fbpx

Amerikan Futbolu

Junior quarterback Shea Smith is flushed from the pocket by the California defense. Smith ran four times for 33 yards and completed four passes for 45 yards against the California Golden Bears in the Bell Helicopter Armed Forces Bowl at Amon G. Carter Stadium Dec. 31. (U.S. Air Force photo/Mike Kaplan)

Amerikan Futbolu Tarihi

Bizim Amerikan futbolu dediğimiz şeye, Amerikalılar sadece “futbol” diyor! Demekle kalmıyor, bu özel spor türünü en az bizim futbolu sevdiğimiz kadar da seviyorlar. Amerikan futbolu, kökenleri ragbi (rugby) sporundan alıyor. Oldukça eski bir spor türü bu, hatta ortaya çıkması hem basketbol ve hem de voleyboldan önce gerçekleşiyor. 1880 yılında Walter Camp adındaki bir beden eğitimi öğretmeni tarafından ortaya çıkarılan Amerikan futbolu, üniversite takımları arasında hızla yaygınlaşıyor. Nitekim günümüzde de, liselerde ve üniversitelerde en çok oynanan spor sayılıyor. Öyle ki, sadece bu sporda iyi olduğu için ülkenin en kaliteli üniversitelerinden burs alan öğrenciler bulunuyor! Amerikan futbolu kuralları, Ulusal Futbol Ligi (NFL) tarafından belirleniyor ve ligi de yine bu kurum takip ediyor. Peki, ülkemizde de üniversite öğrencileri arasında giderek yaygınlaşan bu sporun kuralları nelerdir? Amerikan futbolu nasıl oynanır? Gelin birlikte bir göz atalım.

Amerikan Futbolu Kuralları

Amerikan futbolu, her birinde 11 oyuncu bulunan iki takım arasında oynanıyor. Amaç, topu sahanın karşı tarafına ulaştırmak ve gol çizgisinin ötesine geçirmek, elbette bu esnada rakip takımın üyeleri de sizi durdurmaya çalışıyor. Bu iş de zaman zaman oldukça “sert bir şekilde” yapılıyor. Amerikan futbolu sert bir spor ve faul sayılabilecek hareketlerin sayısı da oldukça az, bu nedenle oyuncular özel koruyucu kıyafetler giyiyorlar.

041016-N-9693M-016

Amerikan futbolu sahası, 110 yard uzunluğunda dikdörtgen bir alandan oluşuyor. Sahanın her on yardında, bir “skor çizgisi” bulunuyor. Bu çizgiler önem taşıyor, zira Amerikan futbolunda sayı yapmanın tek yolu topu gol çizgisinin ötesine dek taşımak değil. Çoğu hücum, rakip takımın topu taşıyan oyuncuyu devirmesiyle sonuçlanıyor. Ancak nerede, daha önemlisi hangi skor çizgisi içerisinde devirdikleri önem taşıyor. Zira her takım, rakip takımın gol çizgisine dört defa hücum yapma hakkına sahip, topu yere düşürdüğü noktaya göre de yeni haklar kazanıyor. Bu nedenle, akıllıca oynayan bir takım tüm oyun boyunca sürekli hücum yapabiliyor ve rakibini daima savunmada kalmaya zorlayabiliyor.

Amerikan futbolunda sayı yapmanın iki yolu var, ilki yukarıda da belirttiğimiz gibi topu gol çizgisinin ötesine geçirmek oluyor. Buna “touchdown” deniyor ve 6 puan yerine geçiyor. Bir diğeri ise, topu ayakla sayı direklerinin arasından geçirmek. Buna da “field goal” deniyor ve 3 puan olarak sayılıyor. Field goal veya touchdown yaptıktan sonra bir sayılık ekstra sayı veya iki sayılık ekstra sayı denemesi yapılır. Amerikan futbolunda, ayak ve eller dahil olmak üzere vücudun her noktası hem savunma ve hem de saldırı için kullanılabiliyor. Hücuma ilk olarak geçecek takım, hakem tarafından yazı tura atışı ile belirleniyor. Bundan sonra o takımın tam dört kez hücum yapma hakkı var, ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi belirli bir mesafeyi kat etmeyi başarırsa yeni haklar kazanıyor. Bu nedenle savunma yapmak ve anlık stratejiler geliştirmek, oyunda büyük önem taşıyor.

american-football

Amerikan futbolu maçları otuzar dakikalık iki yarıdan oluşmak üzere toplam altmış dakika sürüyor. Ancak sık sık ara verildiğinden ve yine sıklıkla oyuncu değişikliği yapıldığından, ortalama bir karşılaşma yaklaşık üç saat kadar sürüyor.

Amerikan Futbolu Malzemeleri

amerikan futbol topu
Amerikan Futbolu Topu

Gerekli olan ilk malzeme elbette top; elips şeklindeki bu özel top ragbi sporunda kullanılana çok benziyor. Ancak klasik Amerikan futbolu topunun üst kısmında tutmayı kolaylaştıracak dikişleri bulunur. Güvenlik gerekçesiyle, oyuncular da özel ekipmanlar kullanıyor. Kask, omuz padi, dizlik, göğüs koruyucuları ve ağız koruyucuları bunların arasında yer alıyor. Bu sporu yapanlar genellikle oldukça “iri” kişiler, birbirlerine çarptıklarında da kayda değer bir güç ortaya çıkıyor! Bu nedenle güvenlik ekipmanları kullanmak zorunlu tutuluyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: