Ağrılara ve strese sporla son vermeye ne dersin? Kondisyon bisikletinin sana yardımcı olacak birçok faydası var!

Sırt, kalça, ayak bileği, diz ağrıları veya selülit bazen tüm hayatını mahvedebilir! Bu gibi durumlarda, kendine bir iyilik yapman ve ağrılarını dindirmen için uygun fiziksel aktiviteler önerilir. Hiçbir yan etkisi olmayan kondisyon bisikleti, ağrılarla usulca mücadele için mükemmel bir seçenektir. Ürünün tüm avantajlarını aşağıda bulabilirsin.

BACK PAIN

[1/] SIRT AĞRILARINI DİNDİR

Sırt ağrısı, çağımızın vebası! Gitgide daha hareketsiz yaşıyor ve günümüzün büyük çoğunluğunu masa başında, ekran karşısında geçiriyoruz. Sürekli olarak rahatsız bir sandalyede, üstelik yanlış biçimde oturmanın bazı sonuçları var. İlk kurban mı? Elbette sırtımız. Ağrın varken hareket etmek istemeyebilirsin, ama tam tersini yapmak hem gerekli hem de önemli. Ağrını dindirmek için koltuktan kalkman gerek!

İşte sana iyi gelecek bir spor: kondisyon bisikleti. Hiçbir yan etkisi olmayan, herhangi bir ağrılı gerilmeye sebep olmayan ve asimetrik duruş gerektirmeyen bu alet nazikçe hareket etmeni sağlar. Klasik bisikletlerde bazen engebeli yollarda kilometrelerce gitmen gerekir; ama kondisyon bisikleti seni istemediğin hareketleri yapmak zorunda bırakmaz. Sırt ağrısı çekenler için bu gerçekten büyük bir avantajdır. 

Doğru sele ayarını yapıp mümkün olduğunca düzgün bir şekilde oturduğunda kondisyon bisikleti sırt ağrısını hafifletmenin harika bir yolu haline gelir. Hız mı? Yavaş yavaş ve kendi tempona göre hızlanmalısın: Egzersizin eğlenceli olması ve öyle kalması önemli 🙂

Başlamadan önce şu adımı unutma: Doktoruna danışıp onay almalısın. Sağlık söz konusu oldu mu her şeye dikkat etmek şart!

KALÇA, DİZ VE BİLEK AĞRILARINI DİNDİR

Yaşımız ilerledikçe eklemlerimiz daha hassas hale gelir, bu yüzden onlara iyi bakmak çok önemli. Ama kalça, diz veya bileklerin ağrıyorsa, bu durum bir anda hareketlerine engel olmaya başlayabilir. Aktif kalmak istiyorsan dikkatli seçimler yapmalısın. Bazı sporlar ağrı çekenlere önerilmez, çünkü gerçekten de durumu daha da kötüye götürebilir. Peki, bu durumda ne yapmak gerek?

Vücut ağırlığımızı seleye verdiğimiz için destekli bir spor olarak kabul edilen kondisyon bisikleti, sakatlık riskini azaltır. Hareketler akıcıdır ve vücuda fazla yük bindirmez, evinde rahatça oturarak, düşme korkusu olmadan kondisyon bisikletine binebilirsin. 

Bir yandan eklemlerine nazik davranırken, diğer yandan dayanıklılığını geliştirmene ve ter atmana yardımcı olur. Kilo fazlası olanlara özellikle tavsiye edilir.

Son olarak, kondisyon bisikleti hareket açıklığını artırmanı sağlar. Uzun lafın kısası, artısı çoktur, eksisi yoktur!

JOINT PAINS

SELÜLİTİ YEN

Hormonlar, aşırı şeker ve yağ, zayıf kan dolaşımı, hareketsizlik ve genetik etmenler… Selülitin sebebi çoktur, peki çözümü var mı? Rahat olabilirsin, çünkü cevap evet: Selüliti azaltmak mümkün. Kondisyon bisikleti selüliti azaltmak için ideal bir alettir. Elbette egzersizle birlikte su almayı ve sağlıklı ve dengeli beslenmeyi unutmamalısın.

Uyluklar, kalça ve baldırlar kondisyon bisikletiyle çalıştıracağın esas bölgelerdir. Pedal çevirmek vücudundaki oksijen ve lenf sıvısı dolaşımını iyileştirir; bu da uzun vadede selülitin azalmasını sağlar.

anti-cellulite exercise bike

Düzenli egzersizlerle bacakların şekle girer ve cildin sıkılaşır. 45 dakikalık düşük yoğunluklu antrenmanları bir kenara bırak; selüliti azaltmanın en iyi yolu HIIT antrenmanlarıdır (yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman). Daha kısa ama yoğun seanslar vücudunu sıkılaştırır.

En iyi sonucu elde etmek için ideal program haftada 3 antrenman yapmaktır.

DİYABETİ, KOLESTEROLÜ VE NEFES DARLIĞINI AZALT

Ne kadar tekrar etsek az: Spor sağlığa iyi gelir! İşte kondisyon bisikleti kullanmanın çözüm sunacağı diğer sorunlar:

DİYABET

Tüm fiziksel aktiviteler gibi kondisyon bisikleti de tip 2 diyabet riskini azaltmak için önerilir. Neden mi? Çünkü vücudun glisemik dengesinin korunmasını sağlar. Yani pedal çevirmek hem önleyici hem de tedavi edici faydalar içerir!

KOLESTEROL

Kondisyon bisikletinin düzenli kullanımı iyi kolesterol miktarını artırır. Daha açık söylemek gerekirse, yapılan bir araştırmaya göre, sporcular hareketsiz bireylere göre ortalama %30 daha fazla iyi kolesterole sahip.

KALP SAĞLIĞI

Kondisyon bisikleti kalbe iyi gelir, kalp-damar rahatsızlığı riskini azaltır.

NEFES DARLIĞI 

Düzenli olarak sabit hızda kullanımla akciğer kapasiteni artırıp daha derin nefes alabilirsin.

DOLAŞIM ZAYIFLIĞI 

Kondisyon bisikleti kalbi güçlendirir ve dolaşım sistemini iyileştirir. Seleye yerleş ve güçsüz bacaklarla vedalaş!

Kısacası, hayat kaliteni etkileyen ağrılarını azaltmak veya en azından hafifletmek için kondisyon bisikleti gerçekten idealdir! Herkese ve her seviyeye uygun kondisyon bisikletiyle seleye yerleşip pedal çevirmeye başlaman yeterli. Kendini yeniden iyi hissetmek ne kadar da kolaymış! 🙂

Kondisyon bisikleti modellerimiz için mağazalarımıza gelebilir ya da decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!