fbpx

Yüzme Yarışları

Yüzme Tarihi

Yüzmenin “tarihinden” bahsetmek oldukça zor, zira insanoğlu on binlerce yıldan bu yana deniz ve okyanuslarda yüzüyor. Gerçekten de, mağara duvarlarında bulunan tarih öncesi çizimlerde dahi yüzen insanlar görülebiliyor. O yüzden “rekabetçi yüzme” sporundan bahsetmek en doğrusu, zira günümüzdeki yüzme yarışlarının başlangıcı, 1830 yılı İngiltere’sine dayanıyor. O dönemde ve kapalı bir havuz içinde başlayan yarışlar, kısa süre içinde gösterilere dönüşüyor ve İngiltere ve Fransa arasını yüzerek geçmek gibi halkın ilgisini çeken etkinlikler düzenleniyor. Tüm Avrupa ülkeleri, birbiri ardına Yüzme Federasyonları kurarak, bu sporu genç nesil arasında yaygınlaştırmaya başlıyor. Nitekim 1896 yılında, yüzme sporu ilk olarak Olimpiyatlardaki yerini alıyor. (Hatta günümüzde, sadece yüzme sporuna has Yaz Olimpiyatları dahi düzenleniyor.) Rekabetçi yüzme sporunun kurallarını, dünya çapında FINA (Uluslararası Yüzme Federasyonu) belirliyor. Peki, bu kurallar neler? Rekabetçi yüzme karşılaşmaları nasıl yapılıyor?

yzme

Yüzme Yarışları ve Kuralları

Rekabetçi yüzmenin kuralları, yüzme stiline göre değişiklik gösteriyor. Olimpiyatlar nezdinde kabul gören beş yüzme stili bulunuyor:  Serbest stil yüzme, Kurbağalama yüzme, Kelebek yüzme, Sırtüstü yüzme ve Karışık yüzme. Ancak ilk ihtiyacımız olan şey, elbette Olimpik bir yüzme havuzu: bu havuz, 50 metre uzunluğunda ve 25 metre genişliğinde oluyor. Buna ek olarak, kendi içinde on ayrı şeridi bulunuyor. Şeritlerin her biri, farklı bir yüzücüye ait. Bu şeritler su yüzeyinde batmaz malzemelerle işaretleniyor ve bu sayede yüzücülerin takibi kolaylaşıyor. Yüzerken kendi şeridini ihlal etmek ağır yaptırımlara, hatta bazen yarıştan diskalifiye edilmeye dahi neden olabiliyor.

Yüzme yarışı, hangi stilde yapılırsa yapılsın hakemin “take your marks” (yerlerinizi alın) komutuyla başlıyor. Serbest, kurbağalama ve kelebek yarışlarında çıkış, suya atlayarak yapılıyor. Sırtüstü ve karışık yarışlarda ise, yüzücüler zaten suyun içinde hazır bekliyor. Hakemin bu komutu son derece önemli, zira komuttan önce çıkış yapan yüzücü anında diskalifiye ediliyor. Yarışın bundan sonrasında kurallar, yine uygulanan stile göre belirleniyor. Amaç, havuzun diğer ucuna ilk olarak ulaşan kişi olmak. Ancak bunun nasıl yapılacağı, hangi stilin uygulandığına göre değişiklik gösteriyor. Bunları ayrı ayrı belirtecek olursak:

kulaç

Serbest Stil Yüzme Kuralları: Serbest stil, yüzücünün arzu ettiği şekilde yüzebilmesi anlamına gelse de, serbest stil, sırtüstü, kurbağalama veya kelebek stillerini kullanamıyor. Dönüş ve çıkışlar haricinde, yüzücünün başının daima su dışında kalması gerekiyor. Yarışı kazanmak için, havuzun diğer ucuna vücudun herhangi bir yeriyle dokunmak yetiyor.

ters yüzme

Sırtüstü Yüzme Kuralları: Yüzücüler, sırtları havuza dönük bir şekilde çıkış yapıyor. Başın nerede olduğunun bir önemi yok, ancak sırtın her hâlükârda 90 derecelik bir açıyla suya temas etmesi gerekiyor. Havuzun diğer ucuna da yine sırt ile dokunmak gerekiyor.

kurbağalama,

Kurbağalama Yüzme Kuralları: Hiçbir zaman sırtüstü dönmeye izin verilmiyor. Eller göğüs hizasında ileriye doğru suyun altından ya da üstünden aynı anda atılıyor ve dirsekler suyun altında tutuluyor. Ayakların da hiçbir zaman suyun dışına çıkmaması lazım. Havuzun diğer ucuna, her iki el ile dokunmak gerekiyor.

kelebek

Kelebek Yüzme Kuralları: Her iki kol birlikte su üzerinde öne atılıyor ve eş zamanlı olarak geri çekiliyor. Bacakların aşağı ve yukarı hareketlerinin ise aynı anda olması gerekiyor. Kurbağalama yüzmede olduğu gibi, havuzun diğer ucuna iki el ile dokunmak gerekiyor.

Yüzme Malzemeleri

Havuz gözlüğü ve mayo dışında ihtiyacınız olan bir malzeme yok, elbette bir de havuz gerekiyor! Yüzme keyifli bir spor ve doğru malzemeleri kullanarak performansınızı artırabilmeniz mümkün oluyor. Nitekim su direncini kırabilen materyallerden imal edilmiş kıyafet ve mayolar, hızınızı gerçekten de artırıyor. İster keyifli bir spor olarak görün isterseniz de Olimpik düzeyde rekabet edin, her amaca uygun yüzme malzemeleri Decathlon mağazalarında uygun fiyatlarla sizi bekliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: