Çoraplar, teri emmek ve soğuk koşullarda ayakları sıcak tutmak için icat edilmiş olsa da gelişen teknolojiler ve doğa tutkusu yeni çorap modellerinin geliştirilmesine yol açmıştır. Bunlardan biri de outdoor tutkunlarının favorisi olan su geçirmez çoraplardır.

Bu çoraplar, iki örgü ya da dokuma katmanı arasında bulunan membran sayesinde su geçirmez özellik kazanır. Membran ise su moleküllerini geçirmeyen, ancak hava moleküllerini geçirebilecek kadar küçük gözenekleri bulunan özel bir malzemedir. Hem kuru hem de sıcak kalmanı sağlayan su geçirmez çoraplar, birçok farklı özellikle outdoor maceralarında seni yalnız bırakmaz ve her koşulda destekler. Bu çoraplar, özellikle kano, tekne gezintisi, yüzme veya su içeren diğer etkinliklerle çok zaman harcayan kullanıcılar için olmazsa olmazdır. Genellikle teri dışarı atmak ve ayaklarını kuru tutmak için tasarlanırlar. 

Su geçirmez ve benzer birçok özellikle donatılan özel çorapları tüm detayları ile senin için mercek altına alıyoruz! İşte, waterproof çoraplar hakkında bilmen gereken her şey…

Su Geçirmez Çoraplar ve Sahip Olduğu Özellikler

Su geçirmez çorapların en önemli özelliği, şaşırtıcı derecede su geçirmez olmalarıdır. Bu çoraplar üç temel unsurdan oluşur: Örgü dış çorap, su geçirmez membran ve örgü iç çorap. Dış ve iç çorapların su geçirmez membranı aşınmaya karşı koruyacak kadar kalın olması gerektiği için su geçirmez çorapların ortalama spor çoraplarından daha kalın olduğunu görebilirsin. %100  su geçirmez çoraplar, burundan çorabın manşetinin hemen altına kadar su geçirmezdir. Su geçirmezlik özellikleri, ayaklarını aşağıdan yukarıya doğru kuru tutan yağmur çizmelerine benzer. Ayaklarını kuru tutmak için, şiddetli yağmur veya hafif yağmurda uzun süreli aktiviteler sırasında çoraplarının manşetlerini su geçirmez ek bir katman (yağmur pantolonu) ile kapladığından emin olman gerekebilir.

Su Geçirmez Çoraplar Nasıl Malzemelerden Üretilir?

Membran adı ile bilinen ve ayakkabılarda da su geçirmezlik özelliği sayesinde sıkça kullanılan teknolojik kumaş farklı teknolojiler içerebilir ve marka bazında farklı malzemelerden yapılabilir. Ancak amaç her zaman aynı kalır. Örneğin; DexShell’in su geçirmez çorapları nefes alan Porelle membran, Sealkinz’in su geçirmez çorapları ise Hidrofilik nefes alabilen membrandan üretilir. Sıklıkla kullanılan Artex membran ise moleküler yapısı sayesinde oldukça esnektir ve ultra ince bir PTFE suya dayanıklı nefes alabilir bir malzemedir. Bu, güvenilir bir seviyede su geçirmez ve nefes alabilir koruma sağlar, böylece atletik aktiviteler sırasında ayakların aşırı ısınmaz. 

Su geçirmez çoraplarda membran dışında bulunan iki katman ayaklarını sıcak tutması için genellikle yün ve sentetik elyaflardan üretilir. Ancak dayanıklılığı artırmak ve daha ekstrem aktiviteler için naylon katmanlı su geçirmez çoraplar da bulabilirsin. Çorabın dış kısmında naylon karışımı kumaşlar, iç kısmında ise Merinos yünü karışımı seçenekleri ise çok soğuk ve yağışlı günlerde ihtiyacın olandan fazlasını verebilir. 

Su Geçirmez Çorapların Avantajları Nelerdir?

Su geçirmez çoraplar farklı tasarımlarıyla %100 su geçirmez, nefes alan, yastıklama özellikli, uzun ve kısa gibi birçok seçenek sunar. Her model farklı aktivitelerde daha avantajlıdır. Örneğin, balıkçılık gibi yoğun su içeren akitvitelerde %100 su geçirmez uzun bir çorap seçmen gün boyu kuru ve konforlu hissetmene yardımcı olur. Rehberlik etmesi için genel olarak su geçirmez çorapların avantajlarını ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Su geçirmez çorapların, hareketini kısıtlamadan rahatlık sağlayan ultra hafif bir yastık tabanı vardır. 
  • Malzeme nefes alabilir olduğu için ekstrem aktivitelerde ve uzun süren etkinliklerde terleme konusunda endişelenmene gerek kalmaz.
  • Teri teninden uzaklaştırmak için nefes alabilen bir porelle membran kullanılan su geçirmez çoraplar, kalın manşetlere sahip ise bot veya ayakkabı içinde kayma yapmaz. 
  • Ultra hafif nervürlü tabana sahip ise rahatlık ve mükemmel bir uyum sağlar. Su geçirmez çoraplar özellikle yürüyüş, sırt çantasıyla gezme, trekking, kayak, snowboard ve diğer açık hava etkinlikleri için uygundur.
  • Günlük çoraplar gibi pamuklu kumaşlardan yapılan su geçirmez çoraplar, suyu dışarıda tutar ve oldukça konforludur. Normal çoraplardan ayırt edilemez ve şehir içi kullanıma da uygundur.
  • Çok soğuk bölgelerde yapılan outdoor aktiviteleri için ısı yalıtımlı modelleri tercih edebilir, Merinos yünü ve %100 doğal yün içeren su geçirmez çorapların termal özelliklerinden yararlanabilirsin.

Kompresyon çoraplarıyla alakalı yazımız ilgini çekerse hemen buraya tıkla!

Tüm sportif ihtiyaçların için mağazalarımıza gelebilir ya da decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!