fbpx

Futbol

Futbol Tarihi

Futbol, sanıldığından çok daha eski bir geçmişe sahip ve neredeyse 2.500 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Bu sporu ilk defa ortaya çıkaranlar Çinliler, ancak onlar da spor değil, askeri amaçlarla oynuyor. Gerçekten de, futbol küçük askeri gruplara birbirleri ile uyum halinde çalışarak “düşmanı” yenmeyi öğretiyor. (Nitekim bugün futbolda kullanılan pek çok taktik de, askeri hamlelerden kaynaklanıyor.) Avrupa’da ise bu sporu ilk defa deneyenler İrlandalılar. Yalnız günümüzdekinden oldukça farklı, zira İrlandalılar ilk başlarda bu sporu yüz kişi falan oynuyor, hatta seyirciler de istediği zaman maça katılabiliyor! Modern futbolun ilk örnekleri için 19. yüzyılın ortalarına dek beklememiz gerekiyor. İngiltere’deki eğitim kurumları, öğrencilerinin diğer kurumlarla rekabete girip kendilerini özel hissedebilmesi için futbol oynanmasını destekliyor ve günümüzde de halen kullanılan futbol kurallarını oluşturuyor. Bu eğitim kurumlarının hangileri olduğunu da gayet iyi biliyorsunuz; Cambridge, Oxford gibi “ufak tefek” üniversiteler! Futbol, günümüzde 200’den fazla ülkede 250.000.000 kişi tarafından oynanıyor ve bu yönüyle, dünyanın en popüler sporu sayılıyor. Peki, futbolun kuralları neler? Futbolu nasıl oynamamız, hangi malzemeleri kullanmamız gerekiyor? Sizin için hazırladığımız bu kısa rehber, futbolun “teknik” yönlerini açığa kavuşturuyor.

Futbol Kuralları

Futbolun 17 ana kuralı bulunuyor. Bu kurallar belirleyen kurum Uluslararası Futbol Birliği (IFAB), uygulayıcısı ise FIFA. Kuralların uygulanması için sayısız yönetmelik ve karar örnekleri bulunsa da, futbolun en temel kuralları şöyle belirleniyor:

Saha kuralları: Futbol sahası dikdörtgen olmak zorunda ve üzerinde görülebilir bir şekilde işaretlenmiş çeşitli alanların bulunması gerekiyor. Bu alanlar; kale çizgileri, taç çizgileri ve kale alanı (altıpas) gibi isimler taşıyor. İlginç bir bilgi de verelim: uluslararası kurallara göre, kalelerde file bulunması şart koşulmuyor. Ancak zeminin (çimden oluşmasa dahi) yeşil olması zorunlu!

Oyuncu kuralları: Futbol, her biri on bir kişiden oluşan iki takımın karşılaşması üzerine kurulmuş bir spor. (Bu on bir kişiden biri, kaleci oluyor.) Ancak on bir zorunlu bir sayı değil, herhangi bir takımda en az yedi oyuncu bulunması halinde karşılaşma halen başlatılabiliyor. Aynı şekilde, maçın herhangi bir anında yedek oyuncular takıma sokulabiliyor ancak bunun sayısı üç kez ile sınırlı tutuluyor. Ger futbolcunun ayrı bir görevi bulunuyor ve bu görevleri doğrultusunda sahada kendilerine ait bölgede oynuyorlar. Bu görevler; defans, orta saha ve forvet olmak üzere üç ana gruba ayrılıyor.

packshot-20-97-2097c1405bb74673866e47e9f94a94c7-spidid-1319102[8342722]tci_scene_001

Kaleci dışındaki futbolcuların futbol topuna ayakları dışında değmesi yasak. Sadece kaleci topa elle müdahale edebiliyor. Amaç, pas vererek (takım arkadaşına yuvarlayarak) topu rakip takımın kalesine kadar götürmek ve kale çizgisinden içeri sokmak – buna, hepimizin bildiği üzere “gol atmak” deniyor. Ancak bu kolay bir iş değil ve dikkat edilmesi gereken pek çok şey var, bu kurallara uyulmaması “faul yapmak” olarak adlandırılıyor. Faul yapmanın sonucu ise, serbest vuruş veya penaltı vuruşu oluyor. Ayrıca, faul yapan futbolcu da sarı veya kırmızı kart ile cezalandırılabiliyor. (Kırmızı kart, futbolcunun oyun dışı kalmasına neden oluyor.)

Kurallar gereği, her futbolcunun forma, şort, tozluk, tekmelik ve futbol ayakkabısı (krampon) kullanması gerekiyor. Kolayca ayırt edilmeleri için de, bunların üzerinde bir numara yer alıyor.

2014_o4_01-0088bis

Maç kuralları: Bir futbol karşılaşması, her biri 45 dakika süren iki devreden oluşuyor. İki devre arasında ise 15 dakikalık bir ara veriliyor. Eğer karşılaşma beraberlikle sonuçlanmışsa ve turnuva kuralları gereği bir takımın elimine edilmesi gerekiyorsa, 15’er dakikalık iki uzatma devresi daha oynanabiliyor. Bunlar sonucunda da kazanan takım belli olmazsa, her takım sırayla 5 adet penaltı vuruşu yapıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: