Koşuşturmalarla dolu şehir hayatına ufak bir mola verip kendini ve doğayı hatırlamak, hem ruhunu hem bedenini tazeliyor. Temiz havayı ciğerlerine doldurarak Türkiye’nin birbirinden güzel parkurlarını adımlamak, yeni yerler keşfetmek, manzaralar fotoğraflamak harika hissettiriyor. Sürprizlerle dolu bu coğrafyanın her bir köşesinde ayrı tarihi ve doğal güzellikler ile nitelikli trekking ve hiking rotaları seni bekliyor.

Kasım ayında gezginler; yürüyüş için harika bir mevsim olan sonbaharın, rengarenk yaprakların, hafif serin havanın ve birbirinden eşsiz rotaların tadını çıkarıyor. Bunun için iyi bir yürüyüş ayakkabısı, terleme ve mevsim şartları için uygun termal giysiler, yürüyüş ekipmanları, sırt çantası, yedek giysiler, bolca su ve enerji alabileceğin yiyecekleri unutmamak gerekiyor. Yanına, düzenli kullandığın ilaçlar, nemlendirici, güneş kremi ve eğer ilgileniyorsan fotoğraf makinesi ya da resim malzemeleri almak da iyi fikirler arasında bulunuyor. Yola çıkmaya hazırsan, kasım ayı için, ülkenin dört bir köşesinde birbirinden güzel trekking ve hiking rotaları yer alıyor.

Likya Yolu

Trekking ve hiking rotaları arasında şüphesiz en popüleri Likya Yolu! Tarihi güzellikler ve doğa güzelliklerini birlikte barındıran antik Likya Yolu, dünyanın en gözde trekking parkurlarından biri sayılıyor. Fethiye ile Antalya arasında uzanan, yaklaşık 560 kilometre olan bu rota, farklı zorluk derecelerine sahip parkurlar ve etaplardan oluşuyor. Rotanı, antik kentleri keşfedecek ya da denize yakın olacak şekilde çizebilirsin. Bölgede, yürüyüşe mola verip konaklayabileceğin pek çok işletme ve kamp alanı da bulunuyor.

trekking ve hiking rotaları

Bafa Gölü

Muğla Milas’ın Söke ovasında bulunan Bafa Gölü ve civarı, günübirlik bir trekking planı yapmak isteyenler için uygun rotalar arasında göze çarpıyor. Doğal güzelliklerin yanında arkeolojik güzellikler de, keşfetmen için seni bekliyor. Mağara, manastır kalıntıları ve uzun parkuru ile Kral Yolu’nu ya da Kapıkırı köyü ile başlayan farklı rotaları tercih edebilirsin. Surlar, kuleler, antik kentler ve eşsiz doğa, yürürken sana eşlik ediyor. Aile ve çocuklarla kamp yapmak, kuş gözlemciliği ve doğa keşfi, olta balıkçılığı, resim ve fotoğraf gibi aktiviteler için de uygun bir adres olarak dikkat çekiyor.

trekking ve hiking rotaları

Karia Yolu

800 kilometre ile ülkemizin antik yürüyüş rotalarından en uzunu olan Karia yolu, 46 etaptan oluşuyor. Bu yolu adımlarken, cennet gibi ıssız koylarda molalar verebiliyor, denizin tadını çıkarabiliyorsun. Kasım ayında bambaşka olan Karia Yolu; Bozburun ile İçmeler arasında bulunan eşsiz bir rota ve güzelliği ile başını döndürüyor.

trekking ve hiking rotaları

Kaz Dağı

Birbirinden güzel yürüyüş parkurları barındıran Kaz Dağı Millî Parkı, tırmanış yapmak isteyen ve zorlu parkurları sevenler için eşsiz rotalar sunuyor. 21 bin hektarlık bu alanda birkaç gün geçirmek isteyenler için kamp alanları ya da farklı konaklama imkânları da bulunuyor.

trekking ve hiking rotaları

Hitit Yolu

Hitit Uygarlığı’na ait kalıntıları ve muhteşem doğayı bir arada deneyimleyeceğin Hitit Yolu, 385 km.’den oluşuyor. Bu alan içinde 17 yürüyüş parkuru ile keyifli bisiklet yolları bulunuyor. Doğa ve kültür gezisini bir arada yapmak, tarihi izler arasında yürümek için, Hattuşaş, Şapinuva ve Alacahöyük yollarına kurulu Hitit Yolu’nu, adımlanması gereken rotalar arasına alabilirsin.

trekking ve hiking rotaları

Kovada Gölü

Isparta Sütçüler’de yer alan bir millî park olan Kovada Gölü ve çevresi, benzersiz bitki örtüsü ve güzelliğiyle göz dolduruyor. Keyifli yürüyüş parkurları barındıran bu millî park; ailece yapılan keyifli piknikler, olta balıkçılığı, fotoğraf çekmek ve doğayı resmetmek için de ziyaret ediliyor.

trekking ve hiking rotaları

Frig Vadisi Yolu

Eskişehir, Afyon ve Kütahya arasında yer alan bu vadi, 400 kilometrelik yürüyüş yoluyla Türkiye’nin trekking için sayılı alanları arasında bulunuyor. Yol boyu, gezginlere, kayalara oyulu evler, anıtlar gibi Frigyalılara ait pek çok kalıntı eşlik ediyor. Doğal güzellikler ve tarihin iç içe geçtiği Frig Vadisi, sonbaharda trekking ve hiking yapmak için uygun rotalar arasında göze çarpıyor.

trekking ve hiking rotaları

Çubuk Karagöl Tabiat Parkı

2011 senesinden bu yana tabiat parkı statüsünde yer alan Karagöl, sonbaharda yaprakların renk değiştirmesi ile insana bir tablonun içinde yürüyormuş hissi veriyor. Fotoğraf, resim sanatları ile ilgilenenler ve piknik yapmak isteyenler için de uygun olan tabiat parkı, Ankara’da yaşayan, doğada ailesi ya da arkadaşlarıyla vakit geçirmek isteyenlerin ve Ankara’yı gezmeye gelenlerin uğrak noktası oluyor.

Trekking ve hiking rotaları konusunda artık daha donanımlısın! O halde şimdi konforun ve performansın için olmazsa olmaz bir ürünü huzurlarına sunalım! Doğa yürüyüşlerinde erkekler için eşsiz bir pantolon önerimiz var: NH500 Quechua su geçirmez pantolon! Ürünü mercek altına aldığımız yazımız için hemen buraya tıkla!

Tüm trekking ve hiking ihtiyaçların içinse hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!