fbpx

Uzakdoğu Sporları

Uzakdoğu sporları, spor dallarının fiziksel mücadeleye dönüşmüş hali: Hepsi de, rakibin saldırısını durdurmayı amaçlıyor. Ancak bunu nasıl yaptıkları, uygulanan stile göre değişkenlik gösteriyor. Uzakdoğu sporlarından bazıları güce güçle karşılık verirken, bazıları da “yolundan çekilmeyi” tercih ediyor.  Bilinen en eski dövüş sanatı Güney Hindistan’da ortaya çıkan Adithada, nitekim kung-fu’nun da bu spordan doğduğu düşünülüyor. Günümüzde ise, onlarca farklı Uzakdoğu sporu bulunuyor. Bazılarının binlerce yıllık bir geçmişi varken, bazıları daha modern taktikler kullanıyor. Peki, en popüler Uzakdoğu sporları hangileri ve nasıl yapılıyorlar? Kuralları neler? Gelin bu sorunun yanıtını birlikte verelim.

Uzakdoğu Sporları Kuralları

Judo Kuralları: Judo, Japonya kaynaklı bir dövüş sanatı ve temelleri Jujutsu’ya dayanıyor. 1882 yılında temel ilkeleri ve kuralları belirleniyor. Kelime olarak “uyum” ve “bükülme”  anlamlarına geliyor. Her altı ayda bir, sınav yapılarak bir üst kuşağa geçme şansı veriliyor. Toplam dokuz dan (ustalık derecesi) bulunuyor ve kırmızı kuşak Ju Dan, en üst seviyeyi belirtiyor. Bir judo karşılaşması, Tachi-waza (ayakta) ve Ne-waza (yerde) olmak üzere iki safhadan oluşuyor. İlk amaç, rakibi yere indirmek. Nitekim rakibi ayaktayken sırtüstü düşüren taraf, karşılaşmayı kazanıyor. Aynı şekilde, rakibi yerde 25 saniye boyunca kalkamayacak şekilde sabit tutan taraf da tam puan ile galip sayılıyor. Yerde tutma süresi daha kısa ise, işin içine teknik puanlamalar giriyor ve kazanan puan sistemine göre belirleniyor.

judo
Judo

Karate Kuralları: “Çıplak el dövüşü” anlamına gelen karate, en eski Uzakdoğu sporlarından biri. 18. yüzyılda Japonya’da ortaya çıkıyor ve uygulayan ustaya göre de değişkenlik gösteriyor. Günümüzde en çok uygulanan stil ise, Shotokan Karate. Karate’de toplam dokuz dan bulunuyor, siyah kuşak ise en üst ustalık derecesini temsil ediyor. Karate karşılaşmaları her biri üç dakikadan oluşan üç devre boyunca sürüyor.  Sadece bel üstüne ve yüze vurmaya izin veriliyor. Bu bölgelere yapılan her vuruş bir puan yerine geçiyor ve tüm devrelerin sonunda toplam puanı en yüksek olan taraf kazanıyor. Kafa atmak, rakibe sarılmak, diz ile vurmak ve rakibi itmek yasaklanmış hareketler arasında sayılıyor.

karete
Karate

Taekwondo Kuralları: Kore kökenli bu sporda, eller ve ayaklar bir arada kullanılıyor. Nitekim taekwondo “ayak ve el ile yapılan vuruş” anlamına geliyor. Taekwondo’da toplam altı kuşak bulunuyor ve siyah kuşak en üst dereceyi temsil ediyor. Dört ayda bir sınava katılarak bir üst kuşağa geçmek mümkün oluyor. 1940’lı yıllarda ortaya çıkan taekwondo, 1992 yılından bu yana Olimpiyatlar bünyesinde de uygulanıyor. Taekwondo karşılaşmaları, her biri 2 dakika süren 3 devreden oluşuyor. Kuralları, karate sporu ile hemen hemen aynı, sadece ellere ek olarak ayaklar da kullanılabiliyor. Kazanan, yine toplam puan sayısına göre belirleniyor. Dikkat edilmesi gereken tek husus ayakta kalmak, zira sporcu rakibine puan kazandıracak şekilde vurduktan sonra yere düşerse, puanı sayılmıyor.

tekvando
Taekwondo

Aikido Kuralları: Aikido, modern bir dövüş sanatı ve aynı zamanda bir “yaşam biçimi” olması ile biliniyor. 1930 yılında Morihei Ueshiba tarafından geliştirilen aikido, hiçbir saldırı hareketi içermiyor. Bu nedenle aikido karşılaşmaları da düzenlenmiyor, zira önce rakip saldırmadan aikido uygulanamıyor! Saldırıyı durdurmayan veya güçle karşılık vermeyen aikido, rakibin gücünü ona karşı kullanmayı gerektiriyor. Bu doğrultuda, eklemlerin ters hareket etmesine neden olan hareketler kullanıyor. Sabit hareketlerinin sayısı oldukça az, her öğrencinin aikido’yu kendine göre yorumlaması ve kendi stilini belirlemesi bekleniyor. Eğitimlerinde ise en çok dikkat edilen şey saygı, örneğin hocanın sözünü keserek bir soru sormak büyük saygısızlık sayılıyor.

saygı

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: