fbpx

Masa Tenisi

Masa Tenisi Tarihi

Masa tenisi, “ordu icadı” olan bir spor. İlk olarak 1880’li yıllarda, Hindistan’da görev almış İngiliz subayları tarafından oynanıyor. İngilizlerin tenis sporuna olan ilgisi oldukça fazla, ancak yağmur ormanlarının ortasında tenis sahası bulunmuyor! Bunun üzerine, “daha küçük ölçeklerde” tenis oynamaya karar veren askerler, file olarak kitapları, top olarak da şarap şişesi mantarlarını kullanarak masa tenisini “icat ediyor”. İngiltere’ye geri döndüklerinde, masa tenisini de beraberlerinde getiriyorlar. 1890 yılında, Parker Brothers isimli bir firma oyunun gelecek vaat ettiğini düşünerek onu küçük kitler satmaya başlıyor – paketlerin içinde içi boş selüloit bir top, iki minyatür raket ve bir de istenen masaya kurulabilen portatif bir file bulunuyor. Topun çıkardığı sesten esinlenen firma, bu kitlerin adını “ping pong” koyuyor. Masa tenisi, bu şekilde sessiz ancak hızlı bir şekilde tüm Avrupa’ya yayılıyor. 1902 yılında, firmada çalışan mühendislerden biri raketleri pürüzlü bir lastikle kapladığında topa falso verilebildiğini keşfediyor – ahşap raketler, bu sayede tarih oluyor. 1952 yılında ise, Horoi Satoh isimli bir Japon raketleri süngerli lastikler ile kaplıyor. Daha sert vuruşlara ve daha keskin falsolara imkân tanıyan bu gelişme, masa tenisinde Asyalıların –günümüzde de devam eden- egemenliğini başlatıyor. Türkiye’de ise, masa tenisi ilk olarak 1920 yılında ve Robert Koleji bünyesinde oynanmaya başlanıyor. Masa tenisi kuralları, Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu tarafından belirleniyor ve günümüzde bu spor milyonlarca kişi tarafından oynanıyor. Peki, masa tenisi kuralları neler? Bu spor nasıl oynanıyor? Gelin birlikte bir göz atalım.

packshot-8e-5f-8e5f60536bbc4171acba84eee57e2321-spidid-740369[8292889]tci_pshot_009

Masa Tenisi Kuralları

Masa tenisi kuralları, tenis ile hemen hemen aynı. Özellikle puanlama ve hatalı vuruşlar bakımından neredeyse hiçbir farklılık göstermiyor. Masa tenisi, en az iki, en fazla dört oyuncunun aynı anda ve karşılıklı olarak oynadığı bir spor. İlk ihtiyacınız olan şey, elbette masanın kendisi – masa, 2,74 metre uzunluğunda, 1,52 metre eninde ve 76 cm yüksekliğinde oluyor. Zeminin koyu mavi veya koyu yeşil renkte olması bir zorunluluk, zira beyaz renkte olan topun takibi bu sayede daha iyi sağlanıyor. Masanın tam ortasında, 15,25 santimetre yüksekliğinde bir file bulunuyor. Amaç, topu filenin diğer tarafına, yani rakibin sahasına göndererek masanın zemini ile temas etmesini sağlamak. Rakibin sahası içerisinde olduktan sonra, masanın herhangi bir yerine (ancak sınır şeritleri içine) temas etmesi yeterli oluyor.

artengo_tdt_fr_620_orange_[8292889]_g78q1392__

Masa tenisi topları, 40 milimetre çapında ve içleri boş, özel bir selüloit malzemeden yapılıyorlar. Zemin sert olduğu için, kolayca sekmeleri mümkün oluyor. Oyuncular, ahşap saplı özel raketler kullanıyor. Karbon fiber saplı masa tenisi raketleri dahi bulunuyor olsa da, kurallar raketin en az %85’inin ahşaptan oluşmasını zorunlu kılıyor. Raket, ya pürüzlü ya da süngerli lastik ile kaplı oluyor.

Oyun, rakiplerden birinin servis atmasıyla başlıyor ve ilk servisi kimin atacağına yazı tura ile karar veriliyor. Servis sırasında top, fileye değmeden rakibin sahasına inmek zorunda. Fileye değdiğinde “let” oluyor. Let skorun geçersiz olduğu anlamına geliyor ve ralli tekrarlanıyor. Geçerli bir servis için diğer bir kural da servisi atan oyuncunun topu elinden çıkararak yukarı atması ve önce kendi sahasında sektirerek rakip sahaya yollaması. Rallinin bundan sonraki kısmında rakip sahasında sektiği müddetçe devam ediyor. Rakibin ya da oyuncunun masasında sekmeyen topa vurması puanı tarşı tarafın almasıyla sonuçlanıyor. Ayrıca karşıladığınız top rakibin sahasına değmezse puan rakibin hanesine yazılıyor. Bir masa tenisi karşılaşması, taraflardan biri 11 puan elde ettiği zaman sona eriyor. Eğer her iki taraf da 10 puan sahibiyse, ilk 2 puanı hangi taraf alırsa o kazanmış sayılıyor.

packshot-7c-be-7cbee76d2cb04b95a7a43445f2509539-spidid-25651829[8014088]tci_stock_001

Çiftle oynanan masa tenisi genel itibariyle tek kişiliğe benzese de bazı ayrımları bulunuyor. Oyunun temelinden, yani servisten başlayacak olursak servis sırası takım oyuncuları arasında her seferinde değişiyor. Ayrıca servisi kullanan oyuncu attığı topu önce kendi sahasının sağ bölmesine değdirmeli, sonra da rakip sahanın çaprazına yollamalı. Orta çizginin dışındaki toplar puanı rakibin almasına neden oluyor. Ralli sırasında dönen topaysa takım oyuncuları sırayla vurmak zorunda, yani karşıya yollanan servis sonrasında dönen topa vurma sırası servisi kullanmayan oyuncuda.

china_950_1

Masa Tenisi Malzemeleri

Masa tenisi topu, masa tenisi raketleri ve istenen yere kurulabilen bir file, ihtiyacınız olan tek malzemeler. Elbette, mümkünse bir de masanın kendisi gerekiyor! Vücudun her yerini çalıştıran bir spor masa tenisi ve geleneksel tenise kıyasla reflekslerinizin çok daha hızlı olması gerekiyor. Masa tenisi oynamak için ihtiyacınız olan tüm malzemeler, Decathlon mağazalarında uygun fiyatlarla sizleri bekliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: