Halk arasında kalp atışı olarak da adlandırılan nabız, kalbin çalışma sırasında kasılıp gevşemesi sonucunda kan damarlarına uyguladığı kuvvet sebebiyle oluşur. Kalbin çalışırken kasılmalarının bir dakika içerisinde kaç kez olduğu çeşitli tekniklerle ölçülebilir. Her yaş grubunun ideal nabız aralığı mevcuttur. Bununla birlikte nabız ölçümü kişinin anlık durumuna göre de değişiklik gösterir. Örneğin, hareketsiz duran biriyle antrenman yapan bir sporcunun nabız ölçümünde farklı sonuçlar ortaya çıkar. Nabız ölçümü, kişinin fiziksel durumu hakkında birçok bilgi verir. Bu nedenle nabız ölçüm yöntemlerinden alınacak verilerin doğru olması oldukça önemlidir. 

Nabız Ölçümü Nedir?

Nabız ölçümü, ritmik bir şekilde gerçekleşen nabız vuruşlarının bir dakika içerisinde kaç kez olduğunun belirlenmesi işlemidir. Normal nabız değerleri kişiden kişiye farklı sonuçlar sunar. Nabız ölçümü yapılması için herhangi bir anormal duruma ihtiyaç duyulmaz. Nabız değerleri farklı sonuçlar sunsa da sağlıklı bir yetişkinin nabız değerlerinin belirli bir aralığı mevcuttur. Sağlıklı bir yetişkinin normal kalp atış hızı 60-100 aralığındadır. Kişinin fiziksel durumu, geçmişteki alışkanlıkları gibi birçok nokta burada belirleyici bir role sahiptir. Kalp atışlarının nabız ölçümü sırasında olması gereken aralıktan düşük ya da yüksek olması sorunu, bir süre dinlendikten sonra normale dönebilir. Eğer nabız ölçümü sonuçları olağan seyrinden az veya yüksek kalmaya devam ederse bir doktora danışılması gerekir. Peki, nabız ölçümü nasıl yapılır? 

Bilekten ve Göğüsten Nabız Ölçümü

Nabız ölçümü için uygulanan birçok farklı yöntem mevcuttur. Gelişen teknolojiyle birlikte nabız ölçümü oldukça net bir şekilde sonuçlanır. Ölçüm vücudun farklı noktalarından yapılabilir. Bununla birlikte genel olarak bilekten ve  göğüsten nabız ölçümü gerçekleştirilir. Nabız ölçümünden önce genelde kişi sakinleşir ve dinlenir. Bununla birlikte sporcuların antrenman sırasındaki kalp atışlarının belirlenmesi için hareket halindeyken ölçüm yapabilen aletler de mevcuttur. Kalbin çalışırken oluşturduğu atımları net bir şekilde algılayan cihazlar bilek ve göğüs bölgesindeki titreşimleri inceler. Sporcu sağlığı açısından büyük önem taşıyan bu verilerin doğru bir şekilde analiz edilmesi gerekir. Kalp ritminin düzenli bir şekilde ve doğru aralıkta olmaması durumunda gerekli önlemlerin en kısa sürede alınması oldukça önemlidir. Nabız ölçümünde yüksek doğruluk payı sunduğu için ölçümler genel olarak bu bölgelerden yapılır.  

Hangi Ölçüm Daha Doğru Veri Sağlar?

Sporcuların performans sırasında gerçekleştirdikleri ölçümlerden aldıkları verilerin oldukça önemli olmasından dolayı, hangi noktanın daha doğru sonuçlar sunduğu sıklıkla karşılaşılan sorulardan bir tanesidir. Kalp atım hızının bir dakikada kaç olduğunu belirlemedeki kesinlikte en önemli etken, kullanılan ölçüm aleti ve tekniktir. Bu noktada gelişen teknolojiyle birlikte son derece başarılı ölçümler yapan bantlar, bileklikler ve optik ölçüm gerçekleştiren aletler bulunur. Bilek ve göğüs bölgesinden yapılan ölçümlerde aynı aletin kullanılması durumunda ise göğüsten nabız ölçümünden daha doğru veriler elde edilir. Örneğin, bir göğüs bandının yaptığı ölçüm bileğe oranla daha yüksek verim ve hatasızlık sunar. 

Göğüs bölgesinde yapılan ölçümlerde kalbe yakınlık olduğu için daha doğru veriler elde edilir. Kalbin atışını oluşturmak için üretilen enerji ve elektriksel akımı inceleyen göğüs bandı, elektrotlar yardımıyla minimum hata ile sonuçları sunar. Kalbin vücuda kan pompalamak için kan damarlarını sıkıp gevşetmesi sonucu ölçülebilen nabzın bilekten ölçülmesinin göğüse göre bir diğer dezavantajı, herkesin deri kalınlığının farklı düzeyde olmasıdır. Kişiden kişiye farklılık gösteren deri kalınlığını gidermek için kalbe en yakın bölgeden ölçüm yapılması daha net sonuçların alınmasını sağlar. Nabız ölçümü için geliştirilen teknikleri ve teknolojileri inceleyerek senin için en ideal seçenekleri kolayca bulabilirsin.  

En önemli nabız verilerinin başında gelen dinlenik nabızla alakalı yazımızı okumak için hemen buraya tıkla!

Spor saatlerimiz ve nabız ölçerlerimiz için hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!