Voleybol

Voleybol Tarihi

Voleybolun ortaya çıkması da aynı basketbol gibi Amerika’da ve 1895 yılında gerçekleşiyor. Kendi mahallesindeki kız çocuklarının bir spor yapmasını isteyen bir beden eğitimi öğretmeni, biraz da basketboldan esinlenerek voleybolun ilk kurallarını belirliyor. YMCA (Amerika’nın her eyaletinde mevcut ücretsiz spor merkezleri) şubeleri arasında hızla yaygınlaşan voleybol, bu sayede tüm kıtaya yayılmış oluyor. Daha çok kadınlarla özdeşleşmiş bir spor olsa da, tüm dünyada erkekler tarafından da yapılıyor. Voleybolun kuralları, 1947 yılından bu yana Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) tarafından belirleniyor. FIVB, toplamda 160 üye ülkeye sahip ve voleybolun kurallarını belirlemek kadar, yaygınlaşmasında da önemli bir rol oynuyor. Peki, voleybolun kuralları neler? Voleybol nasıl oynanıyor? Gelin birlikte bir göz atalım.

Voleybol Kuralları

Voleybol, bir file ikiye bölünmüş bir saha üzerinde iki takım tarafından oynanıyor. Saha dikdörtgen şeklinde ve 18 metreye 9 metre ebatlarında. Voleybolun (basketbolun aksine) pürüzsüz ve cilalanmış yüzeylerde oynanması yasak, sadece ahşap veya FIVB tarafından onaylanmış sentetik materyaller kullanılabiliyor. Sahanın tam ortasında bir file yer alıyor. Bunun yüksekliği, erkekler için 2,43 metreyken kadınlar içinse 2,24 metre oluyor.

packshot-25-1e-251e034f197448c18e7b9762b1327243-spidid-1442059[8171261]tci_scene_001

Her takımın altı oyuncusu bulunuyor ve hepsi de farklı bir görev üstleniyor. Bu görevler; pasör, pasör çaprazı, smaçör, orta oyuncu ve libero olarak biliniyor. Pasörün görevi, smaçörlere top göndermek. Bu nedenle sahanın her yerinde bulunabiliyor. Pasör çaprazı ise, pasörün boş bıraktığı alanları kolluyor ve diğer oyunculara uzun paslar atıyor. Orta oyuncu, hücum bölgesinde durarak kısa ve “kurşun” tabir edilen paslarla hücum ediyor. Smaçör ise adından da anlaşılabileceği gibi topu rakip takımın alanına geçirmekle asıl olarak yükümlü kişi, sert ve hızlı vuruşlar yapması gerekiyor. Son olarak, libero sadece sahanın arkasında durabilen bir oyuncu ve fileye yaklaşamıyor. Tek görevi savunma yapmak, hücumda hiçbir şekilde yer almıyor. Nitekim diğer oyunculardan ayırt edilebilmesi için, formasında özel bir L harfi bulunuyor.

Voleybolun amacı, topu filenin üzerinden geçirerek rakip takımın sahasına sokmak ve yere değmesini sağlamak. Rakip takım, topu yer değdirmeden ve sadece ellerini kullanarak karşılamak zorunda. Uzun süre boyunca topun oyun dışı kalmaması için de, en fazla üç kere (blok temas ile dört kere) değme hakları bulunuyor. Diğer bir deyişle, top kendi sahaları içine geçtiğinde en fazla üç kez vurma hakları var ve amaçları da, elbette topu geri göndermek – bu sefer aynı kurallar, diğer taraf için geçerli olmaya başlıyor. Oyun, top saha içine değene veya saha dışına çıkana kadar devam ediyor.

Voleybol Malzemeleri

Oyunun rakip takımın sahası içinde yere değmesi diğer takıma puan kazandırıyor. Ancak diğer çoğu spordan farklı olarak, rakip takım bir hata yaparsa veya uyarı alırsa da diğer takımın hanesine bir puan yazılıyor. Her karşılaşma, takımlardan biri 25 puana ulaşana dek sürüyor. Eğer 24 – 25 skoru söz konusuysa, karşılaşma en az 2 puan fark elde edilene dek devam ediyor. Maça başlayacak olan takım, hakem tarafından kura atışı ile belirleniyor. Voleybol malzemeleri ise forma, şort, çorap ve spor ayakkabısından oluşuyor. İlginç bir şekilde gözlük veya lens kullanmak serbest, ancak sorumluluk oyuncunun kendisine ait oluyor.

plaj voleybolu
Plaj Voleybolu

Voleybolun plaj voleybolu ve çim voleybolu gibi değişik versiyonları da bulunuyor. Ancak kurallar bakımından büyük bir farklılık yaşanmıyor. Decathlon, ihtiyaç duyabileceğiniz voleybol malzemeleri ve diğer spor ekipmanları konusunda en çok sayıda çeşidi ve en uygun fiyatları sunuyor.