Kelime anlamı büyük sürüş olan gran fondo amatör bisikletçilerin katılım sağlaması için düzenlenen bir bisiklet yarışıdır. İlk olarak 1970 yılında İtalya’da başlayan yarışlar ismini de İtalyanca’dan alır. Günümüzde söyleyiş kolaylığı ile gran fondo kelimesi yaygın olarak kullanılsa da çıkış ismi gare di fondo‘dur. İtalya’dan tüm dünyaya yayılan bu yarışlar dünyanın çeşitli büyük şehirlerinde düzenlenen bisiklet yarışı etkinliklerine de isim verir. Orjinal İtalyan gran fondosu 120 km uzunluğundadır ancak günümüz yarışları ülkelerin kendi belirledikleri mesafelere göre yapılır. Yarışlar format olarak yarışmacıların aynı noktadan başlaması ile başlar ve her yarışmacının yarışı bitirme süresi kayıt altına alınır. En kısa sürede yarışı tamamlayan yarışmacılar kazandığından aslında yarış rakipler arasında değil zamana karşı yapılan bir yarıştır. Amatör sporcuların profesyonel sporcular ile beraber yarışabildiği gran fondo spor etkinliğinin yanında sosyal bir yön de taşır. Yarışma geleneklerine göre yarışmanın sonunda yarışmacılara yemek ikram edilir. Bu sayede amatör bisikletçiler, bisiklet sporunun sosyal yönüyle de tanıştırılmış olur ve böylece spora katılım güçlendirilir. Yarışlar çoğunlukla büyük şehirlerde yapıldığından kazalara mahal vermemek için trafiğe kapalı alanlarda gerçekleştirilir. Çok sayıda amatör ve profesyonel sporcunun bir arada bulunduğu yarışlarda organizasyon ekibi tarafından geniş sağlık ve güvenlik önlemleri alınarak olası kaza ve yaralanmalara kısa sürede müdahale edilerek sporcuların zarar görmesi önlenmeye çalışılır.

gran fondo

Tarihi

İlk Gran Fondo İtalya’nın Cesenatico şehrinde düzenlenen Nove Colli gran fondosudur. Avrupa’dan başlayarak zamanla dünyaya yayılan bu yarışlar, 1990’lı yıllarda chip-timing yönteminin yaygınlaşması sayesinde popülerliğini iyice arttırmıştır. Çok farklı isim adı altında düzenlenen bu yarışların bir kısmı tarihin tozlu sayfalarına karışırken, Gran Fondo 10 Colli, Gran Fondo Cooperatori, Gran Fondo Felice Gimond gibi yarışlar halen İtalya’da varlığını sürdürür. İtalya’daki gran fondo kuralları, İtalyan bisiklet federasyonu Federciclismo tarafından belirlenirken diğer ülkelerin yarışları kendi bisiklet federasyonları tarafından belirlenen kurallara göre yapılır. 

gran fondo

Günümüzde Gran Fondo

İtalya’da gran fondo sezonu şubat ayında başlar ve ekim ayına kadar bir dizi yarış halinde devam eder. Amatörlükten profesyonelliğe geçmeye çalışan sporcular tarafından rağbet gören bu yarışlarda yarışan 25 yaşın altındaki amatör İtalyan yarışmacılara verilen “dilettante” ismi ülkede bu yarışlara ne kadar önem verildiğinin göstergesidir. Bu profesyonel bisikletçi adayları olan dilettante’lerden sadece birkaçı rakiplerinin arasından sıyrılarak profesyonel sporcu olurken diğerleri, amatör yarışcı olarak kalırlar. Gran fondonun İtalya’dan sonra en yaygın olarak benimsendiği ülkelerden biri olan Fransa’da çok sayıda yarışma düzenlenir. Cyclosportive adı altında düzenlenen Fransız gran fondo yarışları ülke için önemli bisiklet etkinliklerinin başında gelir. Fransa’da düzenlenen popüler etaplar La Marmotte, Etape du Tour, Les Trois Ballons, GFNY Mont Ventoux, L’Ariegiose and L’Ardechoise’dır.  

gran fondo

Türkiye’de Gran Fondo

Amerika’dan, Avusturya’ya, Endonezya’dan Lüksemburg’a kadar pek çok ülkede yaygınlaşan yarışlar ülkemizde de farklı sponsorların destekleri ile düzenlenir. 2015 yılında ülkemizde yapılmaya başlanan gran fondo yarışları pek çok amatör bisikletçinin ilgisini çekmiş kısa sürede ülkemizde popülerlik kazanmaya başlamıştır. Dostluğun ve sosyalliğin yarışmanın önünde olduğu gran fondolar çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ile desteklenerek sporun güzel yanlarını gözler önüne serer. Ülkemizin 2015 yılında başlayan gran fondo serüveni, günümüzde Velotürk Çeşme Gran Fondo, Patara Gran Fondo, Turkcell Gran Fondo İzmir, Türk Telekom İstanbul Boostrace, UCI Gran Fondo Antalya, Turkcell Gran Fondo İstanbul, Bodrum Halikarnas Gran Fondo, Salcano Gran Fondo Marmaris yarışlarıyla devam eder. Bu yarışlar, her yıl binlerce sporcunun katıldığı etkinlikler ile Türkiye’de bisiklet sporunun yaygınlaşmasına da katkı sağlamaya devam eder. 

Yol bisikletlerinde karbon maşa kullanılmasının ana nedenini merak ediyorsan ilgili yazımız için hemen buraya tıkla!

Tüm bisiklet ihtiyaçların için mağazalarımıza gelebilir ya da decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!