Snowtubing; eğlenceli, aksiyon dolu ve en önemlisi dondurucu soğukları sevmeni sağlayan mükemmel bir keşiftir. Kızak mantığından yola çıkılarak ortaya çıkmış bir kar sporu olmasının yanı sıra kar yapma makineleri sayesinde her mevsim yapılabilir. Karlı bir tepe ve tüpün varsa kayabilir ve bu eğlenceli sporun tadını çıkarabilirsin. Temel olarak Snowtubing’in konusu güvenli bir şekilde kar üzerinde kaymaktan ibarettir. Ancak diğer kar sporları gibi beceri gerektirmeyen bir spor oluşu her yaştan her cinsiyetten insanın yapabileceği anlamına gelir. Snowtubing tatillerde aile aktivitesi yapmak, arkadaşlarla keyifli vakit geçirmek ve eğlenmek için iyi bir fırsattır. Snowtubing hakkında bilmek isteyeceğin ve yapmak için ihtiyaç duyabileceğin her şeyi senin için bir araya getirdik.

Snowtubing Nedir?

Snowtubing, yer çekimi üzerine kurulmuş bir aktivitedir. Kar ve tüp seni yokuş aşağı eğlenceli ve neşeli bir sürüşe çıkarır. Kar tepesinin zirvesinden bu tüpler yardımıyla kayarak ineceğin kızak, rahatlık ve yönlendirebilme açısından benzer bir spor olan kızaktan ayrılır. Kısacası doğal veya sonradan yapılmış bir kar tepesine çıkar ve yokuş aşağı şişirilebilir bir tüp kullanırsan bu aktiviteye Snow Tubing denir. Tepe ne kadar dik ve yüksek ise hız da o kadar fazla olur ve bu daha fazla eğlence demektir.

snowtubing

Bu aktivite bir outdoor kış aktivitesi olarak kabul edilse de kar yapma makineleri gibi yenilikler, Snowtubing’in her mevsim ve yeterli karın olmadığı zamanlarda da yapılmasını mümkün kılar. Ancak kış mevsiminde ve doğal karda yapılması, bu sporun en eğlenceli halidir. Türkiye’de ve birçok ülkede her zaman bu sporu yapabileceğin bir yer bulabilirsin.

Ortaya Çıkışı ve Tarihi

Kar tüpünün 1820’li yıllarda Alp Dağları’na kadar uzandığına dair söylentiler olduğuna inanır mısın? Eşyaların ve insanların geniş topraklar boyunca taşınması için kızak gibi karda kayabilecek malzemeler kullanılmaya başlandığı ve daha sonra onları yokuş aşağı sürerek karda oynamanın çok eğlenceli bir aktivite olduğunun keşfedildiği söylenir. Snowtubing’in de bu mantığa dayalı olduğu söylenebilir.

Hava lastikleri ile kaymaya gelince ise hikâye biraz daha farklıdır. Sporun, İskoç veteriner John Boyd Dunlop’un oğlunun üç tekerlekli bisikleti için yaptığı içi hava dolu lastiklerle başladığı ve büyük lastiklerin icadıyla tesadüfen keşfedildiğine inanılır. Tabii ki şimdi kar tüpü için kullandığımız ekipman evrim geçirdi. Ancak sporun kendisi karlı bir tepeden aşağı şişme bir tüpe binmek gibi basit köklerine tamamen sadıktır. Modern hali ise ana akım kayak merkezlerinin bu eğlenceli ve heyecan verici aktivitenin potansiyelini görmeye başladığı 1990’ların sonlarında popülerlik kazanmıştır.

snowtubing

Nasıl Yapılır, Kuralları Nelerdir?

Öncelikle herkes Snowtubing yapabilir. Gerekli minimum beceriler vardır, herhangi bir eğitim ve büyük kas gücü gerekmez. Oturup bekleyebilirsen gitmeye hazırsın demektir.

Karda kızakla kaymaya benzer olsa da ayırt edici birkaç önemli fark vardır. İlk olarak geleneksel kızaklara göre oturmak ve sürmek için daha yumuşak bir yüzeye sahipsin. Yokuştayken yer çekimi seni yokuştan aşağıya çağırır ve kar ile lastik tüpler arasındaki düşük sürtünme nedeniyle yokuştan çok daha hızlı inebilirsin. Ancak kızakta olduğu gibi bu lastik tüpü yönlendirebileceğin bir mekânizma yoktur. Bu yüzden bu spor için hazırlanan özel alanlar ve belirlenmiş güzergahlar bulunur. Bu sayede güvenle kayabilir ve karın tadını son sürat çıkarabilirsin.

Hangi Ekipmanlara İhtiyacın Var?

Snowtubing yapmak için karda kayabilecek tüp adı verilen lastiklere ihtiyacın vardır. Bu lastiklerin içi hava doludur ve oldukça renkli tasarımlardan oluşur. Bazı tüplerde tutunabilmek için kulp bulunabilir ve kar birikintilerini engellemek için deliksiz bir yapısı vardır. Özel tesis ve kayak merkezlerinde gerekli tüm malzemeler hazırdır, ancak kendi evinin yakınında küçük tepelerde bu sporu yapmak istiyorsan tüpe ve güvenlik önlemi için kask, dizlik gibi ekipmanlara ihtiyaç duyabilirsin. Bunun dışında gerekli olan diğer ekipman ise seni sıcak tutacak giysilerdir.

snowtubing

Snowtubing Yaparken Ne Giyilmeli?

Bu bir kış sporu olduğu için kesinlikle kalın giysiler tercih etmelisin, ancak bu kalınlık katmanlardan oluşmalıdır. Çünkü kaydıktan sonra tekrar tepeye çıkmak için her zaman seni zirveye taşıyacak bir sistem olmayabilir ve halatla kendin çıkmak zorunda kalabilirsin. Bu da çok fazla efor sarf edebileceğin anlamına gelir ve terlememek için katmanları azaltmak isteyebilirsin. Ayrıca nefes alabilen, ısıyı içerde muhafaza edebilecek kıyafetleri tercih etmeli, su geçirmez bir kar pantolonunu unutmamalısın. Kayarken oluşabilecek rüzgâr nedeniyle kulak ve ellerini kapatacak ekipman konfor seviyeni artıracaktır. Bu sebeple su geçirmez bir eldiven ve kulaklarına kadar kapama sağlayacak bir şapkan olduğundan emin olmalısın.

Nerelerde Yapabilirsin?

Alpler’de keşfedilen ve Kanada’da ortaya çıkan bu eğlenceli aktivite, Kuzey Amerika ülkeleri ve Avrupa’nın genelinde rahatlıkla yapılabilir. Açık hava etkinliği olsa dahi kar yapma teknolojisi sayesinde özel kapalı alanlarda da yapmak mümkündür. Bu yüzden hemen hemen dünyanın her yerinde Snowtubing yapabilecek bir yer mutlaka bulabilirsin. Popülerliği gittikçe artan bu sporun en yaygın olarak yapıldığı ülkeler ise Rusya, Kanada, ABD ve Türkiye’dir.

Sağlıkla ve sporla kal!