Katamaranlar, hız ve performans özellikleri sebebiyle deniz sporlarına ilgi duyan pek çok maceraperest tarafından tercih edilir. İki paralel gövdeden oluşan sportif katamaranlar, donanımsal özellikleri ve hafiflikleriyle yelkencilerin son yıllarda daha da ilgi duymaya başladığı yelkenli modelleri arasında yer alır. Katamaran ismi 17. yüzyılda kullanılmakta olan Tamilce’de yer alır ve bağlanmış odun anlamına gelir. Katamaranların ilk türleri ise balıkçıların iki kanoyu birbirine bağlamaları ile ortaya çıkar. 

Özellikle yurt dışında yoğun bir şekilde tercih edilen tekne modellerinin kullanımı Türkiye’de de artmaya başlamıştır. ABD ve Avrupa’da gezi amaçlı olarak da tercih edilen katamaranlar, genel anlamda spor için kullanılır. Hobie Cat gibi en popüler katamaran sınıfları, dünyanın en çok satılan yelkenli tekneleri arasında bulunur. 

Sportif Katamaranların Avantajları

Tek gövdeli tekneler ile kıyaslandığında katamaranlar birtakım avantajlara sahiptir. 

  • Katamaranlar kiriş aracılığıyla birbirinden uzaklaştırılan gövdelerden oluşur. Tek gövdeli tekneler ile kıyaslandığında bu anlamda daha stabil bir yapıya sahiptir. 
  • Rüzgara karşı dayanıklılığı daha yüksek olan katamaranlar, tek gövdeli bir tekneye göre daha uzun bir kuvvet kolu mesafesine sahiptir. Bu sebeple çok daha güçlü ve büyük yelkenler taşıyabilir. 
  • İnce gövdeye sahip katamaran modelleri, gövdeleri sebebiyle daha az sürtünmeye maruz kalır. Bu durum ise teknenin hızını ve verimini artırır. 

Sportif Katamaran Çeşitleri

Yelkencilerin favori modelleri arasında yer alan katamaranlar çeşitli seçeneklere sahiptir. Farklı özellikleri ile öne çıkan modeller arasında Shearwater, Tornado gibi pek çok tasarım, yelkenciler tarafından tercih edilir. 

  • Shearwater: Bu model 1956 senesinde tasarlanmıştır. İlk modern katamaran olarak bilinen modelin en önemli özelliği asimetrik balona sahip olan birçok katamarandan farklı olarak simetrik bir balon bulundurmasıdır. 
  • Tornado: Rodney March tarafından tasarlanmış olan bu model, 1967’de piyasaya sürülmüştür. 20 feetlik ince bir gövdeye ve 10 feetlik uzun bir kirişe sahip olan tasarım, yelkenleri sebebiyle en hızlı katamaranlar arasında yer alır. Aynı zamanda Tornado, 1976 yılında olimpiyat sınıfına dahil olmuştur. 
  • Hobie Cat: Marka, katamaran yelkenciliğini dünya çapında önemli bir spor haline getirmiştir. Hobie Cat’in öne çıkan Hobie 16 modeli ise 30 yıl içerisinde 100.000’den fazla satmasıyla dünyanın en çok satılan katamaran modeli olmuştur. 
  • Dart 16: Bu modelin en önemli özelliği kullanıcı dostu bir performansa sahip olması ve düşük bütçeye de hitap etmesidir. Eğlence katamaranları arasında yer alan yelkenli modeli, 1997 yılında piyasaya sürülmüştür. Termoplastik gövdeye sahip model, pek çok yelkenci tarafından tercih edilir. 

Katamaranlar yelkenciliğe yeni başlayanlar için de ideal modellerdir. Büyük yelkenleri sayesinde fazla rüzgar olmasa bile hızlı giderler. Oldukça keyifli bir spor olan katamaranla yelkencilik, dalgaların üzerinde süzülürken hem heyecanlanmana hem de huzur bulmana yardımcı olur. 

Katamaran Yelkenciliğinin Olmazsa Olmazı: Yelken Ekipmanları

Güvenli ve keyifli bir şekilde spor yapmak istiyorsan katamaran kullanırken yanında bulunduracağın ekipmanlara ve kıyafetlere özen göstermelisin. Mevsim şartlarına dikkat ederek kıyafet alışverişi yapmalı, kıyafetlerini dayanıklı malzemelerden seçmelisin. Kış aylarında katamaran yelkenciliği yapacaksan hem sıcak tutan hem de spor esnasında ağırlık yapmayacak parçalar tercih etmelisin. Hareket serbestliği sağlayan kıyafet ve ayakkabılara da yönelmek önemlidir. Seçeceğin aksesuarlar da uzun ömürlü ve kaliteli olmalıdır. Yelken sporculuğunda kullanılan gözlük, eldiven, kürek kayışı veya can yeleği gibi pek çok yardımcı malzemeyi güvenliğini düşünerek seçmen gerekir. Bu anlamda Decathlon uzun süre dayanıklı ve çeşitli tüm yelken ürünleriyle keyifli bir katamaran yelkenciliği deneyimi yaşamana yardımcı olur. 

Tüm yelken ürünleri için mağazalarımıza gelebilir ya da decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Temel yelken eğitimlerinin içeriklerini incelediğimiz yazımız için hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!