Kış mevsiminin en zevkli ve eğlenceli sportif aktivitelerinin başında yer alan snowboard, adrenalin tutkunlarının en çok tercih ettiği spor dallarından biridir. Son yıllarda popülerliği her geçen gün artan snowboard, kaykay ya da sörfün karda yapılan formu şeklinde tanımlanabilir. Snowboard tahtası olarak tasarlanan tel bir tahtaya iki ayak sabitlenerek karlı ve eğimli yüzeyde sporcunun yukarıdan aşağıya özgürce kayması sağlanır. Oldukça riskli ve ekstrem bir spor dalı olan snowboard’un hem başarılı bir şekilde yapılabilmesi hem de sporcunun güvenliğinin sağlanması için doğru kıyafetler kullanılması önemlidir. Özellikle doğru snowboard ayakkabısı seçimi önemli bir karardır. 

snowboard ayakkabısı

Snowboard Stilleri 

Snowboard; serbest stil, freeride ve Alp stili olmak üzere üç şekilde yapılır. Snowboard ayakkabısı satın alırken hangi stil snowboard yapacağına karar vermelisin. Her bir stilin kendine özgü hareketleri olduğu için bu stillere özel snowboard ayakkabıları tasarlanır. Snowboard stillerine ve bu stillere özel önerilen ayakkabı özelliklerine yakından bakalım:

  • Serbest Stil (Freestyle): Rampadan atlama, havaya sıçrama gibi hareketler içeren ve özel snowboard parkları ve half-pipe’lerde özgürce hareketler yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir stildir. Ani dönüşler ve yüksek hızlara uygun değildir. Bu stili tercih edersen esneklik ve hareket rahatlığı sunan yumuşak dokulu kısa snowboard ayakkabılarını değerlendirebilirsin. 
  • Freeride: Alp stili ile Freestyle arasında yer alan Freeride, her türlü arazi ve kar koşullarında snowboard yapmak isteyenlerin stilidir. En çok tercih edilen popüler bir stil olan Freeride snowboard için kullanacağın ayakkabının ayaklara iyi bir destek sağlaması gerekir. Yarı sert ve yüksek snowboard ayakkabıları iyi bir tercih olabilir. 
  • Alp Stili: Konforun ikinci planda, performansın öncelikli olduğu Alp stili, yüksek hız ve hassas dönüşlerin yapıldığı yarış stilidir. Ayaklara maksimum destek sağlayan sert dokuya sahip snowboard ayakkabıları önerilir. 
snowboard ayakkabısı

Snowboard Ayakkabısı Modelleri

Snowboard stiline göre özel olarak üretilen snowboard ayakkabısı ve özellikleri şunlardır:

  • Yumuşak snowboard ayakkabıları: Esnek bir dokuya sahip olan yumuşak snowboard ayakkabı çeşitleri, yumuşak bir dış ve iç ayakkabıdan meydana gelir. Bağcıklarla kapanan modeller, genellikle serbest stil snowboard yapanlar için uygundur. Sporcuya konfor sunan ayakkabı çeşidi, yumuşak kayış tip bağlama şeklinde tasarlanır. Ayaklara sunduğu destek düşük olduğu için hassas dönüşlerin ve yüksek hızların ön planda olduğu yarışlar için uygun değildir. 
  • Step-In snowboard ayakkabıları:  Yumuşak ve sert snowboard ayakkabıları arasında bir model olarak tanımlanabilen step-in ayakkabı çeşitleri, yumuşak bir iç ayakkabı ve destekli ağır bir dış ayakkabıdan meydana gelir. Genellikle bağcıklıdır ve bazı modellerde bileği saran bir kayış bulunabilir. 
  • Sert snowboard ayakkabıları: Yüksek hız, hassas ve ani dönüşlere uygun olarak tasarlanan sert snowboard ayakkabılar, özellikle yarışlar için ideal bir seçimdir. Dışı sert ve içi yumuşak destekli iki ayakkabı katmanından oluşur. Yanal hareket sağlayan bu modeller, diğer snowboard ayakkabısı çeşitlerine göre çok daha ağır, yüksek destekli ve maksimum tepki kabiliyetine sahiptir. 
snowboard ayakkabısı

Snowboard Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Snowboard stiline ve snowboard ayakkabısı modeline karar verdikten sonra sıra ayak yapısına en uygun ayakkabıyı seçmeye geldi. Aşağıdaki detaylar en uygun snowboard ayakkabısını seçmene yardımcı olabilir:

  • Snowboard ayakkabıları gün içinde ayakların şişme ihtimaline karşı öğleden sonra veya akşam saatlerinde denenmelidir. Ayakkabı deneme sürecinde snowboard için özel olarak tasarlanan snowboard çorapları giymende fayda var.
  • Öncelikle dış ayakkabıyı denemelisin. Ayak burnunun dış ayakkabı içinde gidebileceği kadar gitmesine izin verip topuk ile ayakkabı arkasında 1-2 parmak boşluk olmasına dikkat etmelisin. Ardından iç ayakkabı denenmeli ve ayak parmaklarının ayakkabının burnuna kadar yaklaşmasına izin verilmeli. Ayaklar ayakkabı içinde sıkışmamalı, acıma hissedilmemeli ve ayakların dönmemelidir. 
  • Beğendiğin ayakkabı modeli ile ortalama 20 dakika yürüyüş yapmaya çalış. Ayakların ayakkabı içinde sıkı durmalı, ancak basınç ya da uyuşma hissi olmamalıdır. 

Kış mevsiminin favori spor dallarından snowboard için özel olarak tasarlanan snowboard ayakkabı modellerine Decathlon farkıyla sahip olabilirsin. Tüm kayak ve snowboard ürünlerimizi görmek istersen hemen buraya tıkla!

Güneş kremi ve kış sporlarındaki önemine dair yazımızı okumak istersen hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!