Son yılların en popüler kış sporlarından kayak ve snowboard, eğlenceli olduğu kadar ciddi sağlık problemlerine de yol açabilecek ekstrem sporlar arasındadır. Her yaşa hitap eden her iki spor dalı, birbiri ile benzer görünse de aralarında anlamlı farklılıklar bulunur. Kayakta her iki ayak için farklı kar tahtaları kullanılırken snowboard da her iki ayak tek bir tahta üzerinde sabitlenir. Kayak yaparken ekipmanlara yön vermek ve durmak snowboard’a oranla daha kolaydır. Ancak her iki spor dalında da yaralanma riski oldukça yüksektir. Kış sporlarındaki sağlık problemleri ve yaralanmaların önüne geçmenin en iyi yolu, doğru ekipman kullanmak ve pist öncesi gerekli eğitimleri tamamlamaktır. Aşağıda profesyonel kayak ve snowboard’cuların en sık karşılaştıkları sağlık problemlerini inceleyerek gerekli önlemleri alabilirsin. 

Diz Yaralanmaları

Kayak ve snowboard yaparken kayma tahtasına yön vermek için diz bölgesi bükülme ve dönme gibi hareketlere maruz kalır. Bu nedenle bu spor dalıyla ilgilenenler diz yaralanmalarına daha yatkındır. Yapılan herhangi bir ani hareket diz eklemlerinde hasara neden olabilir. Diz yaralanmaları genellikle iki şekilde meydana gelir:

  • Ön ve arka çapraz bağ yaralanmaları: Dizin sabit durmasını sağlayan bağlar genellikle ani ya da yoğun diz bükmeleri sonucunda hasar görür. Bu bağların hasar görmesi durumunda sporcunun bir süre dinlenmesi yeterlidir. Ancak bağlarda tam bir yırtılma söz konusu ise cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir. 
  • Menisküs yırtıkları: Diz bölgesinde bulunan ve dizin hareket etmesini sağlayan yapı menüsküstür. Ani dönüşlerde kıkırdak yapı yırtılabilir ve ciddi acıya neden olur. Menisküs yırtılmalarında da genellikle bir süre dinlenme önerilir. Ancak yırtılmanın boyutu büyükse ameliyat gerekebilir. 

Baş, Boyun,El ve Omuz Yaralanmaları

Baş, boyun ve omuz yaralanmalarının büyük bir çoğunluğu düşme sonucu meydana gelir ve farklı formları bulunur:

  • Beyin sarsıntısı: Kayak ve snowboard sırasında düşmek beyin hasarına neden olabilir. Baş kısmı hafif bile çarpsa sporcu mutlaka izlenmelidir. Beyin hasarından korunmak için kayak ya da snowboard yaparken mutlaka kask takmalısın. 
  • Boyun Burkulması: Whiplash olarak da bilinen boyun burkulması, boyun bölgesindeki yumuşak dokuda meydana gelen yaralanmalardır. Ani durma, ani boyun çevirme ya da düşme boyun burkulmasının en önemli nedenidir. Boyun burkulmasının doktor tarafından değerlendirilerek tedaviye karar verilmesi gerekir. 
  • Klavikula kırığı:  Klavikula yani köprücük kemiği kol ve omuzun birleştiği bölgede yer alır. Kayak ve snowboard’da en çok kullanılan kol ve omuz bölgesi olduğu için bu bölgede yaralanmalar oldukça yaygındır. Klavikula kırığında kol ve omuzun hareket etmesini önlemek için sabitlemek amacıyla askıya alınır. 
  • Omuz çıkığı: Omuz bölgesinde sıklıkla karşılaşılan omuz çıkığının en büyük nedeni, elin ya da omuzun üzerine düşülmesidir. Böyle bir yaralanma söz konusu olduğunda ilk müdahale buz ile yapılmalıdır. Sonrasında dinlenme ve omuzu sabit tutmak için bu bölge askıya alınabilir. 
  • El yaralanmaları: Kayak ve snowboard yaparken en çok karşılaşılan yaralanmalardan biri de el yaralanmalarıdır. Özellikle kayak yaparken el kayak direği kayışındayken düşme meydana gelebilir. Genellikle başparmak bölgesinde bağ yırtılması gözlenir. Bağ yırtığının büyüklüğüne bağlı olarak baş parmak alçı ya da atele alınabilir veya cerrahi müdahale gerekebilir. Buna ek olarak düşme nedeniyle el ya da ayak bileklerinde burkulma ve parmaklarda kırılmalar da olabilir. 

Sırt Yaralanmaları

Kar yüzeyinin kaygan olması, kayak ve snowboard yaparken ani manevra ve bükülme hareketleri yapılmasına neden olur. Ani manevralar sporcunun düşmesine yol açarak sırt bölgesinde yaralanma riskini artırır. Sırt yaralanmaları genellikle iki şekilde kendini gösterir:

  • Bel Ağrısı: Bel bölgesinin zorlanması, düşmeler ve düşme sonrası kalkış sırasında yanlış hareketler bel kaslarında hasara neden olabilir. Bu hasarlar genellikle bel ağrısı şeklinde görülür. 
  • Bel fıtığı: Kayak ya da snowboard sırasında yaşanan düşmeler bel bölgesindeki disklere hasar verebilir. Disk içindeki jölemsi sıvı dışarı çıkabilir ve bu bölgedeki sinirleri tahriş ederek hem bel hem de sırt ağrısına neden olur.

Kayak içliklerinin diğer spor içliklerinden farklarını öğrenmek istersen hemen buraya tıkla!

Tüm kayak ve snowboard ihtiyaçların için mağazlarımıza gelebilir ya da decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Sağlıkla ve sporla kalın!