fbpx

Kano & Kürek

Kano ve Kürek Yarışları Tarihi

Kürek kullanarak nehirler üzerinde ilerlemek, M.S. 25 yılından bu yana yapılıyor olsa da, rekabetçi bir spor haline dönüşmesi 1715 yılında, İngiltere’de gerçekleşiyor. Bu sporu ortaya çıkaran ve gelişmesini sağlayanlar, Cambridge ve Oxford Üniversiteleri. Birbiriyle sürekli rekabet halinde olan üniversite öğrencileri, her yıl kürek yarışları düzenleyerek mücadele ediyor. Thames Nehri üzerinde yapılan bu karşılaşmalar halkın ilgisini çekince, kürek sporu FISA (Uluslararası Kürek Dernekleri Federasyonu) adında bir federasyona sahip oluyor ve kurallar net bir şekilde belirleniyor. Kürek sporu, ilk olarak 1962 yılında Olimpiyatlar bünyesine katılıyor. Bu açıdan kano sporundan oldukça geride, zira kano sporu 1936 yılından bu yana Olimpik bir spor olarak kabul ediliyor. Peki, ikisi arasındaki fark ne? Kürek ve kano sporları nasıl yapılıyor, hangi kurallara tabi tutuluyor? Gelin bu soruları birlikte cevaplayalım.

Kano ve Kürek Sporu Kuralları

Her iki spor da oldukça zorlayıcı, ciddi bir fiziksel kondisyon ve dayanıklılık gerektiriyor. Aynı şekilde, kürek veya kano sporu yapılırken vücudun tüm kasları çalışıyor. Her iki spor arasındaki ilk fark, “kürekçi” sayısında ortaya çıkıyor. Kürek sporunda, aynı tekne içerisinde sekiz kürekçi birden bulunabiliyor. Kano sporu ise, tek başına veya en fazla iki kişiyle gerçekleştiriliyor. Bu nedenle, teknelerin büyüklüğü de değişiyor. Her iki sporda da düz zeminli ve ince tekneler kullanılsa da, kano teknelerinin boyutları çok daha küçük oluyor. Bir diğer önemli fark da, kürek çekme tekniği konusunda. Kürek sporunda, sporcular gidecekleri istikamete sırtlarını dönerek kürek çekiyor. Kano sporunda ise tam tersi, sporcular gidecekleri yöne bakarak kürek çekiyorlar. Kürek sporunda aynı anda iki kürek kullanmak zorunluyken, kano sporunda her iki tarafında paletler bulunan tek bir kürek kullanılabiliyor. Son olarak, kano sporu akıntılı sularda da yapılabiliyor. Oysa kürek sporu için, durgun bir su gerekiyor.

kanno
Kano

Gelelim benzerliklere: her iki spor da, 2.000 metrelik bir parkur içinde gerçekleşiyor. Amaç, senkronize bir şekilde kürek çekerek bitiş çizgisine ilk ulaşan takım olmak. Teknelerin düz bir hatta gitmesi zorunlu değil, ancak diğer teknenin önünü kesmeleri kesinlikle yasak, aksine hareket diskalifiye ile sonuçlanıyor. Yarışa katılacak tekneler, başlangıç çizgisindeki yerlerini alınca hakem “two minutes” (iki dakika) diye bağırıyor. Bu andan itibaren, kurallar işlemeye başlıyor. Yarış, kurusıkı silah atışı ile başlıyor. Bundan sonrası kürekçilere kalmış: senkronize bir şekilde hareket ederek, bitiş çizgisine ilk ulaşan takım olmaya çalışıyorlar. Olimpik kürek ve kano yarışları, özel parkurlarda düzenleniyor. Parkurlarda dokuz kulvar yer alıyor ve aynı anda dokuz tekne birden yarışabiliyor. Ancak ister özel parkurlarda isterse de açık nehirde düzenlensin, kürek ve kano sporları maksimum efor gerektiriyor.

rowing
Kürek

Kano ve Kürek Malzemeleri

Bu sporlarda ihtiyacınız olan en temel şeyler, elbette bir tekne ve kürekler. Her ikisinin de boyutu ve şekli, yapılacak spora göre değişiklik gösteriyor. Ülkemizde kano sporu daha yaygın ve genellikle rafting şeklinde yapılıyor. Bu durumda, elbette çeşitli koruyucu malzemeler kullanmak da gerekiyor. Bunlar arasında, kask, dizlik, dirseklik ve hatta koruyucu gözlükler geliyor. Eğer rafting rotanız günü birlik değilse, işin içine kamp malzemeleri de giriyor. Ancak hangi sporu yaparsanız yapın, sınırlarınızı zorluyor ve keyifli bir zaman geçiriyorsunuz – hem kano ve hem de kürek sporu, size unutulmaz anlar yaşatıyor. Decathlon mağazalarında, her iki spor için de ihtiyaç duyacağınız malzemeler uygun fiyatlarla bulunabiliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: