fbpx

Ragbi

Ragbi Tarihi

Sıklıkla Amerikan futbolu ile karıştırılsa da, ragbi sporu ondan çok daha eski ve hatta Amerikan futboluna da temel oluşturmuş bulunuyor. 1823 yılında İngiltere’de ortaya çıkan ragbi, ismini de ilk olarak oynadığı kasabadan (Rugby) alıyor. İngiltere ve İskoçya’da oldukça yaygın bir spor bu, nitekim dünyada en fazla bu ülkelerde oynanıyor. Ancak şaşırabileceğiniz bir şey söyleyelim, ragbi sporu ülkemizde yaklaşık yüz yıldan bu yana yapılıyor. Nitekim Osmanlı İmparatorluğu zamanında dahi, çeşitli ragbi takımları bulunuyor.  (Günümüzde de Fenerbahçe ve Galatasaray Spor Kulüpleri bünyesinde halen devam ediyor.) Ulusal Ragbi Ligi (NRL) bu sporu kurallarını belirleyen kurum ve aynı zamanda dünya çapındaki turnuvaları da düzenliyor. Ragbi’nin pek çok versiyonu bulunsa da, resmi olarak tanınan tek hali NRL tarafından organize ediliyor. Ragbi oldukça sert bir spor ve buna rağmen özel koruyucu kıyafetler kullanılmıyor. Bu nedenle, ilk defa şahit olanlar oldukça şaşırıyor. Peki, ragbi’nin kuralları neler ve bu spor nasıl yapılıyor? Hazırladığımız bu kısa rehber, bu konudaki sorularınızı yanıtlıyor.

ragbi antrenmanı

Ragbi Kuralları

Ragbi, her biri 15 kişiden oluşan iki takım arasında oynanıyor ve topun hem el hem de ayak ile kontrol edilmesine olanak tanıyor. Bu açıdan, ilk bakışta Amerikan futbolu ile büyük bir benzerlik taşıyor. Amaç, topu rakip takımın kale sahası içine dokundurmak veya rakibin kale direkleri arasındaki çıtanın üzerinde aşırtmak – bu yönü de birebir Amerikan futbolunu andırıyor. Ancak ragbi’ye özel çok sayıda kural var, bunların başında da “paslaşma” ve “kenetlenme” geliyor. Ronagbi’de pas vermek için el ve ayaklarınızı kullanabiliyorsunuz. Ancak el ile pas verirken geriye, ayak ile pas verirken de ileriye atmak gerekiyor. Bu basit kural, oynanışı zenginleştiriyor ve maçın daima hareketli geçmesini sağlıyor.

rugby

Kenetlenme ise yine bu spora özgü bir durum. Zira pas kuralının ihlal edilmesi halinde, top yere bırakılıyor ve her iki takımın oyuncular birbirilerine kenetlenerek etkileyici bir gösteri sergiliyor. Sadece sekiz numaralı formayı giyen oyuncular topu alma hakkına sahip, geri kalanlar da bu arada birbirlerini iterek bunu engellemeye çalışıyor. Ragbi maçları iki devre halinde oynanıyor ve her bir devre 40 dakika sürüyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, sert bir spor ve faul kuralları da oldukça geniş, sadece boyundan yukarısına vurmak faul anlamına geliyor. Buna rağmen, bu kuralın ihlaline oldukça sık rastlanıyor. İhlalin cezası penaltı vuruşu ve faulün gerçekleştiği yerden serbest vuruş şeklinde kullanılıyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, ragbi’de puan alabilmek için topu rakip takımın kale çizgisinin ötesine geçirmek gerekiyor. Bunu topu elde taşıyıp zemine dokundurarak gerçekleştirirseniz, 5 puan alıyorsunuz. Ancak ragbi’de topa ayakla da vurabilir ve kale çizgisinden aşırtabilirsiniz, bu da 3 puan kazandırıyor. (Penaltı sonrası verilen serbest vuruşlar ise sadece 2 puan yerine geçiyor.) Elbette yapması söylemesinden daha zor, zira rakip takımın oyuncuları bu esnada ellerindeki her şeyle sizi engellemeye çalışıyor!

Ragbi Malzemeleri

ragbi başlığı
Ragbi Koruma Başlığı
ball full h500 t4 brown[8368429]tci_pshot_003
Ragbi Topu

Amerikan futbolu kadar sert bir spor olmasına rağmen, ragbi’de hemen hiçbir korunma ekipmanı kullanılmıyor. Ragbi topu, forma ve krampon dışında başka bir malzeme olmadığını söylemek dahi mümkün – ragbi oyuncuları, dizlik veya tekmelik dahi kullanmıyorlar. (İstisnai durumlarda, boksörlerin kullandığına benzer başlıklar takılabiliyor ancak hoş karşılanmıyor.) Bu durum, ragbi’nin felsefesinden kaynaklanıyor. Yaralanma oranlarına baktığımızda ise, ilginç bir şekilde futboldan dahi daha az olduğu görülebiliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: