Outdoor yaşam tarzını benimseyen kullanıcılar için su geçirmez kıyafet ve ayakkabılar olmazsa olmaz ekipmanlardır. Açık hava etkinliklerinde ıslak, çamurlu zemin, beklenmedik yağmur ve geçmen gereken su birikintileri gibi konforunu bozabilecek etkenlere karşı her zaman hazırlıklı olman gerekir. Tam da böyle durumlar için geliştirilen Gore-Tex ayakkabı ve botlar; zemin tutuşu, su geçirmez membranı, su itici dış yüzeyi, yastıklama özellikli tabanı ve sıcak tutan astarı ile birlikte yaz-kış tüm aktivitelerinde konforlu hissettirecek potansiyele sahiptir. Spor modellerden günlük modellere, yarım botlardan yüksek botlara kadar birçok modeli ile hem şehir içi hem de outdoor kullanım için mükemmel seçeneklerdir. 

Gore-Tex ayakkabıları daha yakından tanıman ve aktivitelerine en uygun ayakkabıyı bulmana yardımcı olmak için Gore-tex rehberi hazırladık. İşte, teknolojisi, özellikleri ve farklarıyla Gore-Tex ayakkabılar…

Gore-Tex Ayakkabı Teknolojileri Nelerdir?

Outdoor tutkunlarının favorisi Gore-Tex ayakkabılar, her türlü zorlu koşulda ayaklarını kuru ve sıcak tutmaya yarayan bir tekstil teknolojisine sahiptir. Gore-Tex ayakkabılar üç katmandan oluşur. Bu katmanlar dış yüzey, membran ve astardır. Buradaki en önemli nokta, Gore-Tex ismini almasını sağlayan membran teknolojisidir. Membran da ayakkabıyı oluşturan katmanlar gibi üç malzemeden oluşur. İki naylon tabaka ve arada bulunan mikro gözenekli bir PTFE’dir. Bu malzemeler bir araya geldiğinde mikro gözenekli, içerideki buharı dışarıya aktarabilen, ancak su moleküllerinin içeri girmesini engelleyen bir yapı oluşur. Bir saç telinden elli kat daha küçük bir boyuta sahip olan gözenekler su geçirmemesine rağmen nefes alabilir özelliktedir. Bu da ayaklarını içten dışarı kuru tutmanı sağlar.

gore tex

Temel Özellikleri

Gore-Tex ayakkabılar, temelde ayaklarını dışarıdaki ve içerideki neme karşı korumak için geliştirilmiştir. Ancak modern teknolojiler sayesinde taban desteğinden ultra hafif tasarımlara kadar birçok farklı özellik kazanır ve günlük antrenmanlarında, outdoor aktivitelerinde, şehir içinde ve her ortamda seni ve ayaklarını destekler.

  • Stretch teknolojili Gore-Tex ayakkabılar; esnek kaplamalar, astar tekstilleri ve bağlantı dikişlerini birleştiren benzersiz bir yapıya sahiptir. Bu, hava koşullarından korunmanı sağlarken ayak tabanındaki kırışıklıkları veya kıvrımları önler. Teknoloji ayrıca dayanıklı esneme ve toparlanma sağlayarak ayakkabılarının seni daha ileriye götürmesine olanak tanır.
  • Surround teknolojili ayakkabı ise ayağın her yerinde nefes alabilirlik sunar ve su geçirmezdir. Gerçekten benzersiz yapı ısıyı ve nemi ayaklarından, hatta tabandan bile uzaklaştırır. Nefes alabilirlik seviyesi en yüksek Gore-Tex ayakkabı ile sıcak koşullarda bile mümkün olan en iyi konfor ve koruma dengesine sahip olursun.
gore tex
  • Gore-Tex Invisible Fit ayakkabıların su ve rüzgar geçirmez, nefes alabilir membranı çok çeşitli spor ayakkabılarına görünmez bir şekilde entegre edilmiştir. Eşsiz, esnek yapı ağırlığı azaltır ve daha az baskı noktası oluşturur. Bu sayede çorap rahatlığında ancak outdoor ekipmanı kadar dayanıklı bir ayakkabıya sahip olabilirsin.
  • Gore-Tex Infinium, şehirli stilini daha sıcak bir şekilde elde etmene yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Isı yalıtımlı botlara göre daha ince bir yapıya sahip olan bu ayakkabılar, sadece ayakların ısıyı en hızlı kaybettiği parmak çevresine doğru miktarda yalıtım sağlar.

Gore-Tex Özellikli Ayakkabıların Farkları

İçeriden farklı malzemelerden yapılsa da dış katmanları birçok outdoor ve spor ayakkabı ile aynıdır. Su geçirmez, ısı yalıtımı, esneklik, yastıklama, konfor, nefes alabilme gibi özelliklerin tamamını bir ayakkabıda birleştirerek benzerlerinden ve tüm outdoor ayakkabılardan ayrılır. Gelişmiş teknolojileri sayesinde birçok koşulda avantaj sağlayan bu ayakkabılar renk, desen ve model olarak günlük kombinlerinde rahatlıkla kullanabileceğin tasarımlara sahiptir. Gore-Tex teknolojisini kullanan ve ayakkabılarına mükemmel bir şekilde entegre eden adidas, Salomon, Merrel ve Timberland gibi markalar kendi tasarımlarından ayırt edilemeyecek şekilde üretim yapar. Bu sayede dilediğin tarz ve stilde Gore-Tex ayakkabılara sahip olabilirsin.

gore tex

Nerelerde Kullanılır?

Futbol ve koşu gibi özel sporlara uygun ayakkabılardan seni en yüksek dağa çıkaracak yürüyüş ayakkabılarına ve gündelik ayakkabılara kadar en sevdiğin renkte bir Gore-Tex ayakkabı stili bulman mümkündür. Bu sebeple hem özellikleri hem de görünümü sayesinde tüm yıl giyebilecek Gore-Tex ayakkabı modelleri tercih edebilir, outdoor kombinlerini ve şehir stilini dayanıklılık ile başka bir seviyeye taşıyabilirsin. Su geçirmez, sıcak tutan ve tüm gün giyildiğinde dahi ayaklarını yormayan Gore-Tex ayakkabılar kamp, dağcılık, hiking, trekking, balıkçılık ve aklına gelen tüm outdoor ve ekstrem sporlar için uygundur. Şehir stili için de son derece şık modeller geliştirildiği için günlük, iş, okul ve çeşitli etkinliklerde tercih edebilirsin.

Tüm outdoor ayakkabı modelleri için mağazalarımıza gelebilir ya da decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Uzun doğa yürüyüşlerinde çorap seçimine dair yazımızı okumak istersen hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!