fbpx

İzmir Kent Ormanını Temizliyor, Derin Bir Nefes Alıyoruz!

Çevre kirliliğinin teknik tanımı, aslında onun ne olduğunu çok güzel bir şekilde anlatıyor: doğanın, doğal olmayan şekilde kirletilmesi. Diğer bir deyişle, insan eliyle bozulması! Dünyanın eko sistemi, çok hassas bir dengeye sahip ve bir kez bozulduğu zaman da, geri dönüşü kolayca gerçekleşmiyor. Saniyeler içinde bozabildiğimiz şeylerin düzelmesi, bazen on yıllar alıyor. Buna rağmen çevreye verdiğimiz zararın boyutu her geçen gün artıyor. El birliğiyle su, hava ve toprak kirlenmesine yol açıyor, bitki ve hayvan sağlığına zarar veriyoruz. Doğanın el değmemiş halde korunduğu bölgelerin sayısı ise, her geçen gün daha da azalıyor. Bu durum en çok büyük şehirlerde yaşayanlar için geçerli, zira bazen şehrin gürültüsünden ve kalabalığından kaçıp doğayla baş başa kalabileceğiniz yerler bulmak dahi problem teşkil ediyor. İzmir Kent Ormanı, bu nadide yerlerden biri.

Şehrin içindeyken şehrin dışındaymış gibi hissetmenizi sağlayan İzmir Kent Ormanı, şehrin en yeşil bölgelerinden biri. İzmir’e çok yakın ve eski Dalyan bölgesinin etrafına kurulmuş yapay bir orman burası, çok sayıda yürüyüş yolu, bisiklet parkuru ve yapay göller içeriyor. Ancak en önemli özelliği, doğal bir sahile sahip olmasından kaynaklanıyor – bir tarafta Ege Denizi’nin büyüleyici turkuaz rengi, diğer tarafta ise yeşil bir orman bulunuyor. Buradaki pek çok ağaç, henüz büyüme safhasında ve tam olgunluğa ulaşmamış. Birkaç on yıl sonra ve özellikle de çocuklarınız büyüdüğünde, kocaman, yemyeşil bir orman olması bekleniyor. Ancak işler böyle devam ederse, o büyük ve güzel orman –ne yazık ki- hiç olmayacak gibi duruyor.

İzmir Kent Ormanı Büyümek İstiyor

Çevre kirliliği, ormanları da son derece olumsuz bir şekilde etkiliyor. İzmir Kent Ormanı’nın şehre çok yakın olması bazı açılardan bir dezavantaj, zira özellikle hafta sonları orman piknik yapan ve (yasak olmasına rağmen) mangal yakan aileler ile dolup taşıyor. Ne yazık ki, ziyaretçilerin çoğu çöp ve artıklarını olduğu gibi bırakmayı tercih ediyor. Bu durum sadece görüntü kirliliğine neden olmuyor, çevre kirliliği, ormanın gelişmesini de engelliyor. Çöp ve artıkların birikmesi, her şeyden önce ağaçların besleyici köklerini öldürüyor. Bu durum, yeni ağaçların gelişememesi ve büyüyememesi anlamına geliyor. Diğer sıkıntı ise, yapraklarda gerçekleşen fotosentez işleminin durması veya bozulması. Ağaç yaprakları, bu doğal işlemi tamamlayamaz ve taze oksijen sağlayamaz duruma geliyor. Diğer bir deyişle; orman, ormanlık vasfını yitiriyor. Bu derece yoğun çöp ve atıklar aynı zamanda ciddi bir yangın tehlikesini de beraberinde getiriyor. Sözün kısası, bir şeyler yapılmazsa İzmir Kent Ormanı hiç büyüyemeyecekmiş gibi duruyor.

Doğa İçin Hep Beraber!

Decathlon, üzerinde düşen sosyal sorunluluğun bilincinde olarak, bu konuda elinden geleni yapıyor ve çevre kirliliği il mücadeleye aktif destek sağlıyor. Bu doğrultuda, Deniz Temiz Turmepa Derneği ve İzmir Gaziemir mağazamız ortak bir etkinlik düzenleyerek İzmir Kent Ormanını temizlemeye başlıyor. Etkinliğimiz 19 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleşiyor. (Aynı gün saat 10.00’da, Gaziemir Optimum AVM önünden servis kalkıyor.) Birlikte İzmir Kent Ormanında buluşuyor ve ormanı temizlemeye başlıyoruz – yok ettiğimiz her çöp, gelecek nesillerin yemyeşil bir orman içinde dolaşma şansını artırıyor. Şimdiden yüzlerce kişiyiz ve elimizden gelenin en iyisini yapmaya da hazırız; zira bir yerden başlamak gerekiyor. Etkinliğimizin sonunda, ormanda bir de yoga seansı gerçekleştiriyoruz – yeşil doğanın içinde yapacağımız bu ruhani yolculuk, doğal güzellikler ile daha da bütünleşmemizi sağlıyor. Gelin siz de aramıza katılın; İzmir Kent Ormanı gelecek nesillerin de içinde dolaşabileceği bir yer olsun!

%d blogcu bunu beğendi: