarılı bir sporcu olduğunu kanıtladı.

Jolanda Neff Kimdir?

1993 yılında İsviçre’de doğan Jolanda Neff, küçüklüğünden itibaren spora ilgi duyan birisidir. Dağ bisikletine karşı sahip olduğu yetenekleri keşfetmeden önce birçok farklı aktivite içerisinde bulunan sporcunun, fiziksel olarak güçlü olmasında bu etkenlerde önemlidir. Çocukken bale, kayak ve snowboard sporlarıyla ilgilenen 28 yaşındaki sporcu, ailesiyle doğada sıklıkla vakit geçirerek doğayla iç içe büyümüştür.

jolanda neff

Henüz daha 6 yaşında bisiklete karşı tutkusunu fark eden İsviçreli bisikletçi, bir röportajında dağ bisikletinin onun için en keyif verici aktivite olduğunu söylemiştir. Başarısında küçüklüğünde uğraştığı sporların ve ailesinin desteğini her fırsatta vurgular. Genç kategorilerden elit kategorilere kadar yarıştığı her turnuvada zirveyi hedefleyen İsviçreli sporcunun kariyerinde birçok madalya bulunmaktadır. Henüz 23 yaş altı kategorisi için yarışabilecekken elit seviyedeki sporculara karşı yarışmayı tercih eden sporcunun hırslı ve azimli karakteri bisiklet dünyasında daha şimdiden silinmeyecek izler bırakmayı başardı. 

Yaşayan Efsane Jolanda Neff’in Başarıları

Küçüklüğünden bu yana en büyük tutkusu olan dağ bisikletinde sahip olduğu yetenekleri tüm dünyaya sergileyen Jolanda Neff’in kariyeri, genç kategorilerden bisiklet sporunun en düzey yarışmalarına kadar her alanda başarılarla doludur. Elit sporcularla yarışmaya genç yaşta başlayan başarılı sporcu, henüz 23 yaş altı kategorisindeyken gösterdiği performansla dikkatleri üzerinde toplamayı başardı. Daha sonra kısa sürede sporun zirvesine çıkmayı başaran sporcu, 2012 yılında 23 yaş altı kategorilerinde dünya ve Avrupa şampiyonu olarak gelecekte neler yapacağının sinyalini vermeye başladı. 

jolanda neff

2013 ve 2014 yıllarında da yerel ve uluslararası yarışmaların 23 yaş altı kategorilerinde birçok kez sıralamayı ilk sırada bitirdi. Kariyerinin en önemli senelerinden bir tanesi olan 2015’te Avrupa Şampiyonası ve Avrupa Kupası’nı birinci sırada bitirirken genel klasmanda da ilk dünya şampiyonluğunu kazandı. Bu tarihten itibaren katıldığı her yarışta favori gösterilen sporculardan bir tanesi olan Neff, 2020 Yaz Olimpiyatları’nda da altın madalya kazanmayı başardı. Neff’in kariyerinde 1 olimpiyat altın madalyası, 3 genel klasman dünya birinciliği, 4 Avrupa şampiyonluğu ve 12 dünya kupası bulunmaktadır.   

Kariyerindeki Efsane Yarışlar

Jolanda Neff’in başarılarla dolu kariyerinde dönüm noktası olarak adlandırılabilecek birçok olay mevcuttur. Bunlardan ilki, Jolanda henüz 23 yaş altı kategorisindeyken performasıyla kendini elit sporcuların arasında bulmasını sağlayan 2013 Dünya Şampiyonası’dır. Genç yaşında kendinden büyük ve sporun zirvesinde olan sporcularla birlikte yarışmaya hak kazanarak yeteneklerini gösteren sporcu, daha sonra hız kesmeden başarılarını sıralamaya devam etmiştir. 

jolanda neff

Jolanda Neff, 2014 yılında tarihteki kadınlar ve erkekler arasında en geç genel klasman birinciliği kazanan kişi olmayı başarmıştır. Bu tarihten itibaren sürekli zirveyi zorlayan Neff, geçirdiği ağır bir kazanın ardından 2019 yılında ilk kez dünya birinciliği elde edememiştir. Kazanın ardından güçlü bir şekilde dönmeyi başaran İsviçreli sporcunun kariyerindeki dönüm noktalarından bir tanesi de 2020 Yaz Olimpiyatları’dır. Kariyerindeki ilk olimpiyat birinciliğine kavuşan Jolanda Neff, gelecekte de birçok alanda podyumdaki yerini alacağının mesajını tüm dünyaya duyurmuştur. 

Milli dağ bisikletçimiz Serdar Anıl Depe ile yapmış olduğumuz röportaj için hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!