Kış ayları geldiğinde özellikle sporu ve yürümeyi seven insanlar, bu ilgilerini tatmin edebilecekleri rotalar için arayışa giriyorlar. Özellikle karlı havalarda kentin keşmekeşinden uzaklaşma fırsatı elde edebilen ve doğa ile bütünleşme imkanına kavuşanlar için güzel ve eğlenceli rotalar bulmak son derece kıymetli. Tabii ki karlı havada doğanın görünümü çok güzel olmakla birlikte buralarda yürüyüş yapmanın çeşitli zorlukları da söz konusu olabiliyor. Örneğin, normal şartlarda çok zorluk çıkarmayan bazı rotalar kar yağdığı zamanlarda kaygan ya da engebeli bir hale gelebiliyor. Buralarda yürümek hem seni gereğinden fazla yorar hem de risk taşır. Neyse ki Türkiye’nin muhteşem coğrafyasında karlı havalarda da keyifle yürümek ve kışın tadını çıkarabilmek için ideal rotalar mevcut. Türkiye’de karlı havalar için uygun olan yürüyüş yolları, genellikle metropol olarak tanımlanan illerin uzağında yer alan ve doğa ile bütünleşme imkanı sunan rotalar olduğu için bu bölgelerin turistik açıdan değeri de önemlidir. Sen de kışın bu en güzel görüntüsünün tadını çıkarmak istersen sımsıkı giyinerek şehirden kaçabilir ve kendini bu rotaların huzurlu yolculuğuna bırakabilirsin.

karda yuruyus

Türkiye’deki En İyi 5 Kar Yürüyüşü Rotası

Türkiye’nin kış aylarında beyaza bürünen onlarca güzel bölgesi mevcuttur. Bununla birlikte aşağıda sıraladığımız rotalar, karda yürüyüş için ön plana çıkan ve her kış çok sayıda ziyaretçi tarafından yoğun ilgi gören bölgelerdir.

  • Sarıkamış: Türkiye’nin en doğusundaki illerden Kars’ta yer alan Sarıkamış ilçesi, kış turizmine ilgi duyan ve karda yürüyüş yapmayı seven ziyaretçiler için en ideal bölgeler arasında yer alır. Birbirinden güzel ağaçların arasında harika bir doğa yürüyüşü gerçekleştirmen için son derece cazip olan Sarıkamış’ta otellerin yer aldığı bölgeden itibaren başlayan ve Katerina’nın Av Köşkü’ne kadar devam eden yol, kar yürüyüşü için en ideal rota olarak tercih sebebidir. Bu parkur, yaklaşık olarak dokuz kilometre boyunca çok da zorlanmadan yürüyebilmen için uygundur.
  • Sagalassos: Burdur’un Ağlasun ilçesinde yer alan ve Türkiye’nin kültürel mirasları arasında çok önemli bir yere sahip olan Sagalassos, karlı havalarda harika görüntüsüyle kışçıların gözdeleri arasında yer alıyor. Bu bölgedeki kar yürüyüşü rotası, yaklaşık olarak 2,5 kilometre uzunluğundadır ve yoldaki tabelalar yürüyüşçüleri yönlendirme kolaylığı sağlıyor. Kolaylıkla yürüyebileceğin bu rotada ülkemizin en kıymetli antik bölgelerinden birini yakından tanıma imkanına sahip olabilirsin. Bu bölgede Antoninler Çeşmesi, Hadrian Tapınağı, Tiberius Kapısı ve Sütunlu Cadde gibi tarihi yapılar mevcuttur.
karda yuruyus
  • Ilgaz Dağı: Batı Karadeniz’in en önemli bölgelerinden olan Ilgaz’da Yıldıztepe Kayak Merkezi ile Mülayim Yaylası arasındaki rota, kar yürüyüşü için en çok ilgi gören yollardan biridir. Yaklaşık olarak 10 kilometre yürüyebileceğin bu rotada ormanların üzerine serilen karın güzel görüntüsünün tadını çıkarabilirsin. Anadolu’nun güzel ve görülmesi gereken bölgelerinden biri olan Ilgaz Dağı, karın çok yoğun olmadığı zamanlarda kolay yürünebilir bir rota sunuyor.
  • Abant: Türkiye’de kış turizmi denildiğinde herkesin aklına ilk gelen bölgelerden biri olan Abant Gölü ve Pelitözü Yaylası arası, kar yürüyüşü için hem eğlenceli hem de manzara dolu bir rota vadediyor. Yaklaşık olarak beş kilometre yürüme imkanı elde edebileceğin bu rotada kar seviyesine göre kolay ya da orta zorlukta bir yürüyüş deneyimi elde edebilirsin. 
  • Kuzu Yayla: Samanlı Dağları’ndaki en yüksek tepe olan ve 1606 metre yükseklikte yer alan Kartepe’deki Kuzu Yayla, Türkiye’deki kar yağışının en yoğun olduğu bölgeler arasındadır. Kartepe’nin girişinden başlayan ve zirveye kadar yaklaşık olarak 12 kilometre süren bu rota, diğer alternatiflere göre nispeten daha zorlu bir yürüyüş gerçekleştirmen için uygundur. Eğer zorluklara meydan okumayı seviyor ve sıra dışı manzaranın tadını çıkarmak istiyorsan bu rotayı tercih edebilirsin.
karda yuruyus

Kar yürüyüşüne çıkmadan önce unutmamalısın ki yollar normal şartlardan daha zorlu koşullara sahip olabilir. Bu nedenle hem kıyafetlerinin hem de ekstra ekipmanlarının bu zorlu yürüyüşe uygun olması güvenli ve rahat bir yürüyüş gerçekleştirmek açısından sana yarar sağlar. İhtiyacın olan tüm ekipmanlar için mağazalarımıza gelebilir ya da decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Kar yürüyüşü sırasında ihtiyaç duyulan ekipmanlarla alakalı yazımız için hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!