Son yıllarda popülerliği artan ve deniz tutkunlarının dikkatini çeken yelken, yapması oldukça keyifli ve heyecan verici bir spor dalıdır. Yelken, rüzgar gücünden faydalanarak su üzerinde ilerleme sağlayan kumaş parçası olarak tanımlanabilir. Deniz aracının direklerine takılarak rüzgardan aldığı gücü tekneye yansıtan yelken, teknenin hareket etmesini destekler. Yelken sporu, bireysel olarak da yapılabilir ancak daha fazla heyecan ve rekabet isteyenler bir yelken kulübüne üye olarak belirli aralıklarla düzenlenen yelken yarışlarına katılabilirler. Yelkenli deniz araçlarını kullanabilmek için ise temel yelken eğitimi almak gerekir. 

temel yelken eğitimi

Temel Yelken Eğitimi Nedir?

Yelken sporuna yeni başlayanlar için verilen ve sporcuların yelken üzerinde ihtiyaç duyabileceği tüm bilgileri sağlayan başlangıç eğitimine temel yelken eğitimi denir. Tekneye adım attıldığı andan itibaren sporcu güvenliğinin sağlanmasını hedefleyen eğitim, konusunda uzman kişiler tarafından verilmelidir. İlk olarak dümen ve yelkenin nasıl kullanılacağı öğretilir. Böylece rüzgarı kullanarak yelkeni hareket ettirebilir ve aynı zamanda istediğin yöne yelkeni çevirmeyi öğrenebilirsin. Deniz trafiği ile ilgili hayati önem taşıyan bilgilerin de verildiği temel yelken eğitimi sayesinde deniz üzerinde yaşanabilecek olası kaza risklerini de minimuma indirebilirsin. Hemen her yaş grubuna uygun olan eğitim sınıfları genellikle 4-7 kişiden oluşur. Ortalama 16 saat süren eğitim, teorik ve pratik dersler içerir. Temel yelkencilik eğitimini tamamladığında her koşulda yelken kullanmayı, manevra yapmayı ve istediğin rotaya yelkeni çevirme becerisini kazanabilirsin. 

temel yelken eğitimi

Temel Yelken Eğitiminde Hangi Konular İşlenir?

Şehrin kalabalığından ve yorucu atmosferinden kurtulmayı sağlayan yelken sporu, kendine olan güveninin artmasını ve daha özgür hissetmeni sağlar. Keyifli olduğu kadar heyecan verici bir deneyimi daha güvenli hale getirmeyi sağlayan temel yelken eğitimi, yelken ile uyumunu artıran temel bilgilere sahip olmana yardımcı olur. Örneğin makineyi ısıtmayı öğrenerek soğuk havalarda makine yağının donmasını engelleyebilir ve makine devirdaim işleminin gerçekleşmesini sağlayabilirsin. Aynı zamanda bu eğitimlerde, yelken sporu yarışına katılmak için gerekli şartlar ve yelken yarışının kuralları hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olabilirsin. Şamandıralarla belirlenen ve 10-20 millik güzergahlarda yapılan yelken yarışları, rekabet  duygusunu artırarak yelken sporunu daha heyecanlı hale getirir. Ancak kurallara uyulmadığında yarışçılara ceza uygulanır ve bazı durumlarda sporcu elenebilir. Hatta kimi zamanlarda kurallara uyulmaması yelkenlerin çarpışmasına neden olarak yelkende ciddi hasarlara yol açabilirken sporcunun sağlığını da riske atabilir. 

temel yelken eğitimi

Temel yelken eğitiminde işlenen konular ise şu şekilde sıralanır:

 • Yelken kıyafetlerinin tanıtımı ve kullanımı
 • Denizde güvenlik
 • Teknenin tanıtımı ve tekne donatma
 • Tekneyi neta etme
 • Denizci bağları (Camadan, kropi, kazık, izbarço)
 • Rüzgar yönleri
 • Kerterize gitme
 • Yelken seyirleri (Orsa, apaz, pupa)
 • Orsalamak, kafayı açmak
 • Tekneye binme ve inme
 • Marina kuralları
 • Yelkenle tanışma ve yelken basma
 • Motor ile dümen tutma
 • Yelken manevraları (Tramola, kavança)
 • Cenova üzerindeki tüylerin kullanımı
 • Ayı bacağı

Yılın 12 ayı yapılabilen yelkende bu spora özel kıyafetler giyilir. Hava şartlarına uygun yelken kıyafetleri ile hem rahat ve konforlu hissedebilir hem de güvenliğini sağlayarak kendini koruma altına alabilirsin. Güneşin kendini gösterdiği yaz ve bahar aylarında güneş gözlüğü, şapka, şort gibi kıyafetleri tercih etmekte fayda var. Soğuk ve yağışlı günlerde ise yağmura dayanıklı su geçirmeyen spor giyim ürünleri kullanmalısın. Hareket etme kabiliyetini arttıran esnek dokuya sahip kıyafet seçimi ile özgürlüğün tadını çıkarabilirsin. Yelken sporu için ihtiyaç duyduğun spor giyim ürünleri ve ekipmanlarına Decathlon ayrıcalıklarıyla sahip olabilirsin. Decathlon’un geniş ürün yelpazesini inceleyebilir, beğendiğin ürünü avantajlı ödeme seçeneklerinden faydalanarak heman satın alabilirsin. 

Tüm yelken ihtiyaçların için mağazalarımıza gelebilir ya da decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Yelkenli gezisine çıkarken yanına alman gerekenleri senin için derledik! Okuma için hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!