fbpx

Su Topu

Su Topu Tarihi

Su topu sporunu “suyun içinde oynanan ragbi” olarak tanımlamak mümkün, nitekim her iki spor da aynı tarihlerde ve İskoçya’da ortaya çıkıyor. Su topunu ilk defa ortaya çıkaran kişi William Wilson adında bir İskoçyalı, bunu da 1876 yılında gerçekleştiriyor. Su topuna gönülden bağlı olduğundan, agresif bir tanıtım kampanyası ile bu sporu tüm Avrupa çapında tanıtıyor ve yaygınlaştırıyor. Nitekim su topu, 1900 yılındaki Olimpiyatlara resmi bir spor dalı olarak katılıyor ve yaklaşık 125 yıldan bu yana, rekabetçi bir şekilde oynanıyor. Wilson’un bu spora verdiği isim aslında “su ragbisi”; nitekim ilk dönemlerde oyuncular topu kapabilmek için suyun altında birbirleriyle güreşiyor, hatta rakibi suyun altında hareketsiz tutarak kendinden geçmesini sağlamaya çalışıyor. Olimpiyat organizatörleri, bu gibi sert kuralları ortadan kaldırıyor ve ismini de “water polo” (su topu) olarak değiştiriyor. Su topunu ülkemizde ilk olarak oynayan takım ise, Galatasaray Futbol Kulübü. 1910 yılından bu yana Türkiye’de oynanan su topunda; Adana’nın, daha doğrusu Adana Demirspor Kulübü’nün ciddi bir ağırlığı bulunuyor. Nitekim 17 yıl boyunca şampiyonluğu kimseye kaptırmıyor. Günümüzde,  Adana Demirspor, İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü ve Galatasaray Spor Kulübü bu spor dalındaki “üç büyükler” kabul ediliyor. Peki, su topu nasıl oynanıyor? Su topu kuralları nelerdir? Gelin birlikte bir göz atalım.

Su Topu Kuralları

Su topu, her biri yedi kişiden oluşan iki takım arasında oynanıyor. Oyunculardan biri kaleci olarak görev yapıyor, yani havuzda daima top kontrolünü sağlamak için birbiriyle mücadele eden 12 kişi bulunuyor. Su topunda amaç, tahmin edebileceğiniz üzere topu rakip takımın kalesine sokmak. Olimpik bir yüzme havuzunda oynanıyor ve kuralları da FINA (Uluslararası Su Topu Federasyonu) tarafından belirleniyor. Havuzun her iki ucunda yüzebilen ancak sabitlenmiş 2,8 metre genişliğinde kaleler bulunuyor. Top, zorunlu olarak el ile kontrol ediliyor ancak kurallar gereği sadece tek bir el kullanılabiliyor. Yani, sporcuların topu iki elleriyle tutmalarına izim verilmiyor.

sutopu

Karşılaşmanın başında, takımlar kendi kalelerinin önünde toplanıyor. Top, sahanın (havuzun) ortasına bırakılıyor. Düdük sesiyle beraber maç başlıyor ve topa ilk olarak ulaşan taraf kontrolünü ele geçiriyor. Topu elinde tutan yüzücü, bir takım arkadaşına pas verebiliyor veya top halen elindeyken yüzebiliyor. Elinde top olmayan yüzücülerin, rakip takımın kalesine iki metreden fazla yaklaşmaları yasak, aksi halde maç durduruluyor ve top hakem tarafından diğer takıma veriliyor. Su topu, doğal olarak yakın temasların gerçekleştiği bir spor ve bu nedenle en az ragbi kadar da sert hareketler içeriyor. Çoğu faul, sadece faul yapan oyuncunun 20 saniye boyunca oyun dışı kalması ile cezalandırılıyor. Ancak faul, rakip takımın kalesine beş metrelik bir mesafe içinde gerçekleşmişse, kaleye 2 metrelik bir mesafeden penaltı atışı kullandırılıyor. Su topu karşılaşmaları, 2 yarı ve 4 periyot şeklinde oynanıyor. Kaleye sokulan her top, bir puan yerine geçiyor. Maç sonunda en fazla puana sahip olan takım karşılaşmayı kazanıyor.

waterpolo

Su Topu Malzemeleri

Su topu, mayo, kulak koruyucular ve ağız koruyucular, bu spor için ihtiyaç duyulan malzemeleri oluşturuyor. Ayrıca, oyuncuları ayırt edebilmek için üzerlerinde rakamlar bulunan başlıklar kullanılıyor. (Çoğu başlığın dahili bir kulak koruyucusu da bulunuyor.) Bunlar dışında ihtiyacınız olan bir şey yok, ancak inanılmaz bir kondisyona ve dayanıklılığa sahip olmanız tavsiye ediliyor! Su topu, en zorlayıcı sporların başında geliyor ve ciddi bir fiziksel kondisyon gerektiriyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: