Eskiden sadece soğuk havalara karşı koruma fonksiyonu ile akıllara gelen içlik, modern yapısı ile çok sayıda spor faaliyeti için ideal seçeneklere sahiptir. İçlik modelleri spor aktivitesinin koşullarına ve gerekliliklerine bağlı olarak tasarlanır. Soğuk havalarda yapılan spor denildiğinde akla ilk gelenlerden bir tanesi olan kayak için özel olarak geliştirilen içlik modelleri de mevcuttur. Kayak yaparken hareket özgürlüğünü kısıtlamayan ve zorlu hava koşullarına karşı etkili koruma sağlayan kayak içlikleri arasından vücut yapısına uygun olanı tercih etmek, istenilen sonuçlara rahat bir şekilde ulaşmaya yardımcı olur.

kayak içlikleri

Kayak İçliği Nedir?

Kayak içliği, soğuk hava koşullarında gerçekleştirilen aktiviteler esnasında vücut ısısının ideal dengede kalmasına yardımcı olmak için özel tasarlanmış bir üründür. İçlikler, zorlu hava koşullarının etkilerini azaltarak vücudu korumanın yanı sıra rahat bir şekilde hareket etmeye de katkı sağlar. Kış aylarındaki soğuk havalar karşısında vücut sıcaklığının içeride kalmasını sağlayacak ve soğuğun içeri girmesini engelleyecek özelliklere sahip dokuda tasarlanan kayak içlikleri, termal kumaştan üretilir. Diğer sporlara oranla daha düşük sıcaklıklara karşı koruma sağlayan içlik modellerinin kesimleri, kayak sporunun gerekliliklerine uygun olarak geliştirilir. Bu sayede kayak sırasında sporcular hareket kısıtlaması yaşamadan istediklerini rahat bir şekilde hayata geçirebilir. Kayaç içlikleri profesyonel ve amatör sporcuların kullanımı için ideal seçenekler sunar. 

kayak içlikleri

Kayak İçliğinin Özellikleri Nelerdir?

Kayak içliğinin en çok öne çıkan özelliği, çift yönlü işleve sahip olmasıdır. Bu işlev iç tarafta vücut ısısının korunması ve hapsedilmesini sağlarken dış yüzeyinde de soğuk havanın vücutla temasını minimum düzeye indirir. İçlik modellerinin doğal yalıtım özellikleri çok düşük sıcaklıklara karşı dahi istenilen korumayı elde etmeye yardımcı olur. Boyun bölgesini koruma altına almak için içliklerin yakaları yüksektir. Aynı zamanda sırt kesimi uzun olarak üretilen içlik modelleri hareket kabiliyetini de artırır. Kayak içlik modellerinin bir diğer dikkat çeken özelliği, 3D dokuma kullanılan alt dokusudur. Vücut sıcaklığını koruma noktasında üst düzey bir performans gösteren bu tasarım, kayak ve snowboard sporu ile ilgilenen sporcular için önemli ölçüde kolaylık sağlar. En zorlu hava koşullarında bile hareket kabiliyetini kısıtlamayan ve vücut ısısının dengede tutulmasına yardımcı olan kayak içliği modelleri, profesyonel ve amatör sporcular için ideal seçeneklere sahiptir.  

Kayak İçliği ve Diğer Spor İçlikleri Arasındaki Temel Farklar

Kayak içliği ve diğer spor içlikleri temelde benzer amaçlarla tasarlansalar da aralarında belirli farklılıklar mevcuttur. Bu farklılıklar sporların gerektirdiği hareketler ve yapıldığı koşullara bağlı olarak ortaya çıkar. Kayak içliğini diğer spor içliklerinden ayıran farklar şu şekildedir: 

  • Kayak içliği kumaşlarının nefes alma kabiliyeti düşükken diğer spor içliklerinin nefes alma kabiliyeti yüksektir. Kayak içlikleri vücut ısısını içeride tutmak için daha az hava geçirecek tasarıma sahiptir. 
  • Kayak içliklerinin teri dışarı atma düzeyleri düşük, diğer spor içliklerinin ise yüksektir. Eksi derecelerde ve karda terlemenin diğer ortamlara göre daha düşük olması bu farkı oluşturur. 
  • Kayak içlikleri sıcağa karşı koruma sağlamak için fırçalanmış bileşenler içeren termal kumaştan elde edilir. Diğer spor içliklerinin kumaş yapıları bu bileşenleri içermez. 
  • Kayak içliğinin alt dokusunda 3D dokuma bulunur. Diğer sporların içlik modellerinde bu doku mevcut değildir. 3D dokuma vücut ısısının korunmasına önemli katkı sağlar. 
  • Kayak içliği modelleri vücudu soğuğa karşı korumak ve hareket kabiliyetini kısıtlamamak için tasarlanır. Bu nedenle kayak içliklerinin yakaları yüksek ve sırt bölgesi uzun kesimdir. Diğer spor içliklerinin tasarımları bu şekilde değildir.

Tüm kayak içliklerimizi incelemek ve satın almak için hemen buraya tıkla!