fbpx

Hentbol

Hentbol Tarihi

Günümüzde dünya çapında oynanan pek çok sporu cin fikirli beden eğitimi öğretmenlerine borçluyuz, hentbol da bu tanıma birebir uyuyor. 1848 yılında Danimarkalı bir beden eğitimi öğretmeni tarafından icat edilen hentbol, modern kuralları ve metotlarına ise 1915 yılında Almanya’da kavuşuyor. Pek çok açıdan futbola benzeyen bir spor bu, ancak isminden de anlaşılabileceği gibi ayak yerine eller kullanılıyor. Amaç, topu rakip takımın kalesine sokmak. Ancak benzer bir amacı olan ragbi ve Amerikan futboluna kıyasla çok daha “centilmen” bir şekilde oynanıyor. Kadınlar arasında daha yaygın bir spor olduğunu söylemek mümkün, bu açıdan voleybolu andırıyor. Ülkemizde ise özellikle askeri liselerde yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Hentbol, 1972 yılından bu yana Olimpiyat’larda da resmi olarak yer alıyor. Hentbolun kurallarını ise, Uluslararası Hentbol Federasyonu (IHF) belirliyor. Peki, hentbol kuralları nelerdir ve hentbol nasıl oynanır? Gelin birlikte bir göz atalım.

Hentbol Kuralları

Hentbol, her biri yedi oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanıyor. Oyunculardan biri, kaleci görevini üstleniyor. Yani saha içerisinde aktif olarak 12 oyuncu yer alıyor. Uzun bir süre çim sahalarda oynanmış olsa da, günümüzde bir salon sporu olarak değerlendiriliyor. Hentbol sahası, görünüm olarak bir futbol sahasına oldukça benziyor. 40 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde bir saha bu, zemini ise bir basketbol sahasını andırıyor. Sahadaki çizgilerin yerleşimleri ve anlamları bakımındansa, futbol sahalarına benziyor.

hentbol1.jpg

Hentbol, hakemin yazı tura atışı ile başlıyor. Yazı turayı kazanan takım, ya oyuna top ile başmayı ya da hangi kalede savunma yapacağını seçiyor. Bundan sonrası alışık olduğumuz bir mücadele: her takım, elindeki topu rakip takımın kalesine sokmaya çalışıyor. Pas verme, çalım atma ve şut çekme gibi metotlar hentbolda da geçerli, ancak hepsi el ile yapılıyor. Rakip oyuncuyu engellemek için yapılabilecekler oldukça sınırlı ve futbol kurallarını oldukça andırıyor. Faul yapılırsa, diğer çoğu spordan farklı olarak bir serbest vuruş kullanılmıyor, onun yerine faul yapan oyuncu oyundan iki dakikalığına çıkartılıyor. Yerine başka oyuncu da alınamadığından, bu iki dakikalık süre bazen bir maçın kaderini belirleyebiliyor. Daha sert faullerde ise, bu cezaya ek olarak penaltı atışları kullandırılıyor.

Topun sürekli oyun içinde kalması gerektiği için, her oyuncu topu tuttuktan sonra üç saniye içinde elinden çıkarmak zorunda kalıyor. Üstelik topla beraber en fazla üç adım atabilmesi mümkün – üç adım, üç saniye kuralı, hentbolun temelini oluşturuyor. Oyuncuların topu elleriyle tutmaları, atmaları ve hatta yumruklamaları serbest, ancak ayaklarını veya vücutlarının başka bir yerlerini değdiremiyorlar. (Kaleciler, bu kuraldan muaf tutuluyor. Yani topu örneğin ayaklarıyla engelleyebiliyorlar.) Gol atmak ise biraz zor bir iş, zira kaleye en fazla 6 metre yaklaşılabiliyor. Daha içeriden bir gol atılacak olursa, sayılmıyor. Diğer bir deyişle, gol atmayı maksimum altı metrelik bir mesafeden başarmak zorundalar; bu da usta bir kalecinin işini oldukça kolaylaştırıyor. Oyuncu değişikliği istenen zaman yapılabiliyor ve bu konuda herhangi bir sınır da bulunmuyor. Bir hentbol maçı, otuzar dakikalık iki devreden oluşuyor.

Hentbol Malzemeleri

Hentbol malzemeleri, futbol malzemeleriyle hemen hemen aynı; bir forma ve hentbol topu yeterli geliyor. Çim sahada oynanıyorsa krampon da gerekli malzemeler arasına giriyor. Salon hentbolunda ise, klasik bir spor ayakkabı (genellikle koşu ayakkabıları tercih ediliyor) kullanmak gerekiyor. Oldukça hareketli bir spor olan hentbolun bir anı bile boş geçmiyor. Decathlon, ihtiyaç duyabileceğiniz tüm hentbol malzemelerini avantajlı fiyatlarla satışa sunuyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: