fbpx

Yelken & Tekne Yarışları

Yelken & Tekne Yarışları Tarihi

Öncelikle aralarındaki farkı belirtelim: her ikisi de su üzerinde gidiyor ancak biri gücünü rüzgârdan, diğeri ise bir motordan alıyor! Yarış tarihi açısından baktığımızda da, yelkenli yarışları öne geçiyor. Zira ilk yelkenli yarışı, 1660 yılında İngiltere’de düzenleniyor. Tekne yarışları içinse, 1960 yılını beklememiz gerekiyor, zira ancak o tarihlerde motorlar istenen hızı verecek düzeyde bir güce sahip oluyor. Ancak günümüzde, yelken yarışları daha çok ilgi topluyor ve tanınıyor. Tekne yarışları ise, “powerboat” adında güçlendirilmiş özel sürat tekneleri ile yapıldığından, daha çok adrenalin sporlarını sevenlerin ilgisini çekiyor. Taraf tutmamakla birlikte, art arda denize açılmış bir dizi yelkenlinin çok daha etkileyici bir görüntü çizdiğini söyleyebiliriz! Peki, bu sporlar nasıl yapılıyor ve hangi kurallara uymak gerekiyor? Gelin birlikte bir göz atalım.

Tekne ve Yelken Yarışı Kuralları

Yelken yarışları, bu amaçla üretilmiş özel yatlar ile gerçekleştiriliyor. Bunların alışık olduğunuz yatlara benzemediğini de belirtelim, her biri su ve hava direncini azaltmak için özel bir tasarımda üretiliyor. Hatta hemen hiçbirinde ayrı bir kabin kısmı bulunmuyor, bazılarının büyüklüğü ise ancak bir kayık kadar oluyor. Yelkenleri ise tam bir sanat eseri: dik kenar üçgen şeklinde, ikiz yelkenler kullanılıyor. Yelken yarışları, şamandıra yarışı ve rota yarışı olmak üzere ikiye ayrılıyor. Şamandıra yarışları, bir dizi şamandıra arasında belli bir rotanın takip edilmesini gerektiriyor ve başlangıç çizgisine geri dönmekle sonuçlanıyor. Amaç, bunu en kısa sürede gerçekleştirmek. Bu yarışlarda, şamadıraların bir numarası oluyor ve takip edilecek rota da buna göre belirleniyor. Örneğin “Başlangıç – 1 – 2 – 1 – Finiş” şeklindeki bir rota, hangi şamandıraların takip edileceğini gösteriyor.

yelken yarışı

Rota yarışlarında ise, tahmin edilebileceği üzere belirli bir coğrafi bölgeyi dolaşmak gerekiyor. Bu yarışlar, genellikle takımlar halinde gerçekleştiriliyor. Örneğin “Kınalıada iskele – Burgazada sancak– Büyükada Sığlık Çakarı iskele – Dilek Kayalığı Çakarı sancak” şeklindeki bir rota, yatların nerede yarışacaklarını ve nerelere uğramaları gerektiğini belirliyor. Bu noktada, yarışçılar GPS cihazlarından da faydalanabiliyor. Amaç, çizilen rotayı en kısa sürede tamamlayan tekne veya takım olmak şeklimde belirleniyor.

tekne yarışı

Yarışın türü ne olursa olsun, yarışçıların öncelikle centilmenlik göstermesi bekleniyor. Kuralları, Uluslararası Yelken Federasyonu (ISAF) belirliyor. Yatlar birbirlerine oldukça yakın mesafede seyrettiği için, kurallara uyulması büyük önem taşıyor. Örneğin lider konumunda olan bir yat, çarpışma tehlikesi varsa bundan kaçınmak için elinden geleni yapmalı – ikinciliğe düşecek olsa bile. Diğer kurallar, denizcilik terimlerini bilmeyi gerektiriyor. Örneğin aynı kontrada seyreden yatlardan rüzgar üstünde olanın her zaman için geçiş önceliği bulunuyor. Herhangi bir kural ihlali durumunda, yarışçılardan herhangi biri diğer tekneye protesto çekebiliyor. Yarış sonunda da durumu yazılı olarak hakemlere bildiriyor. Düzenlenen bir mahkemede, itiraz görüşülüyor ve diskalifiye olunmasıyla dahi sonuçlanabilecek cezalar veriliyor.

yelkenli

Tekne yarışlarında ise, yukarıda da belirttiğimiz gibi kapalı özel sürat tekneleri (powerboat) bir noktadan diğerine en kısa sürede ulaşmaya çalışıyor. Bu tekneler, saatte 200 kilometre hızın üzerine çıkabildiğinden, sadece özel eğitim almış kişiler tarafından kullanılabiliyor.

tanguy-de-lamotte-vendee-globe-arrivee-tribord

Tekne ve Yelken Malzemeleri

Tekne ve yelken sporları, özel tasarımlı yatlar ve sürat teknelerinin kullanılmasını gerektirdiği için herkese göre değil, zira kimi zaman tek bir yelkenin maliyeti dahi yüz binlerce dolara çıkıyor. Stoklarımızda yatlar ve sürat tekneleri bulunmasa da, bu sporları yaparken kullanabileceğiniz sayısız aksesuar ve özellikle teknelerde ihtiyaç duyacağınız tekne & yelken malzemeleri, tüm Decathlon mağazalarında uygun fiyatlarla sizi bekliyor.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: