Dağ bisikleti denilince akla ilk gelen isimlerden bir tanesi olan Nino Schurter, uzun yıllardır cross-country bisiklet yarışlarındaki başarıları ile ön plana çıkmaktadır. Genç yaşından itibaren yeteneklerini sergilemeyi başlayan Schurter, kısa süre içerisinde birçok takımın dikkatini çekerek profesyonelliğe adımını atmayı başarmıştır. Boş zamanlarında birçok farklı spor ile ilgilenen sporcunun başardıkları ve çalışma prensipleri bugünlerde pek çok genç sporcu için ilham kaynağıdır. Schurter’in bireysel başarılarının yanı sıra takım başarıları da ne kadar büyük bir spor ikonu olduğunu gözler önüne serer. Peki, Nino Schurter kimdir ve başarıları nelerdir?

Nino Schurter

Nino Schurter Kimdir?

Nino Schurter, İşviçreli bir cross-country dağ bisikleti sporcusudur. İsviçre’nin en geniş vadi bölgelerinden bir tanesi olan Lumnezia’da 1986 yılında doğan Schurter, gençliğinin ilk yıllarını da burada geçirmiştir. Gençlik yıllarında pek çok spor dalıyla ilgilenen Schurter, dağ bisikleti ile farklı bir bağ yakaladı. Hayran kaldığı sporda kendisini hızla geliştiren 35 yaşındaki sporcu, kariyerindeki ilk zaferlerini İsviçre Swisspower Kupası’nda kazanmayı başardı. Henüz daha 17 yaşındayken profesyonel bir ekibin üyesi olarak gelecekte ne kadar başarılı olacağına dair işaretler vermeye başladı. 2007 yılında SCOTT-SRAM MTB Racing Team’e katıldı ve profesyonelliğe adım attı. Bu tarihten itibaren Avrupa Şampiyonası, Dünya Şampiyonası, Olimpiyat Oyunları gibi bisiklet sporunun en üst düzey organizasyonlarına katıldı ve her alanda unutulmayacak zaferlere imza atmayı başardı.   

Nino Schurter

Nino Schurter’in Başarıları

Genç yaşta yetenekleriyle bisiklet camiasının dikkatini çekmeyi başaran ve sonrasında her alanda çok büyük başarılar kazanan Nino Schurter, 2004 yılında Polonya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda kendi yaş grupları arasında birinci gelmeyi başardı. Bisiklet dünyasında gözleri üzerinde toplamayı başaran Schurter’in, 2008 Beijing Olimpiyatları’ndaki üçüncülüğü gelecekteki başarılı yılların adeta habercisiydi. Başarılı sporcunun ilk dünya şampiyonluğu olimpiyatların hemen ardından 2009 yılında geldi. Ertesi yıl Dünya Kupası’nda da altın madalya kazanan sporcu, bu tarihten itibaren katıldığı her yarışta favori olarak görülmeye başladı. 

nino schurter

Schurter, katıldığı olimpiyatlarda 1 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya kazandı. İsviçreli dağ bisikletçisi Dünya Şampiyonası kariyerinde ise 11’i altın, 4’ü gümüş olmak üzere toplamda 15 madalya topladı. Katıldığı Avrupa Şampiyonası organizasyonlarında da 1 altın, 4 gümüş ve 1 bronz madalya kazanmayı başardı. Cross-country bisikletçileri arasında en önemli figürlerden bir tanesi olan Schurter, yerel ve uluslararası pek çok turnuvada önemli başarılar elde etti.  

Kariyerinin Dönüm Noktaları

Nino Schurter’in kariyerinde birçok farklı başarıları bulunsa da belirli dönemler ön plana çıkmayı başarır. 2004 yılında gençlerde Avrupa şampiyonu olmayı başaran sporcu, gelecekteki başarılı kariyeri hakkında sinyaller vermeye başladı. Kısa sürede bisiklet dünyasında önemli sporcular arasında girmeyi başaran Schurter’in en başarılı sezonlarından bir tanesi 2012 yılıdır. Katıldığı 15 yarıştan 11 tanesini kazanan sporcu Dünya Kupası ve Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanırken 2012 Londra Olimpiyatları’nda da gümüş madalyanın sahibi oldu. 

nino schurter

2016 yılı kariyerinin en önemli dönemlerinden bir diğeridir. Dünya Şampiyonası’nda beşinci cross-country zaferini kazanan Schurter, Julian Absalon’un rekoruna ortak oldu. 2016 Yaz Olimpiyatları’nda altın madalya da kazanan sporcu, kariyerine bir de olimpiyat altın madalyası eklemeyi başardı. Schurter’in kariyerinde zirveye ulaştığı 2017 yılı, birçok başarıların yanı sıra mükemmel sezonu tamamlayan ilk sporcu olmasını sağladı. Daha önce üç kez yarıştığı Cape Epic’te ilk zaferine ulaşan sporcu, Dünya Kupası’nın da altı turunda finish çizgisini birinci sırada geçmeyi başardı. 2018 ve 2019 yıllarında da Dünya Şampiyonası ve Dünya Kupası’nı kazanan Schurter, hala cross-country bisikletinin en önemli favorileri arasında yer almaktadır. 2020’deki Avrupa Dağ Bisikleti ve İsviçre Dağ Bisikleti Şampiyonası’ndaki birincilikleri de bu durumu gözler önüne sermektedir. Önceki üç yaz olimpiyatında da madalya sevinci yaşayan Schurter, 2021 yılında düzenlenen Tokyo Olimpiyatları’nda kürsünün 4. basamağında yer aldı. Dağ bisikletinin başarılı sporcusu, Paris’te düzenlenecek 2024 Yaz Olimpiyatları’nı işaret ederek yine zirve adaylarından bir tanesi olduğunu ortaya koydu. 

Dağ bisikletinin kadın efsanelerinden Jolanda Neff’e dair yazımızı okumak içinse hemen buraya tıkla!

Tüm dağ bisikleti ihtiyaçların için mağazalarımıza gelebilir ya da decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!