Çocukların bir spor dalıyla ilgilenmesi fiziksel gelişimlerinin yanı sıra duygusal ve mental gelişimleri açısından da oldukça önemlidir. Bu, kendine olan güveninin ve dikkat düzeyinin artmasına, sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. Ayrıca düzenli spor yapan çocukların yaşamları boyunca yaşıtlarından daha başarılı oldukları da bilimsel olarak ispatlanmıştır. Peki, çocuğun için bireysel sporlar mı yoksa takım sporları mı daha doğru bir seçim olur? Şimdi gel çocuk gelişiminde takım sporları ve bireysel sporları detaylı olarak ele alalım.

çocuk gelişiminde takım sporları

Çocuk Gelişiminde Takım Sporlarının Katkıları

Takım sporları, çocukların yaşıtlarıyla birlikte iş birliği yapmayı öğrenebileceği ve gelişimlerine son derece katkıda bulunan fiziksel aktivitelerdir. Takım arkadaşlarıyla birlikte aldığı her sayı, çocuğuna tahmin edeceğinden daha fazla katkıda bulunabilir.

  • Takım sporları, çocukları iş birliğine teşvik etmenin en iyi yollarındandır. Oyuncuların sonucun sorumluluğunu ve mutluluğunu birlikte paylaşmaları, aralarında kuvvetli bağlar oluşmasını sağlar. Özellikle kaybedilen karşılaşmalar sonunda birbirlerine destek olmayı öğrenirler.
  • Çocuklar, kendi üzerine düşen görevleri en iyi şekilde yapmalarının yalnızca kendileri için değil, takımları için de başarı getireceğini görür. Böylece toplum bilinci gelişmiş olur.
  • Yaşıtlarıyla birlikte zaman geçirmeyi öğrenebilmelerinin en iyi yolu takım sporlarıdır. Bu nedenle özellikle yeterince sosyal olmayan çocukların takım sporlarına yönlendirilmesinde fayda vardır. Yeni beceriler geliştirirken eğlenmek ve rekabet duygusunu tatmak çocukların okul hayatında da daha başarılı olmalarını sağlayabilir.
  • Takım sporları, gelişim çağındaki çocukların zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olur ve stresi azaltır. Yapılan araştırmalar, takım sporlarıyla ilgilenen 8-12 yaş arasındaki çocukların depresyona yakalanma eğilimlerinin yaşıtlarına göre çok daha az olduğunu ortaya koymuştur.
çocuk gelişiminde takım sporları

Çocuk Gelişiminde Bireysel Sporların Katkıları

  • Bireysel sporların ve takım sporlarının çocuk gelişimine farklı katkıları olmakla birlikte erken yaşta spora başlayan çocuklar için bireysel sporlar daha iyi bir seçim olabilir. Henüz 5 yaşında bir çocuğun, takım arkadaşlarıyla iş birliğine girmesini beklemek zorlayıcı olabilir. Bu nedenle bireysel sporlar çocuğunu daha mutlu edebilir ve hayatı boyunca spor alışkanlığı kazanmasını sağlayabilir.
  •  Bireysel sporlarda antrenör, sporcularla daha yakından ilgilenir. Bu ilgi çocuğunun yeteneklerini keşfetmek ve becerilerini geliştirmek için destekleyici olabilir. Ayrıca bireysel sporlarda takımla iç içe olunmadığından henüz kendisini korumayı yeterince öğrenememiş çocukların sakatlık yaşanma riski de daha az olur.
  •  Kendi kendine yetme güdüsünün gelişmesinde oldukça etkilidir. Zorlu antrenmanlar ve performans değişiklikleri karşısında daha fazla çalışan çocuklar kendilerini motive etmeyi öğrenir. Çünkü takım arkadaşlarının arkasına saklanması ve onlardan destek alması mümkündür. Bu sayede güçlüklerle kendisi başa çıkmayı öğrenir.
  • Bireysel sporlarda yaşanan başarı tatmini çok daha yüksektir. Bu sayede yaşanan öz güven artışı çocukların yaşamları boyunca kendilerine daha fazla güvenmelerini de sağlar.
çocuk gelişiminde takım sporları

Çocuk Gelişimi ve Spor

Her çocuk farklı olduğundan çocuğun için ideal spor branşını seçerken dikkatli olman önemlidir. Mümkün olduğunca çocuğunun kişisel özelliklerini ve ilgi alanlarını göz önünde bulundurmalısın. Ayrıca yaşı da yöneleceği spor dalı üzerine etkilidir.

Çocuklar 3-4 yaşından itibaren spora yönlendirilebilir. Ancak başlangıç aşaması için koşu, yüzme gibi kurallara bağlı kalmayacağı seçenekler daha uygundur.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte çocuklarda denge güçlenir ve idrak yeteneği artar. Bu dönemde bireysel sporlarla ilgilenebilirler. Jimnastik, karate, judo, bale gibi alternatifler değerlendirilebilir.  Ayrıca çocuğun fiziksel kabiliyetlerini geliştirmesi için koşu, bisiklet gibi dallar da idealdir.

Takım sporları içinse 8-9 yaşı beklemekte fayda vardır. Bu yaş topa odaklanarak vurmaya başlayabilecekleri ve daha konsantre antrenmanlar yapabilecekleri dönemdir. Ayrıca kuralları da daha iyi idrak etmeye başlarlar ve yaşıtlarıyla iş birliği yapma konusunda gerekli yetenekleri kazanmış olurlar.

çocuk gelişiminde takım sporları

Dikkat edilmesi gereken nokta ise başlangıç için bireysel sporlar daha iyi bir seçim olsa da ilerleyen süreçte her çocuğun takım sporlarına ilgi duymayabileceğidir.

Çocuk gelişiminde takım sporları ve bireysel sporları ele aldığımız yazımızdan sonra yürüyüşün çocuk gelişimine katkılarını okumak istersen hemen buraya tıkla!

Tüm çocuk spor ürünlerimiz için mağazalarımıza gelebilir ya da decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!