Soğuk kış aylarında kayak sporuyla ilgilenen insanlar için Türkiye’de çok sayıda önemli kayak merkezi bulunuyor. Kış mevsiminin çok yoğun ve sert bir biçimde yaşandığı Doğu Anadolu Bölgesi’nin Erzincan ilinde bulunan Ergan Dağı da kış turizmi için yoğun olarak tercih edilen bölgeler arasında yer alıyor. Güzel manzarasıyla, temiz havasıyla, doğal güzelliğiyle ve uzun mesafeli parkurları ile her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan Ergan Kayak Merkezi, kayakçılar için Türkiye’deki en önemli alternatiflerden biri. Eğer sen de kış tatilini Erzincan Ergan Dağı’nda kayak yaparak değerlendirirken verimli bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsan bu bölgenin ulaşımı, konaklama olanakları, coğrafi koşulları ve pistleri hakkında detaylı bilgiye ihtiyacın var. Ergan Dağı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için senin için hazırladığımız rehber niteliğindeki yazımızı okuyabilir ve zihnindeki soru işaretlerini giderebilirsin.

Erzincan Ergan Dağı Kayak Merkezi'nde hafta sonu yoğunluğu - Son Dakika  Haberleri

Erzincan Ergan Dağı Kayak Olanakları

Erzincan Ergan Dağı’ndaki kayak merkezi, şehrin merkezine 12 km uzaklıkta yer alıyor. Şehrin havaalanından kayak merkezine ulaşım, yaklaşık 20-25 dakika gibi bir sürede sağlanabiliyor. Munzur Dağı’nın eteklerinde 2 bin 970 metre yükseklikte konumlanan Ergan Kayak Merkezi, Türkiye’nin en uzun liftlerinden meydana teleferik ve telesiyej tesislerinin de olduğu yer olarak ön plana çıkıyor. Ergan Kayak Merkezindeki teleferik ve telesiyej tesisi 1800 metre, 2455 metre ve 2662 metre uzunluklarına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca dört adet piste sahip olan Ergan Kayak Merkezi’ndeki pistlerin uzunluğu şu şekildedir:

  • 1 nolu pist: 2500 metre
  • 2 nolu pist: 2030 metre
  • 3 nolu pist: 2832 metre
  • 4 nolu pist: 1363 metre
Göl manzaralı Ergan Dağı Kayak Merkezi sezonu açmaya hazırlanıyor

Ergan Kayak Merkezi’nde yer alan kayak alanına ulaşım sağlamak için Arpalık mevkiinden Ardıçlı Gölü bölgesine geçmen gerekiyor. Bunun için de her bir vagonu 8 kişilik kapasiteyle hizmet sunan teleferik hattından yararlanabilirsin. Tesislerde teleferik hizmeti sağlamak üzere 22 adet vagon bulunuyor.

Erzincan Ergan Dağı Ulaşım Alternatifleri

Erzincan şehir merkezine yakın olması nedeniyle farklı ulaşım alternatifleri ile kolaylıkla ulaşılabilen Ergan Dağı Kayak Merkezi için tercih edilebilecek ulaşım alternatifleri şu şekildedir:

  • Karayolu ile Ulaşım: Ergan Kayak Merkezi’ne şehir merkezinden gitmek için çevreyolu bağlantılarını kullanabilirsin. Şehrin güneyinde yer alan Çağlayan Kavşağı’ndan Çağlayan yönüne doğru 4 km mesafe kat ettikten sonra Çağlayan yolundan ayrılarak Yaylabaşı istikametine doğru devam etmelisin ve Yaylabaşı Beldesi istikametinde 5 km devam ettikten sonra kayak merkezine ulaşabilirsin.
  • Havaalanından ve Otogardan Ulaşım: Havaalanından ya da Erzincan Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Ergan Kayak Merkezi’ne toplu taşıma araçları ile gitmek için şehir merkezinden hareket eden ve Yaylabaşı yönüne giden otobüsleri kullanabilirsin. Ayrıca taksi ulaşımını tercih etmek istersen havaalanından 18 km, otogardan ise 19 km mesafe ile kayak merkezine ulaşabilirsin.

Erzincan Ergan Dağı Konaklama Olanakları

Ergan Dağı Doğa ve Kayak Merkezi | Erzincan Belediyesi Resmi Web Sitesi

Şehir merkezine yakınlığı ile avantajlı bir konuma sahip olan Ergan Dağı ve kayak merkezini ziyaret eden turistler, bölgenin yakınlarında ve şehir merkezinde yer alan çok sayıda oteli tercih edebilir. Sen de şehir merkezindeki oteller arasından isteklerine ve bütçene göre en uygun oteli tercih ederek konaklama ihtiyacını kolaylıkla karşılayabilirsin.

Kayak yapmak üzere Türkiye’nin güzel şehirlerini ve kayak merkezlerini ziyaret etmeden önce yeterli ekipmana sahip olduğundan emin olmalısın. Güvenli ve keyifli bir kayak deneyimi için ihtiyaç duyduğun bütün kayak kıyafetlerini ve aksesuarlarını temin ettikten sonra Erzincan Ergan Dağı’nı ziyaret edebilir ve Türkiye’nin en keyifli kayak merkezlerinden birinin tadını çıkarabilirsin.

Bu yazımız okuyucumuz Muhammed Ali Aksu’ya ithaf edilmişir. Talebi için kendisine teşekkür ederiz!

Kışın doğa sporlarında katmanlı giyimin önemini ele aldığımız yazımız için hemen buraya tıkla!

Tüm sportif ihtiyaçların için mağazalarımıza gelebilir ya da decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!