Koşucuların performanslarını artırabilmeleri için kullanılan ekipmanlar son derece önemlidir. Ayakkabı da en önemli koşu ekipmanlarının başında yer alır. Eğer arazi parkurunda yapılacak yarışlara hazırlanıyorsan antrenmanlarını da krampon kullanarak yapmanda fayda bulunur. Peki, arazi koşusu ayakkabısı için krampon nasıl seçilir?

Arazi Koşusu Ayakkabılarında Krampon Seçiminin Önemi

Koşu kramponları, engebeli arazilerde hızını maksimuma çıkarmanı sağlayacak şekilde tasarlanmış ayakkabılardır. Ayağın ön kısmını daha fazla kavrayan modeller sayesinde topuklarına vereceğin gücü arttırabilirsin. Bu sayede arazi koşusuna uygun bir krampon kullandığında performansında gözle görülür bir artış olurken sakatlanma riskini minimuma indirirsin. Ayağını kavrayarak aerodinamik üst tasarımıyla ayağının bir parçası olduğunu hissedeceğin modeller genellikle ultra hafif olarak tasarlanır.

Klasik bir koşu ayakkabısına oranla çok daha hafif olan kramponlar sayesinde hızını maksimuma çıkarman mümkündür. Sahip olduğu sivri uçlar sayesinde farklı zeminlere uyum sağlayabilen modeller zemini daha iyi hissederek kontrolü elinde tutmana yardımcı olur.

Krampon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • En iyi koşu kramponu, kişinin fiziksel özellikleri ve kullanım amacına göre değişiklik gösterebilir. Bütçeni ve bazı ipuçlarını göz önünde bulundurarak kendin için ideal modele karar verebilirsin.
  • Kramponun, koşu ayakkabılarına göre daha sıkı olması normaldir. Ayaklarının rahat etmesi için bir büyük numarasını almamalısın. Doğru numarayı kullandığından emin olmak için en uzun parmağını baz almalı ve önünde yaklaşık yarım parmak boşluk olmasına dikkat etmelisin.
  • Eğer ilk kez bir arazi kramponu kullanacaksan her zaman kullandığın koşu ayakkabıları gibi bir yastıklama sunmadığından alışmakta zorlanabilirsin. Ancak bu sayede performansını artırman daha kolay olur. İlk birkaç hafta bacaklarında ağrılar hissedebileceğini göz önünde bulundurarak ilk antrenmanlarını yumuşak zeminde yapmaya özen gösterebilirsin.
  • Antrenmanlarda kullanacağın bir krampon alacaksan yastıklama özelliği olan modellere göz atabilirsin. Bu sayede daha az yorulur ve sakatlanma riskini en aza indirebilirsin. Ancak yarışta kullanacağın modelin yastıklama özelliği mümkün olduğunca az olmalıdır. Bu sayede performansını maksimuma çıkarman mümkün olur.
  • Bir ürünün tabanında ne kadar fazla sivri uç bulunuyorsa kavrama yeteneği o kadar yüksektir. Zorlu parkurlarda kullanacağın bir ürüne ihtiyaç duyuyorsan çivileri uzun ve mümkün olduğunca fazla olan modellere öncelik verebilirsin.

Mesafeye Göre Krampon Seçimi

Kullanacağın krampona karar verirken yarış parkurunun uzunluğunu dikkate alman gereklidir. Eğer 100-400 metre aralığında bir kısa mesafe koşusu yapacaksan sprint çivili modellere göz atabilirsin. Tüm ağırlığını parmaklarına aktararak minimum topuk yaslaması sağlayan modeller oldukça serttir. Tabanında çok sayıda çivi bulunan ürünler sayesinde en iyi performansını ortaya koyabilirsin.

800-1500 metrelik bir orta mesafe yarışına katılacaksan mümkün olduğunca hafif ancak topuk yastıklaması daha fazla olan modelleri tercih edebilirsin. Bu sayede yarışta yaşayabileceğin sakatlanma riskini azaltırsın.

1500 metreden uzun parkurlar için kullanacağın kramponların sivri uçlarının kısa olmasında fayda vardır. Böylece daha fazla darbe emme özelliği sunabilirler. Ayrıca kısa mesafe kramponlarına göre daha dayanıklı malzemeler kullanılacağından daha ağır olabilirler.

Hangi Zeminde Nasıl Krampon Kullanılmalı?

Satın alacağın krampona karar verirken zemin şartlarını ve yağış durumunu göz önünde bulundurman önemlidir.

Sivri uçlu modeller çamurlu zeminler için ideal bir seçim olabilir. Çimen gibi kaygan zeminlerde dahi sorun yaşamadan kullanabileceğin modellerin yüksek kavrama yeteneği mevcuttur. Bu sayede dik yokuşların yer aldığı rotalarda kullanılabilir. Ancak sert yüzeyler için rahatsız edici olabilir.

Küt uçlu modeller asfalt, kaldırım gibi sert parkurlarda kullanılabilecek ürünlerdir. Hemen her koşula uyum sağlayan modeller başlangıç seviyesi için ideal bir seçim olabilir. Sivri uçlu modeller kadar yüksek kavrama sunmasa da oldukça kullanışlıdır.

Kendin için en ideal koşu ayakkabıları için mağazalarımızı ziyaret edebilir veya decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Koşucu bacağı sendromu hakkında tüm merak ettiklerini gidermek için hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!