Snowboard tahtaları ilk olarak Sherman Poppen tarafından Michigan, Muskegon’da geliştirilmiştir. Sörf ve kaykay teknolojisinden ilham alınarak tasarlanan ilk snowboard tahtaları tamamen elle şekillendirilmiş kontrplaktan oluşur. Ancak gelişen teknolojiler ve snowboard tahtalarından beklenen daha fazla dayanıklılık için Poppen’in tasarımı çelik, alüminyum, plastik, epoksi ve fiberglas gibi malzemelerle geliştirilmiştir. Günümüzde ise hem malzeme hem de üretim tekniği açısından birbirinden oldukça farklı snowboard tahtaları üretilir. Hem dayanıklılığı artırılan hem de görsel olarak bir hayli değişen snowboard tahtaları, ilk keşfedildiği günden bu yana tek bir amaca hizmet etmektedir: Karın keyfini çıkarmak. 

Daha keyifli ve daha güvenli snowboard yapman için tahta türlerini, malzemelerini ve yapım aşamalarının tüm detaylarını senin için derledik. 

Snowboard tahtası modellerimiz için hemen buraya tıkla!

Snowboard Tahtalarında Kullanılan Malzemeler

Snowboard tahtası yapımında birçok unsur vardır ve sandviç yani katmanlama sistemi kullanılır. Karda iyi bir sürüş keyfi, sürtünme, titreşim sönümleme, manevra kabiliyeti ve daha pek çok detay dikkate alınarak malzeme seçilir ve bu parçalar oluşturulduktan sonra belirli tekniklerle bir araya getirilir. Performans tahtaları yapımında spesifik yapı ve malzemeler modelden modele ve markadan markaya değişir, ancak oldukça yaygın olan bazı unsurlar vardır. 

  • Ahşap veya Köpük Çekirdek: Snowboard’un merkezi yapısı çekirdektir ve bu, snowboard’un özelliklerini belirler. Çekirdekler çoğunlukla huş, kayın, titrek kavak, bambu gibi lamine sert ağaç şeritlerinden veya bu malzemelerin bazılarının veya tümünün bir kombinasyonundan yapılır. Şekli korumaya yardımcı olduğu, iyi bir titreşim sönümlemesi sağladığı ve plastik veya köpükle karşılaştırıldığında daha az rezonansa sahip olduğu için çekirdek ahşap kullanılır. Çekirdek için kullanılabilecek diğer malzemeler arasında karbon, kevlar, alüminyum petek ve köpük bulunur.
  • Basılı Grafikli Üst Tabaka: Bir snowboard’un en gösterişli kısmı, nihai olarak panoyu koruyan ve cesur grafikler için mükemmel bir tuval görevi gören üst tabaka olarak adlandırılır. Parlak ve mat seçenekleri bulunur.
  • Fiberglas: Snowboard yapımında kullanılan standart kompozit fiber malzemedir. Çekirdeğin tam üstünde yer alır. Sertlik ve güç sağlarken aynı zamanda hafiftir ve snowboard’un bükülmesine izin verir.
  • Plastik taban (P-tex): P-tex, snowboard tahtalarının temel malzemesidir ve tahtaya karda sürmek için gerekli olan kaygan yüzeyi veren, düşük sürtünme özelliklerine sahip, yoğun ve aşınmaya dayanıklı bir plastiktir.
  • Metal Kenarlık: Bir snowboard’un kenarları boyunca uzanan metal, dönerken tahtanın karı kazmasını sağlar.
  • Reçine Sistemi (tutkal): Snowboard tahtasının temel yapısal katmanını oluşturmak için bir epoksi reçine kullanılır.
  • Kauçuk Folyo: VDS olarak da bilinen kauçuk folyo, bir miktar titreşimi azaltsa da asıl amacı çelik ve fiberglas arası bir bağlayıcı madde olarak işlev görmektir.

Snowboard Tahtalarına Uygulanan Dayanıklılık Testleri 

Snowboard tahtalarına iki farklı şekilde dayanıklılık testi uygulanır. Ancak her markanın test aşamaları ve standartları farklı olabilir. Bu testlerden ilki, markanın üretim sonunda yaptığı kendi kalite konrolleridir. Özel makineler yardımıyla snowboard tahtası yüksek ve düşük ısıya maruz bırakılır. Daha sonra yine bu makineler ile birçok noktadan ayrı ayrı kuvvet uygulanır. İşlem, ne kadar kiloya kadar taşıyabileceği ve zorlu koşullarda ne kadar dayanabileceği konusunda fikir verebilir. Press’e benzer makine kolları tahtayı birkaç farklı noktadan kuvvet uygulayarak eğer. Bu, snowboard tahtasının her iki uç kısmının eğim açısını kontrol etmek için yapılır.

Diğer bir dayanıklılık testi ise bağımsız şirketler tarafından profesyonellere yaptırılan testlerdir. Testler esnasında ise snowboard’un türüne göre manevra kabiliyeti, sürtünme oranı, üst tabakanın tutuşu, titreşimin yansıma oranı ve tahta üzerinde ne kadar hakimiyet kurulduğu belirlenir.

Snowboard Tahtalarının Ömürleri Ne Kadardır?

Snowboard tahtalarının üretim şekilleri ve kullanılan malzeme kalitesi gereği standart bir kullanım ömrü yoktur. Süre, snowboard tahtasını karda veya buzda ve ne kadar yoğun kullandığına bağlı olarak değişebilir. Genellikle koşullara göre günlük kullanım 15-20 dk süreden hesaplandığında yaklaşık 10.000 güne kadar ömür sunan modeller mevcuttur. Buz üzerinde yapılan sert manevra ve sürtünme bu süreyi kısaltabilir. Ancak bilinçli kullanım ve kar üzerinde kısa süreli sürüşler snowboard tahtanı daha uzun süre kullanmaya devam edebileceğin anlamına gelir.

Kış sporları ihtiyaçlarını karşılamak için mağazalarımıza gelebilir ya da decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Kayak ve snowboard’cuların sık yaşadığı sağlık problemlerini incelediğimiz yazımız içinse hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!