Spor ile ilgilenen kişiler, kas gelişimleri ve antrenman yoğunluğunun artırılması için belirli besinler tüketir. Bu noktada doğru ürünleri seçmek büyük önem taşır. Vücut yapısına uygun olan besinlerin tüketim miktarı ve sıklığı da önemlidir. Bu besinler arasında en sık karşılaşılanlardan bir tanesi de BCAA’dır. BCAA hakkında bilgi sahibi olarak daha bilinçli bir şekilde bu ürünü tüketebilir ve istediğin sonuçlara daha kolay ulaşma şansı yakalayabilirsin. Peki BCAA nedir ve ne işe yarar gel beraber bakalım!

BCAA Nedir?

BCAA, üç farklı aminoasidin bir araya gelerek meydana getirdiği bir aminoasit zinciridir. İnsan vücudunun sentezleyemediği lösin, valin ve izolösin asitlerinin dış bir kaynaktan alınması gerekir. Protein türlerinde yer alan bu aminoasitlerden oluşan BCAA, doğru zaman ve miktarda tüketildiğinde birçok açıdan fayda sağlar. Yumurta, et ve süt ürünleri gibi protein bakımından zengin içeriklerde yer alan BCAA, üretilen takviye ürünler aracılığıyla da tüketilebilir. Sporcuların sıklıkla yöneldiği toz halindeki takviye ürünlerinin kullanımında bir uzmana danışılması tavsiye edilir.  

bcaa nedir

BCAA Ne İşe Yarar?

Yapılan araştırmalarda BCAA’nın vücuda pek çok faydası olduğu görülmüştür. Tam bir enerji deposu olan aminoasit zinciri antrenman yoğunluğu fazla olsa da yorgunluk düzeyinin düşük hissedilmesine katkıda bulunur. Aynı zamanda onarıcı özelliklere sahip olan BCAA, oluşabilecek kas yorgunluğunu da minimum seviyede tutar. Fitness sporuyla ilgilenenlerin sıklıkla tercih ettiği ürünler arasında yer alan BCAA’nın yararlarından bir diğeri de kas kütlesinin artırılmasına katkı sağlamasıdır. Düzenli olarak BCAA tüketimi sonrası kullanmayan kişilere oranla kısa sürede gözle görülür derecede fark elde edilebilir. 

Çok yönlü bir aminoasit olan BCAA’nın işlevleri arasında yağ yakımı da yer alır. BCAA, genel olarak en zor eritilen göbek bölgesindeki yağların yakımını hızlandırarak istediğin görünüme ulaşmana yardımcı olur. Enerji deposu olan aminoasit sayesinde beslenme alışkanlıkları da düzene girer. Gün içerisinde beslenmeye yeterli zaman ayıramayan kişiler için enerji ve zaman kazandıran BCAA, gün boyu canlı hissedilmesini destekler. BCAA’nın işlevleri arasında kan şekerini düşürme de yer alır. Bu özelliği sayesinde birçok hastalık riskini azaltarak daha güçlü bir vücuda sahip olmana yardımcı olur. 

bcaa nedir

Kullanım Miktarları ve Şekilleri Nasıldır?

Her takviye üründe olması gerektiği gibi BCAA kullanımında da miktar ve zamana dikkat edilmesi gerekir. Yapılan araştırmalarda, günde bir erkeğin minimum 12 g ve bir kadının 9 mg BCAA tüketmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. BCAA tüketimi için tercih edebileceğin çeşitli yollar mevcuttur. Protein bakımından zengin ürünlerden yeterli oranda BCAA edinebilirsin. Buna ek olarak takviye ürünleri belirtildiği şekilde kullanabilirsin. Genel olarak toz halinde hazırlanan takviye ürünler suya karıştırarak tüketilebilir. Bir uzmana danışarak senin için ideal olan zamanları ve miktarı düzenleyebilir ve buna bağlı olarak tüketimini gerçekleştirebilirsin.

bcaa nedir

BCAA Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vücuda birçok açıdan fayda sağlayan BCAA’nın tüketiminde dikkat edilmesi gereken belirli noktalar da mevcuttur. Bu noktalardan bazıları şu şekilde sıralanır:

  • BCAA tüketen kişilerin beslenmelerine dikkat etmesi gerekir. Sağlıklı ve yeterli beslenmeyen kişilerde BCAA tam olarak etkisini gösteremez. 
  • Enerji deposu olan BCAA’yı tüketen kişilerin gün içerisinde bol bol su içmesi tavsiye edilir. 
  • BCAA tüketiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, doğru miktarda olmasıdır. Kas oluşumu ve yağ yakımını hızlı bir şekilde elde etmek için gereğinden fazla aminoasit tüketimi yapılmaması önerilir. Bu noktada vücut kitle indeksine uygun olan miktarı bir uzman yardımıyla belirleyebilirsin. 
  • BCAA kullanımında öne çıkan hususlardan bir tanesi de doğru zamanlamadır. Aminoasitten beklenen sonuçlara göre antrenman öncesi, sırası ve sonrasında tüketim gerçekleştirilebilir.

Maden suyunun sporcu sağlığındaki önemi hakkında merak ettiklerin varsa hemen buraya tıkla!

Tüm sportif ihtiyaçların için mağazalarımıza gelebilir veya decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!