Sağlık, herkes için önemli… Sporcuların ise sağlıklarına ekstra özen göstermesinde büyük yarar bulunur. Spor aktiviteleri, kimi zaman vücut için zorlayıcı olabilir ve bu süreçte bilinçli bir sağlık takibi uygulanmaması durumunda çeşitli sağlık sorunları yaşanabilir. Sporcuların çeşitli hastalıklardan korunması için dikkat etmesi gereken detayların başında, spor etkinliklerini vücutlarına uygun, düzenli ve doğru şekilde planlamaları gelir. Ayrıca düzenli olarak sağlık testi yaptırmak da sporcu sağlığı için oldukça önemlidir. Düzenli sağlık testleri, olası rahatsızlıkların ve sporda yapılan hataların erkenden teşhis edilmesine yardımcı olarak daha ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmanın önüne geçer. Peki sporcular hangi testleri düzenli olarak yaptırmalıdır? İşte detaylar…

  1. Kardiyovasküler Testlere Dikkat

Sporcu sağlığı denince, akla elbette ilk olarak kalp ve damar sistemi gelir. Kalbin sağlıklı bir şekilde çalışması, vücudun her yerine yeterli ve ideal seviyede kan pompalanması, sporcuların çeşitli hastalıklar ve sağlık riskleri yaşamaması açısından önem taşır. Bu sebeple de sporla ilgilenen herkesin düzenli olarak kardiyovasküler testler yaptırması önerilir. Kardiyovasküler testlerde kalp ritmi test edilir, kalp damarlarında herhangi bir aşınma ya da tıkanıklık olup olmadığı incelenir. Kalbin kan pompalama hızı ve istikrarı gözden geçirilir ve bu sayede kısa ya da uzun vadede ciddi sağlık sorununa yol açabilecek problemler, erken evrede teşhis edilir. Kardiyovasküler testler, sporla ilgilenmeyen kişilerin de 6 ila 12 ayda bir rutin olarak yaptırması gereken genel kontrol işlemleri arasındadır. Sporla ilgilenen kişilerin ise bu testleri 3 ila 6 ayda bir yaptırmaları tavsiye edilir.

  1. Kan Testleri Önemli

Sporla düzenli olarak ilgilenen herkesin, kan testlerini de düzenli olarak yaptırması gerekir. Kan testleri, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan kan değerlerinde eksiklik olup olmadığını anlamanın en doğru yoludur. Ayrıca kan testlerinde vücutta herhangi bir enfeksiyon ya da hastalık olup olmadığı, kolesterol ya da diyabet sorunu bulunup bulunmadığı gibi bilgilere de ulaşılabilir. Kan testleriyle ulaşılabilecek bilgiler arasında vücuttaki hormon ve yağ seviyesi de bulunur. Kadın sporcular ise hamile olup olmadıklarını kan testleri aracılığıyla öğrenebilir. Bütün bu bilgiler, spora nasıl devam edeceğine karar vermen konusunda belirleyicidir. Kan değerlerinde olası bir düşüklük bulunması ya da vücudunda herhangi bir rahatsızlık tespit edilmesi durumunda diyetini ya da spor programını revize etmen gerekebilir. Kimi durumlarda ise spora geçici süreyle ara vermen bile söz konusu olabilir. Bu sebeple kan testlerini ihmal etmemen ve kan değerlerini düzenli olarak ölçtürmen önerilir.

  1. Vücut Analizi Mutlaka Yaptırılmalı

Vücut analizi, sağlıklı bir yaşam için mutlaka yaptırılması gereken testler arasındadır. Vücudun yağ, kas ve kemik yoğunluklarının test edildiği analizler, hem genel sağlığın hakkında bilgi sahibi olmanı hem de spor programının nasıl bir etki gösterdiğini anlamanı sağlar. Düzenli olarak vücut analizi yaptırarak vücudundaki yağ kütlelerinin eriyip erimediğini, kas kütlelerinin gelişip gelişmediğini takip edebilirsin. Bu sayede spor programını en faydalı olacak şekilde düzenleyebilir, hedeflediğin performansa göre yeni programlar oluşturabilirsin. Vücudundaki yağ ve kas oranlarına göre beslenme programını gözden geçirebilir, daha sağlıklı bir gelişim göstermene yardımcı olacak yeni diyetler deneyebilirsin. Vücut analizini düzenli olarak yaptırman, henüz fark etmediğin olası sağlık sorunlarını erken evrede yakalaman açısından da önemlidir. Örneğin çeşitli hastalıklar sebebiyle aşırı kilo kaybetme ya da kas erimesi gibi durumlar yaşayan kişiler, bu sorunları yaşam kalitesini etkilemeden önce vücut analiziyle öğrenebilir ve erkenden tedbir alarak daha ciddi sağlık sorunları yaşama riskinden kurtulabilir.

Sağlıkla ve sporla kal!